Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly társaság csütörtökön közzétett elemzésének eredményeiből.
2021. augusztus 19., 16:292021. augusztus 19., 16:29
Az elemzés szerint a szakemberek 2020 novembere és 2021 februárja között mérték a levegő szennyezettségének mértékét Románia megyéiben, tekintve, hogy a szálló por koncentrációja a hideg évszakban a legmagasabb – írja az Agerpres.
Az Airly mérőműszereinek tanúsága szerint
Az elemzést követően kimutatható, hogy a hivatalos mérések ezeken a területeken alulbecsültek, főként a megfigyelőállomások elhelyezkedési paraméterei miatt.
Az ország legszennyezettebb megyéinek feltérképezésére felhasználták az Airly több mint 200, országszerte elhelyezett mérőműszere, illetve az állami mérőállomások által regisztrált adatokat is.
Ezzel szemben Hargita, Galac, Vâlcea, Brăila és Szatmár megyében a legtisztább a levegő.
A társaság arra is rámutat, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a romániai levegő minősége közepesen veszélyes. „Ráadásul változékony, és télen jelentősen romlik, ami elsősorban a hőközpontokkal történő fűtésnek és a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátásának tudható be” – említi meg a nemzetközi szervezet.
Az Airly által 2020-ban kiadott, „A levegő minősége a Balkánban és Romániában” jelentés szerint a levegőszennyezés egyéb fontos forrásai a bányászat, a villamosenergia-előállítás és az élelmiszer-feldolgozás.
Az Airly lehetővé teszi a kormányok, vállalatok és magánszemélyek számára, hogy globálisan csökkentsék a légszennyezést, és a vállalat ügyfelei között több mint 600 helyi önkormányzat és város található, köztük Hongkong, Jakarta, Oslo, Granada, valamint olyan vállalatok, mint a Philips, Virgin, Innogy, PwC, Veolia és Skanska.
Nagyváradon mérték a legnagyobb ózonkoncentrációt júniusban a 100 ezer lakosnál nagyobb romániai városok között, átlagosan 82,1 mikrogrammot légköbméterenként.
Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
szóljon hozzá!