Nem voltak elegen. A kétnapos referendumon a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt
Fotó: Pinti Attila
Nem kerülhet be Románia alaptörvényébe az a módosítás, amely szerint a család egy férfi és egy nő házasságán alapul, mivel az erről rendezett kétnapos népszavazáson a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt.
2018. október 07., 23:422018. október 07., 23:42
2018. október 08., 12:462018. október 08., 12:46
A központi választási bizottság (BEC) vasárnap este közzétett becslése szerint szombaton és vasárnap országszerte 3 millió 732 ezer választópolgár járult az urnákhoz, vagyis a választói névjegyzékben szereplők 20,41 százaléka. A referendum akkor lett volna érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplők legalább 30 százaléka leadta volna voksát.
Az urnákhoz járuló választók csaknem 92 százaléka igennel voksolt a férfi és nő házasságán alapuló család fogalmának alkotmányba iktatásáról rendezett, de az alacsony részvétel miatt érvénytelenül zárult kétnapos népszavazáson.
A részvételi arány az ország 41 megyéje közül egyedül a moldvai Suceava megyében haladta meg a 30 százalékot.
A genderideológia elleni küzdelem folytatódik, mert négymillió román állampolgár hangját meg kell hallani – nyilatkozta vasárnap este a család alkotmányos meghatározásának módosítását kezdeményező Koalíció a családért szervezet elnöke, Mihai Gheorghiu.
Az ellenzéki alakulatok a Szociáldemokrata Párt (PSD) és annak elnöke, Liviu Dragnea kudarcának tekinti a népszavazást. Az MTI tájékoztatása szerint Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke úgy vélekedett, Dragnea megpróbálta kisajátítani a referendum témáját, ami milliókat arra késztetett, hogy otthon maradjanak. Szerinte sokan el akarták kerülni, hogy szívességet tegyenek Dragneának, akit büntetni akartak távolmaradásukkal. A PNL elnöke a kormányt tette felelőssé azért, hogy nem tájékoztatta megfelelően a lakosságot a referendumról.
Arra a kérdésre, hogy mivel maga Orban és a liberálisok több vezető politikusa is támogatta a referendumot, nem érzik-e saját felelősségüknek is az érvénytelen népszavazást, Orban elmondta: kifejezetten bátorították a vélemények sokszínűségét a párton belül, mindenkinek joga volt saját álláspontjának megfogalmazásához, hiszen a referendum polgári kezdeményezés volt, amit nem akartak pártként kisajátítani. Orban szerint a PNL-é volt az egyedüli helyes döntés ebből a szempontból. A PNL elnöke arra biztatta a választókat, hogy a következő választásokon nagy számban jelenjenek meg az urnáknál, mert csak így tudják leváltani a hatalomból a szociáldemokratákat.
Dan Barna, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint a demokrácia győzelme az érvénytelen népszavazás. A referendum bojkottálása mellett kampányoló Barna szerint bebizonyosodott, hogy toleráns és modern a román nemzet. Codrin Ștefănescu, a kormányzó PSD főtitkárhelyettese szerint a referendum polgári kezdeményezés volt, a PSD politikailag nem vállalta fel, ezért nem az ő kudarcuk. Szerinte csaknem 4 millió ember szavazott, ami hatalmas siker, és arra számítanak, hogy a voksolók elsöprő többsége – a szociáldemokraták reményei szerint 95 százalékuk – a hagyományos család mellett foglalt állást, ami megerősíti a férfi és nő házasságán alapuló család intézményét.
Romániában egy alkotmánymódosításhoz arra van szükség, hogy a parlament által legalább kétharmados többséggel megszavazott tervezetet a választói névjegyzékben szereplők legalább 25 százaléka „igen” szavazatával támogassa egy érvényes referendumon – emlékeztet az MTI. A mostani alkotmánymódosítást az egyházi hátterű Koalíció a családért nevű, 44 egyesületet tömörítő ernyőszervezet kezdeményezte, azzal a céllal, hogy az alaptörvényben kapjon megerősítést az „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározásával létrehozott házasságán” alapuló család fogalma, meggátolandó az azonos neműek házasságkötésének legalizálását. A hatályos román alkotmányban a „házaspárok” fogalom szerepel.
A közvélemény-kutatások szerint a románok 74 százaléka ellenzi a melegházasságot. Ennek ismeretében, valamint a többségi ortodox egyház nyílt támogatása és a hárommillió aláírás láttán a kormányoldal és az ellenzék jelentős része is megszavazta az alkotmánymódosító törvénytervezetet, a népszavazás előtt azonban – különböző taktikai okok miatt – egyik párt sem fordított túl sok energiát a választók mozgósítására. A kezdeményezők a politikai pártok „általános bojkottját” tették felelőssé azért, hogy a férfi és nő házasságán alapuló család fogalmának alaptörvénybe iktatásáról rendezett kétnapos népszavazáson a részével nem érte el az érvényességi küszöböt.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás