Ki költözhet be? Az év végétől új lakóra vár az államfői rezidenciaként szolgáló Cotroceni-palota
Fotó: Presidency.ro
Nem Mircea Geoanát, a NATO román főtitkár-helyettesét hozta ki a legesélyesebbnek az államfői tisztségért zajló küzdelemben a CURS közvélemény-kutató legfrissebb felmérése.
2024. július 29., 11:322024. július 29., 11:32
A vasárnap este ismertetett eredmény szerint az első helyen Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke áll 31 százalékkal, míg a második a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă 29 százalékkal.
A felmérés szerint Mircea Geoană csupán a harmadik helyet szerezné meg az első fordulóban, és 15 százalékot kapna, akárcsak George Simion, a Románok Egesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
Az ötödik Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke 12 százalékkal, míg a hatosik Diana Șoșoacă 4 százalékkal.
Az RMDSZ jelöltje a voksok 3 százalékát kapná.
Mint arról beszámoltunk,
A pártok versenyében is a PSD áll az élen: ha most vasárnap lennének a választások, a nagyobbik kormánypárt a voksok 33 százalékát kapná.
Mögötte jócskán lemaradva, 23 százalékkal a PNL áll, a harmadik pedig az AUR 16 százalékos támogatottsággal.
Az USR, a Jobboldal Ereje és a Népi Mozgalom Párt (PMP) összefogása révén létrejött Egyesült Jobboldal Szövetség a szavazatok 13 százalékát kapná, míg
Az SOS Romániát szintén öt százalékon mérték.
A felmérésben arra is rákérdeztek, milyen államfőt szeretnének az emberek: olyant, aki jól tud alkudni, és képes elérni egy közös döntés meghozatalát, vagy egy autoriter személyiséget, aki rákényszeríti az akaratát a parlamentre és a kormányra.
Megkérdezték azt is, a válaszadók szerint milyen irányba tart az ország, a többség pedig – 63 százalék úgy vélte, hogy inkább rossz irányba, míg csupán 32 százalék véli úgy, hogy jó az irány.
Arra a kérdésre, hogy melyek a legfőbb problémák, amelyekkel Románia szembesül, a többség – 16 százalék – az alacsony fizetéseket és nyugdíjakat jelölte meg az első helyen.
Ugyancsak 11 százalék az inflációt, az áremelkedéseket jelölte meg, míg a munkahelyek hiánya, az oktatás és a gazdaság egyaránt a válaszadók hét százaléka szerint a legfőbb probléma.
6 százalék az utak állapotát, 4 százalék a háború jelentette veszélyt és a mezőgazdaság állapotát, 3 százalék az európai uniós forrásokat és a beruházások helyzetét, 2 százalék a magas adókat, 1 százalék pedig a polgárok biztonságának helyzetét, a szociális szolgáltatások állapotát és a környezetszennyezést tartja a legfőbb gondnak.
A felmérés július 18. és 26. között készült 1067 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
Példátlanul szoros versenyre lehet számítani a romániai elnökválasztáson az Inscop közvélemény-kutató szerint, amely a legutóbbi mérés alapján azt valószínűsíti, hogy 20-25 százalékos támogatottságú jelöltek kerülnek be második fordulóba.
Marcel Ciolacu kormányfő kijelentette, semmiféle oka nincs meneszteni tisztségéből a szállításügyi minisztert, leszögezve, hogy Sorin Grindeanu három év alatt „több infrastrukturális beruházást valósított meg, mint az összes elődje együttvéve”.
Jóváhagyta a bukaresti oktatási minisztérium társadalmi párbeszéd bizottsága csütörtöki ülésén a következő tanév országos vizsgáinak időpontjait – számolt be közösségi oldalán Ligia Deca tárcavezető.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă csütörtökön bejelentette, hogy az alakulat országos politikai bürója őt választotta államfőjelöltnek, és ezt a döntést az országos tanács is jóvá fogja hagyni.
Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön bejelentette, hogy csak a portfoliók elosztásáról szóló tárgyalások lezárása után nevesít jelöltet a Romániának járó uniós biztosi posztra.
Ligia Deca tanügyminiszter szerda este bejelentette, hogy vizsgamentes napokat iktatnak be a jövő évi országos vizsgákon a vizsganapok közé.
A szociáldemokratáknak el kell dönteniük, hogy a következő három hónapban hatékony kormányzást vagy ,,politikai háborút" akarnak-e – jelentette ki szerdán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.
Mihai Constantin kormányszóvivő szerdán közölte, hogy az idei államfőválasztás előkészítéséhez, megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges teljes összeget 1,39 milliárd lejre becsülik.
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
szóljon hozzá!