Üzenet százezer magyarnak: egy héttel meghosszabbították a népszámlálás személyes lekérdezési szakaszát

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Az Országos Statisztikai Intézet keddi döntésének értelmében egy héttel meghosszabbítják a népszámlálás eredeti határidejét, így július 24-ig tart a személyes lekérdezési időszak. 

Krónika

2022. július 13., 13:452022. július 13., 13:45

A Népszámlálás.ro szerdai közleménye rámutat,

Idézet
ez a döntés egy utolsó esélyt jelent a romániai magyar közösségnek is: 100 ezer magyar is kimaradhat a népszámlálásból, ha a hosszabbításban nem sikerül felpörgetni a lekérdezés-válaszadás ütemét.”

Ugyanakkor a cenzus magyar kampányának szervezői felhívják a figyelmet: az elmúlt hetekben nagyon lassan haladt a népszámlálás személyes lekérdezésen alapuló szakasza, de eddig a lakosságnak minimális lehetősége volt arra, hogy segítse az összeírás folyamatát. Most azonban „újra lehetőségünk van arra, hogy a kezünkbe vegyük a sorsunkat”.

Ha nem töltöttük ki online, vagy a számlálóbiztos még nem keresett otthonunkban, akkor két lehetőségünk maradt arra, hogy ne maradjunk ki a népszámlálásból.

Egyrészt sok településen újra megnyitottak az összeírópontok, ahol számlálóbiztos rögzíti az adatainkat – derül ki a tájékoztatásból.

Ezen a linken érhető el az összeírópontok listája. Másrészt az RMDSZ megyei, területi szervezeteinél lehet jelezni, ha még nem járt nálunk a számlálóbiztos. Ők abban segítenek, hogy a lakcímünknek megfelelő körzet számlálóbiztosát értesítik, hogy menjen ki az adott személyhez, családhoz. Ezen a linken találhatók az RMDSZ-irodák telefonos elérhetőségei.

A népszámlálás kedvezőtlenül alakul a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben.

Kolozs megyében a feltételezett lakosság 26, Marosban és Szatmárban 20, Biharban 15, Hargitában 14, Szilágyban 13, Kovászna megyében pedig a 12%-át nem sikerült lekérdezni eddig.

„Látni kell, hogy ezekben a megyékben a nem lekérdezettek között megyénként több tízezer magyar személy is lehet, akik kimaradhatnak a népszámlálásból. Országos szinten akár 100 ezer magyart »veszíthetünk el«, ha nem sikerül mindenkit megszámolni” – áll a Népszámlálás.ro sajtóközleményében.

Az alulszámlálás veszélye miatt a Népszámlálás.ro szerkesztői arra kérik a magyar lakosságot, hogy legyenek együttműködőek a számlálóbiztossal.

Fogadják abban az esetben is, ha már részt vettek az önkitöltéses szakaszban, illetve hívják fel telefonon, amennyiben a kérdezőbiztos nem találta őket otthon, de hagyott kopogtatócédulát. Ugyanakkor figyeljenek arra, hogy ha van a sikeres önkitöltésről igazolásuk, akkor nem szükséges újból válaszolni a személyi kérdőívre. Ezt továbbra is a dovrec.insse.ro oldalon lehet ellenőrizni a személyi szám megadásával.

A közlemény továbbá arra is figyelmeztet, hogy a kérdőíveket mindenkire vonatkozóan ki kell tölteni, akik a háztartásban éltek 2021. december 1-jén: gyerekekre, felnőttekre, idősekre és azokra is, akik éppen nincsenek otthon, vagy ideiglenesen külföldön tartózkodnak.

Arra is vigyázzunk – és ezt mindenképpen ellenőrizzük is –, hogy mindenkinek helyesen legyen beírva az etnikuma, az anyanyelve és a felekezeti hovatartozása.

Az alábbiakban azon települések listája tekinthető meg, ahol jelentős számú vagy arányú magyar él, viszont a népszámlálásban még nincs összeírva a becsült lakosság több mint 15%-a (zárójelben a még megszámolandó személyek becsült aránya):

  • Arad megye: Arad (24%), Pécska (19%), Tőzmiske (16%), Sofronya (24%).
  • Besztrece-Naszód megye: Beszterce (19%).
  • Bihar megye: Nagyvárad (20%), Nagyszalonta (18%).
  • Brassó megye: Brassó (22%), Négyfalu (24%), Tatrang (16%).
  • Fehér megye: Magyarlapád (15%), Székelykocsárd (26%).
  • Hargita megye: Csíkszereda (26%), Gyergyószentmiklós (28%), Székelyudvarhely (16%), Székelykeresztúr (18%), Gyimesközéplok (27%), Csíkszentgyörgy (21%), Felsőboldogfalva (23%), Siménfalva (18%), Maroshévíz (28%), Csíkcsicsó (21%), Etéd (17%), Madéfalva (19%), Csíkszentmihály (15%), Csíkmadaras (16%), Szentábrahám (21%), Csíkpálfalva (28%), Kápolnásfalu (18%), Tusnádfürdő (22%), Kányád (20%).
  • Hunyad megye: Déva (38%), Vajdahunyad (21%), Petrozsény (16%).
  • Kolozs megye: Kolozsvár (36%), Szászfenes (29%), Kisbács (23%), Torda (24%), Szamosújvár (16%), Bánffyhunyad (25%), Egeres (35%), Várfalva (20%).
  • Kovászna megye: Sepsiszentgyörgy (17%), Kézdivásárhely (16%), Torja (22%), Gidófalva (25%), Ozsdola (17%), Sepsibodok (18%), Zágon (16%), Esztelnek (25%), Dálnok (17%).
  • Máramaros megye: Nagybánya (30%), Máramarossziget (33%), Felsőbánya (32%).
  • Maros megye: Marosvásárhely (30%), Szászrégen (30%), Marosszentgyörgy (37%), Nagyernye (23%), Segesvár (35%), Gernyeszeg (30%), Nyárádremete (16%), Dicsőszentmárton (15%), Makfalva (20%), Marosszentanna (19%), Mezőcsávás (23%), Koronka (18%), Maroskeresztúr (17%), Nyárádgálfalva (21%), Marossárpatak (17%), Mezőbánd (38%), Csíkfalva (25%), Kerelőszentpál (24%), Sóvárad (22%), Backamadaras (24%), Székelyhodos (28%), Vajdaszentivány (16%), Beresztelke (17%).
  • Szatmár megye: Szatmárnémeti (26%), Nagykároly (25%), Sárköz (29%), Pusztadaróc (16%), Szatmárpálfalva (30%), Túrterebes (36%), Kökényesd (32%), Nagykolcs (16%), Halmi (36%), Mikola (38%), Egri (41%), Szilágypér (20%).
  • Szeben megye: Medgyes (28%), Nagyszeben (34%).
  • Szilágy megye: Zilah (18%), Sarmaság (21%), Szilágysomlyó (40%).
  • Temes megye: Temesvár (45%), Újszentes (36%), Lugos (33%).
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét

Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét
2025. május 09., péntek

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét

Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét
2025. május 09., péntek

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint

Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint
2025. május 08., csütörtök

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján

Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján
2025. május 08., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből

Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből
2025. május 08., csütörtök

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége

A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége
2025. május 08., csütörtök

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást

Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást
2025. május 08., csütörtök

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint

Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban

A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban
2025. május 08., csütörtök

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta

Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta