Fotó: Mediafax
2007. április 24., 00:002007. április 24., 00:00
Az alkotmány szerint a felfüggesztéstől számított harminc napon belül kell népszavazást kiírni a tisztségéből felfüggesztett államfő leváltásáról. A parlament napirendjét kijelölő állandó bizottságok együttes ülésén a honatyák úgy határoztak, hogy a harminc nap május 19-én, szombaton jár le. A referendum reggel nyolc és este tíz óra között zajlik majd. A választópolgároknak arra a kérdésre kell igennel vagy nemmel válaszolniuk, hogy „Egyetért-e Románia államfőjének leváltásával?” A kampány hivatalosan akkor kezdődik el, amikor a referendum időpontját közzéteszik a Hivatalos Közlönyben, és 48 órával a voksolás előtt véget ér. Az állandó bizottságok ugyanakkor egy különbizottság létrehozását javasolták, amelynek feladata lenne felügyelni, hogy a médiában egyenlő arányban biztosítsanak helyet a két tábor képviselőinek.
Eltökélt pártok
A kampányra valamennyi politikai párt készül: a demokraták és a Theodor Stolojan vezette liberális demokraták Bãsescu támogatása mellett kötelezték el magukat, míg a szociáldemokraták és a nagy-romániások bejelentették, a leváltás melletti voksra biztatják választóikat. Adriean Videanu, a Demokrata Párt (PD) ügyvezető elnöke tegnap közölte: a kampánnyal az a csapat foglalkozik majd, amelyet az eredetileg május 13-ára tervezett európai parlamenti választásokra állítottak össze. A PD teljes mellszélességgel kiáll Bãsescu mellett, és a kampány idejére teljes infrastruktúráját – szükség esetén a székházát is – az államfő rendelkezésére bocsátja. Hasonló álláspontra helyezkedett a Liberális Demokrata Párt (PLD) is.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) viszont erőteljes kampányt ígért, amelyben Traian Bãsescu leváltására szólítják fel szimpatizánsaikat. A szociáldemokraták a kampány ideje alatt arról próbálják majd meggyőzni híveiket, hogy miért volt szükséges Bãsescu felfüggesztése, és miért indokolt leváltása. Mircea Geoanã, az alakulat elnöke bejelentette: a kampány idején a „teljes igazságot” elmondják majd Traian Bãsescuról és a hozzá közel álló emberekről. „A választók eldönthetik majd, hogy olyan államfőre van-e szükségük, amelynek napirendjén az állampolgárokat érdeklő kérdések szerepelnek, vagy pedig továbbra is mélységesen demokráciaellenes, primitív, konfliktuskereső, de főként hazug, gyáva és korrupt elnököt szeretnének” – mondta a szociáldemokrata pártvezér. A szociáldemokraták nem kívánnak ellentüntetéseket rendezni – szögezték le a párt vezetői.
Jóllehet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hivatalosan nem foglalt állást a kérdésben, Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök-pártelnök pedig azt hangoztatta, hogy a liberálisoknak a kormányzás a legfontosabb, az alakulat néhány vezető politikusa máris bejelentette: Bãsescu leváltása mellett voksol. Crin Antonescu alelnök elmondta, arra biztatják a választókat, hogy minél többen jelenjenek meg a választóurnák előtt. Hivatalos álláspontot egyelőre az RMDSZ sem alakított ki. Kelemen Hunor képviselő a Krónikának elmondta: a Szövetségi Állandó Tanács várhatóan a héten alakítja ki az RMDSZ álláspontját Bãsescu leváltásával kapcsolatban. Mint ismeretes, az RMDSZ, akárcsak a liberálisok vezetősége óvakodott állást foglalni Bãsescu tisztségéből való felfüggesztése ügyében, így a múlt heti parlamenti szavazáson is honatyáik lelkiismeretére bízták a voksot.
Jogi bizonytalanság
A román sajtó által nyilvánosságra hozott legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Bãsescut nehéz lesz leváltani. A Jurnalul Naþional című napilap megrendelésére készült egyik felmérés szerint a népszavazáson biztosan vagy valószínűleg részt vevő állampolgárok 65 százaléka Bãsescu leváltása ellen szavazna. Kimutatja azt is, hogy a lakosság majdnem kétharmada biztosan vagy valószínűleg elmenne szavazni. Ez az adat ellentmond azoknak az előrejelzéseknek, miszerint érvénytelen népszavazás körvonalazódik. Érvényes népszavazáshoz a választói névjegyzékben szereplő állampolgároknak több mint a felének, azaz valamivel több mint 9 millió személynek kellene megjelennie az urnák előtt.
Az esetleges érvénytelen népszavazásról máris vita bontakozott ki a pártok jogászai között. Egyesek ugyanis úgy vélik, hogy joghézag áll fenn, mivel a referendumtörvény nem rendelkezik pontosan erről a lehetőségről. Így könnyen előfordulhat – vélik a jogászok – hogy Bãsescu hivatalba való visszatéréséről az Alkotmánybíróságnak kell majd döntenie, ha nem gyűlik össze a referendum érvényességéhez szükséges szavazatszám. Nicolae Vãcãroiu ideiglenes államfő és a Bãsescu felfüggesztését kezdeményező PSD jogászai azonban úgy vélték, hogy érvénytelen referendum esetén a nép nem akarja Bãsescu leváltását, ezért a tisztségéből felfüggesztett elnök folytathatja mandátumát. Bãsescu máris arra figyelmeztette híveit: ne hallgassanak azokra, akik szerint érvénytelen népszavazás esetén is visszatérhet hivatalába, ugyanis egy ilyen végkifejlet gyengítené pozícióját. Az ellenzék mindenesetre nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy újabb felfüggesztési procedúrát kezdeményez. Hírügynökségi források szerint a kormány sürgősségi rendelettel készül módosítani a referendumtörvényt, hogy a népszavazás akkor is érvényes legyen, ha a választásra jogosultaknak kevesebb mint a fele jelenik meg az urnák előtt. Az intézkedés valamelyest megkönnyítené Bãsescu leváltását. Mint ismeretes, a parlament korábban már kétszer is elfogadta, a demokraták azonban megfellebbezték az Alkotmánybíróságon, így az nem léphetett érvénybe.
F. B.
Tilos az SMS-ek közlése
Megtiltotta az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), hogy a kampány idején a televíziócsatornák és a rádiók SMS-ben, e-mailben vagy telefonon beérkező véleményeket közöljenek. A tanács tegnapi ülésén úgy határozott, hogy a vélemények közlési formája az utcán készített interjú. Ugyancsak tilos sugározni olyan politikai hirdetéseket, amelyek negatív vagy pozitív fényben tüntetnek fel egy pártot.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.