Fotó: Kristó Róbert
A jelenlegi érték kétszeresére nő az útadómatrica hiánya miatt kiróható bírság egy törvénytervezet értelmében, melyet hétfőn fogadott el első házként a szenátus.
2022. május 02., 18:432022. május 02., 18:43
A kormány által kezdeményezett javaslat a közutak használatáról szóló 2002/15-ös sürgősségi rendeletet módosítja, amely kimondja, hogy a településeken kívüli utakon közlekedő gépjárművekre kötelező az útadómatrica kiváltása. A felsőház 92 igen és 15 nem szavazattal fogadta el.
A bírságok jelenlegi szintje nem képes korlátozni a szabálysértéseket, emiatt tettek javaslatot a bírságok megduplázására. A szállításügyi minisztérium a kormány által előterjesztett formában támogatja ezt a jogszabályjavaslatot – idézte az Agerpres Sándor Gábort, a tárca államtitkárát. A hírügynökség szerint
a kilencnél több férőhelyes (beleértve a sofőrt is) és legfeljebb 23 férőhelyes (beleértve a sofőrt is) gépkocsik esetében 3100 és 6200 lej között van, a 23-nál több férőhelyes (beleértve a sofőrt is) személygépkocsik esetében pedig 5500 és 11.000 lej között mozog.
A teherszállító gépkocsik esetében a bírságok a következőképpen módosulnak: a 3,5 tonnás vagy annál kisebb össztömegű teherautók esetében 950 lej és 1900 lej közötti büntetés róható ki, a 3,5 és 7,5 tonna közötti gépkocsik esetében 3100 és 6200 lej közötti. A 7,5 tonnánál nagyobb, de 12 tonnánál kisebb össztömegű tehergépkocsik esetében a kiróható bírság 5500 és 11.000 lej között mozog.
A 12 tonnánál nagyobb vagy azzal egyenlő legnagyobb megengedett össztömegű, legfeljebb három tengelyes tehergépjárművek esetében 7100 és 14.200 lej között, a négy tengelyes kamionok esetében 11.900 és 23.800 lej között mozog a bírság. Az ügyben a képviselőház lesz a döntő fórum.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!