A 100 000 főnél nagyobb népességű romániai városok közül Nagyváradon volt a legmagasabb ózonkoncentráció
Fotó: Bálint Eszter
Nagyváradon mérték a legnagyobb ózonkoncentrációt júniusban a 100 ezer lakosnál nagyobb romániai városok között, átlagosan 82,1 mikrogrammot légköbméterenként. Ugyanakkor a mérsékelt napsütés miatt Romániában általában alacsony az ózonkoncentráció – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly társaság hétfőn közzétett elemzésének eredményeiből.
2021. augusztus 10., 17:272021. augusztus 10., 17:27
A kutatás szerint Várad a vizsgált 412 európai város közül a 205. helyet foglalja el, tehát kontinentális szinten a középmezőnyben található.
A megfigyelések azt támasztják alá, hogy a magas nitrogén-dioxid- és ózonkoncentrációt az autós forgalom és a napsugárzás okozzák.
Másrészt az Egyesült Királyságban, bár sokkal nagyobb a népsűrűség, mivel a napsütés nem olyan erős és nem olyan gyakori, ezért itt az egyik legalacsonyabb az ózonkoncentráció Európában.
Mivel Romániában mérsékeltebb a napsütés, mint a mediterrán országokban, 2021 júniusában alacsony volt az ózonkoncentráció. Csak Bulgáriában, Macedóniában és az Egyesült Királyságban volt ugyanilyen alacsony.
A teljes rangsor első három helyét olaszországi városok foglalják el: Asti (129,2), Lecco (128,9) és Bergamo (124,5).
Az Európában átlagkoncentráció 120 mikrogramm/légköbméter. „Nem meglepő, hogy a legnagyobb ózonkoncentráció-növekedést 9 és 17 óra között regisztrálták a napfény miatt” – jegyzik meg a kutatók.
„A gyermekek és az asztmás emberek óhatatlanul ki vannak téve a magas ózonszintnek. Ennek következménye a köhögés, a szemirritáció, a tüdőfunkció csökkenése és a fertőzések iránti fokozott érzékenység. Az O3 által kiváltott gyulladás hozzájárul a szívbetegségekhez, a cukorbetegséghez és más anyagcserezavarokhoz is. Az ózonszint mérésének egyszerű módja a levegőminőség-érzékelők használata” – húzzák alá a levegőminőségi szakemberek.
Hozzáteszik, hogy
Ugyanakkor az energia- és közlekedési ágazat NO2-kibocsátására gyakorolt hatás továbbra is jelentős: az egyik megoldás az, hogy felhagyunk a dízelmotoros utazással, és a kerékpárt vagy legalább a tömegközlekedést választjuk helyette.
A 2016-ban alapított Airly nevű start-up rendkívül pontos és előrejelző levegőminőségi adatokat szolgáltat a globális légszennyezés leküzdéséhez. Az Airly lehetővé teszi a kormányok, vállalatok és magánszemélyek számára, hogy globálisan csökkentsék a légszennyezést, és a vállalat ügyfelei között több mint 600 helyi önkormányzat és város található, köztük Hongkong, Jakarta, Oslo, Granada, valamint olyan vállalatok, mint a Philips, Virgin, Innogy, PwC, Veolia és Skanska.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!