Ki költözhet be? Az év végétől új lakóra vár az államfői rezidenciaként szolgáló Cotroceni-palota
Fotó: Presidency.ro
Nem Mircea Geoanát, a NATO román főtitkár-helyettesét hozta ki a legesélyesebbnek az államfői tisztségért zajló küzdelemben a CURS közvélemény-kutató legfrissebb felmérése.
2024. július 29., 11:322024. július 29., 11:32
A vasárnap este ismertetett eredmény szerint az első helyen Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke áll 31 százalékkal, míg a második a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă 29 százalékkal.
A felmérés szerint Mircea Geoană csupán a harmadik helyet szerezné meg az első fordulóban, és 15 százalékot kapna, akárcsak George Simion, a Románok Egesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
Az ötödik Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke 12 százalékkal, míg a hatosik Diana Șoșoacă 4 százalékkal.
Az RMDSZ jelöltje a voksok 3 százalékát kapná.
Mint arról beszámoltunk,
A pártok versenyében is a PSD áll az élen: ha most vasárnap lennének a választások, a nagyobbik kormánypárt a voksok 33 százalékát kapná.
Mögötte jócskán lemaradva, 23 százalékkal a PNL áll, a harmadik pedig az AUR 16 százalékos támogatottsággal.
Az USR, a Jobboldal Ereje és a Népi Mozgalom Párt (PMP) összefogása révén létrejött Egyesült Jobboldal Szövetség a szavazatok 13 százalékát kapná, míg
Az SOS Romániát szintén öt százalékon mérték.
A felmérésben arra is rákérdeztek, milyen államfőt szeretnének az emberek: olyant, aki jól tud alkudni, és képes elérni egy közös döntés meghozatalát, vagy egy autoriter személyiséget, aki rákényszeríti az akaratát a parlamentre és a kormányra.
Megkérdezték azt is, a válaszadók szerint milyen irányba tart az ország, a többség pedig – 63 százalék úgy vélte, hogy inkább rossz irányba, míg csupán 32 százalék véli úgy, hogy jó az irány.
Arra a kérdésre, hogy melyek a legfőbb problémák, amelyekkel Románia szembesül, a többség – 16 százalék – az alacsony fizetéseket és nyugdíjakat jelölte meg az első helyen.
Ugyancsak 11 százalék az inflációt, az áremelkedéseket jelölte meg, míg a munkahelyek hiánya, az oktatás és a gazdaság egyaránt a válaszadók hét százaléka szerint a legfőbb probléma.
6 százalék az utak állapotát, 4 százalék a háború jelentette veszélyt és a mezőgazdaság állapotát, 3 százalék az európai uniós forrásokat és a beruházások helyzetét, 2 százalék a magas adókat, 1 százalék pedig a polgárok biztonságának helyzetét, a szociális szolgáltatások állapotát és a környezetszennyezést tartja a legfőbb gondnak.
A felmérés július 18. és 26. között készült 1067 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!