Fotó: Gov.ro
Romániában jelentősen csökkent a jobbközép kormánykoalíciót alkotó pártok népszerűsége, míg az ellenzéké növekedett az utóbbi hónapokban, és jelentősen meghaladta a kormánypártokét – derült ki egy friss felmérésből, amelyet kedden ismertetett az Adevarul hírportál.
2021. augusztus 17., 15:462021. augusztus 17., 15:46
2021. augusztus 17., 15:472021. augusztus 17., 15:47
A lap a Politico.eu honlap által – több közvélemény-kutató intézet felméréséből – kiszámított adatsorát ismertetve azt írja: a decemberben alakult bukaresti koalíciós kormány legnagyobb pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) nyolc százalékpontot veszített népszerűségéből az utóbbi fél évben, és ma már a választók alig 18 százaléka adná rá voksát.
Koalíciós partnere, az USR-PLUS szövetség 15 százalékról 12-re esett vissza, a koalíció harmadik pártját, a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) pedig öt százalékon mérték.
A lap szerint a kormánypártok hanyatlása, és az ellenzék erősödése májustól vett lendületet.
A tavaly decemberi parlamenti választásokon a PSD végzett az élen a szavazatok 29 százalékával, de – szövetségesek híján – nem tudott kormánytöbbséget gyűjteni maga köré, így a 26 százalékos támogatottságú PNL és szövetségesei alakítottak kormányt.
A PSD a szerinte elhibázott járványügyi intézkedések, a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak befagyasztása, illetve az államadósság gyors emelkedése miatt támadják a kormányt, miközben a kormánypártok felől érkező hírek nem a jobbközép kormánykoalíció által beígért reformokról, hanem a koalíciós pártok közti súrlódásokról, illetve a tisztújításra készülő PNL-ben és USR-PLUS-ban dúló belharcokról szólnak.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!