Ki költözhet be? Az év végétől új lakóra vár az államfői rezidenciaként szolgáló Cotroceni-palota
Fotó: Presidency.ro
Nem Mircea Geoanát, a NATO román főtitkár-helyettesét hozta ki a legesélyesebbnek az államfői tisztségért zajló küzdelemben a CURS közvélemény-kutató legfrissebb felmérése.
2024. július 29., 11:322024. július 29., 11:32
A vasárnap este ismertetett eredmény szerint az első helyen Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke áll 31 százalékkal, míg a második a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă 29 százalékkal.
A felmérés szerint Mircea Geoană csupán a harmadik helyet szerezné meg az első fordulóban, és 15 százalékot kapna, akárcsak George Simion, a Románok Egesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
Az ötödik Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke 12 százalékkal, míg a hatosik Diana Șoșoacă 4 százalékkal.
Az RMDSZ jelöltje a voksok 3 százalékát kapná.
Mint arról beszámoltunk,
A pártok versenyében is a PSD áll az élen: ha most vasárnap lennének a választások, a nagyobbik kormánypárt a voksok 33 százalékát kapná.
Mögötte jócskán lemaradva, 23 százalékkal a PNL áll, a harmadik pedig az AUR 16 százalékos támogatottsággal.
Az USR, a Jobboldal Ereje és a Népi Mozgalom Párt (PMP) összefogása révén létrejött Egyesült Jobboldal Szövetség a szavazatok 13 százalékát kapná, míg
Az SOS Romániát szintén öt százalékon mérték.
A felmérésben arra is rákérdeztek, milyen államfőt szeretnének az emberek: olyant, aki jól tud alkudni, és képes elérni egy közös döntés meghozatalát, vagy egy autoriter személyiséget, aki rákényszeríti az akaratát a parlamentre és a kormányra.
Megkérdezték azt is, a válaszadók szerint milyen irányba tart az ország, a többség pedig – 63 százalék úgy vélte, hogy inkább rossz irányba, míg csupán 32 százalék véli úgy, hogy jó az irány.
Arra a kérdésre, hogy melyek a legfőbb problémák, amelyekkel Románia szembesül, a többség – 16 százalék – az alacsony fizetéseket és nyugdíjakat jelölte meg az első helyen.
Ugyancsak 11 százalék az inflációt, az áremelkedéseket jelölte meg, míg a munkahelyek hiánya, az oktatás és a gazdaság egyaránt a válaszadók hét százaléka szerint a legfőbb probléma.
6 százalék az utak állapotát, 4 százalék a háború jelentette veszélyt és a mezőgazdaság állapotát, 3 százalék az európai uniós forrásokat és a beruházások helyzetét, 2 százalék a magas adókat, 1 százalék pedig a polgárok biztonságának helyzetét, a szociális szolgáltatások állapotát és a környezetszennyezést tartja a legfőbb gondnak.
A felmérés július 18. és 26. között készült 1067 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
szóljon hozzá!