Mindkét fél a másikat okolja a román olajfúró torony iráni elfoglalása miatt
Továbbra is ellentmondó hírek érkeznek a Perzsa-öbölben iráni fegyveresek által őrzött Orizont román olajfúró toronyról. Irán tagadja, hogy rálőttek volna a létesítményre. A teheráni külügyminisztérium szóvivője szerint csupán annak elvontatását akarták megakadályozni. Az iráni illetékesek azt is állították, hogy a román GSP társaság kilopta a térségből a másik platformját, a Fortunát. A GSP vezetői iráni állami kalózkodásról beszélnek. Hangsúlyozták, nem is állt szándékukban elvinni az Orizontot az iráni vizekről, a Fortuna pedig hatósági jóváhagyással hagyta el az iráni felségvizeket.
Bukarestben tegnap bejelentették, a Perzsa-öbölbeli Kis-szigetre utazott két román diplomata, hogy a helyszínen tájékozódjék az Orizont román olajfúró torony és legénysége helyzetéről. A román hatóságok helyszíni szemléjét az teszi szükségessé, hogy ellentmondásos híreket közöl az Orizont ügyében konfliktusban álló iráni és román fél. Tény, hogy az úszó gyárat tegnap elfoglalták az iráni katonák. A platform tulajdonosa a GSP román társaság vezetői fegyveres fellépésről számoltak be. Gabriel Comãnescu (képünkön), a cég elnöke tegnap is iráni állami kalózkodásról beszélt sajtótájékoztatóján. Állítását azzal támasztotta alá, hogy az iráni katonák mintegy húszfős csoportja nemcsak felment a platform fedélzetére, hanem a parancsnoki hidat is elfoglalta, és megszakította a rádiókapcsolatot Romániával. A cégvezető is elismerte azonban, tegnap már csak három iráni fegyveres, illetve a román céggel konfliktusban álló két iráni cég képviselője tartózkodott a platformon, a 26 fős legénység pedig – melynek 19 tagja román állampolgár, hét pedig indiai – zavartalanul végezhette a dolgát. Azt a platformon tartózkodó egyik román munkás is megerősítette a Realitatea hírtelevíziónak, hogy az iráni katonák előbb rálőttek a fúrótoronyra, és csak ez után másztak a fedélzetre. „Én az embereimnek hiszek” – jelentette ki Gabriel Comãnescu.
Iránban másképp tudják
A konfliktusnak egészen más vonulatát emelte ki az iráni sajtó. A Teheran Times arról számolt be, hogy a GSP román cég tíz nappal korábban törvénytelenül vontatta ki az iráni felségvizekről a Fortuna fúrótornyát. Ráadásul a román legénység bántalmazta, majd a tengerbe dobta a platform elszállítását sérelmező PetroIran cég két alkalmazottját. A lap tálalásában az iráni parti őrség a románok cselszövését akadályozta meg, mely arra irányult, hogy az Orizontot is kimenekítsék Iránból. Az iráni sajtó egyenesen a fúrótornyok ellopásának a kísérletéről ír. Állítása szerint ugyanis a Kis Oriental Company pert nyert a román GSP-vel szemben, és a kis-szigeti törvényszék kimondta a román platformok elkobozását.
Ebben a szellemben beszélt a történtekről az iráni külügyminisztérium szóvivője is. Hamid-Reza Asefi kijelentette, jó lenne befejezni a hangulatkeltést, és a valótlan állítások terjesztését, és a bíróságra bízni az ügy megoldását. A szóvivő szerint a parti őrség szabályszerűen járt el, amikor megakadályozta a platform elrablását. Irán bukaresti nagykövete részletekkel is szolgált a történtekről. Ali Akbar Farazi szerint az iráni rendőrség helikoptere azért próbált leszállni a platformra, hogy közölje a bírósági döntést, mely szerint a platformot az iráni vizekben kell tartani. A létesítmény vezetői azonban megtagadták a leszállási engedélyt.
Csak tájékozódik a román diplomácia
A GSP társaság vezetője is valótlanságok terjesztésével vádolta az iráni illetékeseket. Elmondta, pecsétes papírral igazolhatják, a Fortuna törvényesen hagyta el az iráni felségvizeket, mi több, az erről szóló jegyzőkönyvet a PetroIran társaság két képviselője is aláírta. Elszállítását bizonyos javítási munkálatok tették szükségessé. Comãnescu azt is cáfolta, hogy el akarták volna vinni Kis térségéből az Orizontot. Mint hozzátette, ehhez három nagy kapacitású vontatóhajóra, valamint a platform lábainak a leszerelésére lett volna szükség.
Iráni túlkapásról beszélt a teheráni román kereskedelmi attasé is. Mircea Has kijelentette, semmi szükség nem volt arra, hogy katonák szállják meg az Orizontot, ezer más megoldási módja lett volna a román és az iráni cégek gazdasági vitájának. Has szerint a platform román zászló alatt dolgozik, tehát román felségterületnek számít. Az iráni és román cégek ellentétét a GSP szóvivője szerint az váltotta ki, hogy a román platformokat a PetroIran vette két évre bérbe, az iráni állami cég azonban hat hónapja adós maradt a bérleti díjjal, ezért a GSP közölte, egyoldalúan felbontja a szerződést, és elviszi létesítményeit.
Bukarestben egyébként közölték, a román diplomácia nem kívánja befolyásolni a cégek közötti kereskedelmi per kimenetelét, kizárólag a munkatelepen tartózkodó román állampolgárok biztonsága érdekében tájékozódik az ügyben.