Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly társaság csütörtökön közzétett elemzésének eredményeiből.
2021. augusztus 19., 16:292021. augusztus 19., 16:29
Az elemzés szerint a szakemberek 2020 novembere és 2021 februárja között mérték a levegő szennyezettségének mértékét Románia megyéiben, tekintve, hogy a szálló por koncentrációja a hideg évszakban a legmagasabb – írja az Agerpres.
Az Airly mérőműszereinek tanúsága szerint
Az elemzést követően kimutatható, hogy a hivatalos mérések ezeken a területeken alulbecsültek, főként a megfigyelőállomások elhelyezkedési paraméterei miatt.
Az ország legszennyezettebb megyéinek feltérképezésére felhasználták az Airly több mint 200, országszerte elhelyezett mérőműszere, illetve az állami mérőállomások által regisztrált adatokat is.
Ezzel szemben Hargita, Galac, Vâlcea, Brăila és Szatmár megyében a legtisztább a levegő.
A társaság arra is rámutat, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a romániai levegő minősége közepesen veszélyes. „Ráadásul változékony, és télen jelentősen romlik, ami elsősorban a hőközpontokkal történő fűtésnek és a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátásának tudható be” – említi meg a nemzetközi szervezet.
Az Airly által 2020-ban kiadott, „A levegő minősége a Balkánban és Romániában” jelentés szerint a levegőszennyezés egyéb fontos forrásai a bányászat, a villamosenergia-előállítás és az élelmiszer-feldolgozás.
Az Airly lehetővé teszi a kormányok, vállalatok és magánszemélyek számára, hogy globálisan csökkentsék a légszennyezést, és a vállalat ügyfelei között több mint 600 helyi önkormányzat és város található, köztük Hongkong, Jakarta, Oslo, Granada, valamint olyan vállalatok, mint a Philips, Virgin, Innogy, PwC, Veolia és Skanska.
Nagyváradon mérték a legnagyobb ózonkoncentrációt júniusban a 100 ezer lakosnál nagyobb romániai városok között, átlagosan 82,1 mikrogrammot légköbméterenként.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!