Taxisdüh. Harmadik napja tiltakoznak a bérfuvarozók az Alkotmány téren Bukarestben
Fotó: ANPOTRT
Éhségsztrájkba kezdenek a Bukarestben harmadik napja tüntető taxisok, mert a kormány képviselői egy hónapot kértek a követeléseik elemzésére. Tiltakozásukat az internetes fuvarmegosztó cégek szerintük tisztességtelen konkurenciája váltotta ki.
2024. február 28., 18:032024. február 28., 18:03
2024. február 28., 18:082024. február 28., 18:08
Remus Nedelcu, a taxivállalatok munkáltatói szövetségének (ANPOTRT) elnöke szerdán az Agerpres hírügynökségnek elmondta, már kilenc hónappal ezelőtt kérték a kormánytól a fuvarmegosztó cégek tevékenységét szabályozó 2019/49-es számú sürgősségi rendelet módosítását. Ennek ellenére, amikor a reggeli órákban személyesen megkereste a szállításügyi minisztérium illetékeseit, azt a választ kapta, hogy ők most hallanak először a taxisok követeléseiről,
Remus Nedelcu elmondta, hogy egy hónap múlva „a javában zajló választási kampány miatt” már senki nem fog velük szóba állni, a kért törvénymódosítások elfogadására így nem látnak esélyt. Ezért a Bukarestben tüntető taxisok úgy döntöttek, hogy éhségsztrájkba kezdenek. „Nem tudjuk ebben megakadályozni az embereket. Sokukat a sírás környékez, mert nem tudják törleszteni az autójuk részletét, nem tudják fizetni a lízingdíjat, szó szerint nincs pénzük felnevelni a gyerekeiket” – magyarázta a munkaadói szövetség elnöke.
Közlése szerint a bukaresti Alkotmány téren és a kormánypalota előtt szerdán délelőtt mintegy 1200 taxis tüntetett, de tiltakozások vannak más városokban is. Arra a kérdésre, hogy meddig tarthat a tiltakozásuk, Nedelcu elmondta: amíg a miniszterelnök személyesen nem közli velük, hogy a kormány záros határidőn belül elfogadja a kért törvénymódosításokat tartalmazó sürgősségi rendelet, addig a taxisok nem mondanak le az éhségsztrájkról.
Az ANPOTRT többek között azt kéri a kormánytól, hogy az internetes fuvarmegosztó vállalatok járművezetői a taxiszolgáltatások esetében alkalmazott kritériumok alapján juthassanak személyszállítói engedélyhez, és a hatóságok ne engedélyezzék a személyszállítást az autójukat bérlő vagy lízingelő sofőröknek. A taxisok kérik azt is, hogy a Versenytanács ajánlásainak megfelelőn a hatóságok tiltsák be a fuvarmegosztó vállalatok által alkalmazott „dinamikus tarifarendszert”.
Több száz taxis tüntet szerdán 9 és 14 óra között a bukaresti Alkotmány (Constituţiei) és Győzelem (Victoriei) téren a taxistörvény, illetve az alternatív személyszállítási tevékenységet szabályozó jogszabály módosítását követelve.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!