A 100 000 főnél nagyobb népességű romániai városok közül Nagyváradon volt a legmagasabb ózonkoncentráció
Fotó: Bálint Eszter
Nagyváradon mérték a legnagyobb ózonkoncentrációt júniusban a 100 ezer lakosnál nagyobb romániai városok között, átlagosan 82,1 mikrogrammot légköbméterenként. Ugyanakkor a mérsékelt napsütés miatt Romániában általában alacsony az ózonkoncentráció – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly társaság hétfőn közzétett elemzésének eredményeiből.
2021. augusztus 10., 17:272021. augusztus 10., 17:27
A kutatás szerint Várad a vizsgált 412 európai város közül a 205. helyet foglalja el, tehát kontinentális szinten a középmezőnyben található.
A megfigyelések azt támasztják alá, hogy a magas nitrogén-dioxid- és ózonkoncentrációt az autós forgalom és a napsugárzás okozzák.
Másrészt az Egyesült Királyságban, bár sokkal nagyobb a népsűrűség, mivel a napsütés nem olyan erős és nem olyan gyakori, ezért itt az egyik legalacsonyabb az ózonkoncentráció Európában.
Mivel Romániában mérsékeltebb a napsütés, mint a mediterrán országokban, 2021 júniusában alacsony volt az ózonkoncentráció. Csak Bulgáriában, Macedóniában és az Egyesült Királyságban volt ugyanilyen alacsony.
A teljes rangsor első három helyét olaszországi városok foglalják el: Asti (129,2), Lecco (128,9) és Bergamo (124,5).
Az Európában átlagkoncentráció 120 mikrogramm/légköbméter. „Nem meglepő, hogy a legnagyobb ózonkoncentráció-növekedést 9 és 17 óra között regisztrálták a napfény miatt” – jegyzik meg a kutatók.
„A gyermekek és az asztmás emberek óhatatlanul ki vannak téve a magas ózonszintnek. Ennek következménye a köhögés, a szemirritáció, a tüdőfunkció csökkenése és a fertőzések iránti fokozott érzékenység. Az O3 által kiváltott gyulladás hozzájárul a szívbetegségekhez, a cukorbetegséghez és más anyagcserezavarokhoz is. Az ózonszint mérésének egyszerű módja a levegőminőség-érzékelők használata” – húzzák alá a levegőminőségi szakemberek.
Hozzáteszik, hogy
Ugyanakkor az energia- és közlekedési ágazat NO2-kibocsátására gyakorolt hatás továbbra is jelentős: az egyik megoldás az, hogy felhagyunk a dízelmotoros utazással, és a kerékpárt vagy legalább a tömegközlekedést választjuk helyette.
A 2016-ban alapított Airly nevű start-up rendkívül pontos és előrejelző levegőminőségi adatokat szolgáltat a globális légszennyezés leküzdéséhez. Az Airly lehetővé teszi a kormányok, vállalatok és magánszemélyek számára, hogy globálisan csökkentsék a légszennyezést, és a vállalat ügyfelei között több mint 600 helyi önkormányzat és város található, köztük Hongkong, Jakarta, Oslo, Granada, valamint olyan vállalatok, mint a Philips, Virgin, Innogy, PwC, Veolia és Skanska.
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
szóljon hozzá!