Vasile Dîncu
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia Ukrajnának nyújtott segítsége egyelőre humanitárius jellegű, hadi felszerelést nem tartalmaz – mondta szerdán a védelmi miniszter.
2022. április 20., 18:172022. április 20., 18:17
2022. április 20., 18:392022. április 20., 18:39
„Jelen pillanatban nincs szó fegyverekről. Amint azt a miniszterelnök is elmondta, jelenleg a humanitárius segítségnyújtásra összpontosítunk” – jelentette ki Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján Vasile Dîncu.
A MiG gépeket egyelőre a földön tartják, és „legrosszabb esetben konzerválni fogják”, de ez nem jelent érvágást Románia légvédelmének, mert a külföldi haderők által biztosított huszonkét Eurofighter gép és a román légi század teljes mértékben el tudja látni a szükséges légi járőrszolgálatokat – mondta Dîncu.
Vasile Dîncu szerda este részt vesz a kolozsvári CFR 1907 – kijevi Dinamo jótékonysági mérkőzésén, amelynek célja a háború miatt szenvedő ukránok támogatása – írja az Agerpres.
Egyébként az ügy előzménye, hogy
Románia saját készletéből fegyvereket adományoz Ukrajnának – értesült a România Liberă. A lap szerint törvényt módosítanak annak érdekében, hogy romániai fegyvereket küldhessenek a háborútól szenvedő országnak, mivel jelenleg illegális a román törvények szerint a fegyverküldés nem NATO-tag országokba. A módosítás értelmében a legális célországok kiegészülnek NATO-tagországok mellett NATO-partnerországokkal. Nicolae Ciucă miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: vizsgálják a törvénymódosítás lehetőségét, egyelőre nem tudni, pontosan milyen fegyvereket küld Románia Ukrajnának.
A román haderő egyszerre rendelkezik modern, az elmúlt években beszerzett fegyverekkel, illetve nagyon régi és nagyon rossz állapotban lévő, kommunista időkből származó készletekkel is. Mint arra a hírt idéző Portofolio.hu emlékeztet, a posztszovjet érdekszférába tartozó országok többnyire régi, hidegháborús eszközeiket küldték Ukrajnának, arra hivatkozva, hogy ezeknek a fegyvereknek a használatára vannak kiképezve az ukrán katonák. Egyelőre Románia esetében erről nincs szó, további információk várhatóan a következő napokban jelennek meg a felajánlott eszközök típusairól.
Néhány nappal ezelőtt a német Deutsche Welle (DW) kommentárjában bírálta Románia „hűvös” viszonyulását a megtámadott Ukrajnához.
A szerző felrója a bukaresti vezetésnek az óvatos magatartást, és felteszi a kérdést: vajon a politikai, gazdasági játszmákban aktív, ráadásul egymással rivalizáló román titkosszolgálatoknak is szerepük lehet-e Bukarest visszafogottságában.
Románia eddig kétezer katonai védősisakot, s ugyanannyi golyóálló mellényt küldött segítségül Ukrajnának, összesen kétmillió euró értékben. Van egy hűvös, majdhogynem idegenkedő hivatalos viszonyulás az ukrán hősiességhez – írja a DW. A német portál cikke szerint a kijelentéseket leszámítva nyilvánvaló Bukarest szolidaritáshiánya politikai szinten.
A román sajtó egy része azt is nehezményezte, hogy a legfőbb román vezetők, így Klaus Iohannis államfő és Nicolae Ciucă miniszterelnök sem tervez kijevi látogatást. Április végén a bukaresti képviselőház, valamint a szenátus elnöke utaznak az ukrán fővárosba. Iohannistól egy néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy milyen fegyvereket küld Románia Ukrajnának. A román államfő azt válaszolta: a katonai segítséget a NATO küldi. Mint mondta, Romániának az elsődleges feladata a menekültek és az Ukrajnában támogatásra szorulók megsegítése.
Orosz drón darabjait találták meg kedden a védelmi minisztérium és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szakemberei a Tulcea megyei Plauru település közelében – közölte a szaktárca.
Nicolae Ciucă, a PNL és a szenátus elnöke kedden arra utalt, hogy Marcel Ciolacu, a koalíciós partner PSD elnöke megszegte az ígéretét a Klaus Iohannis államfő választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás kapcsán.
Miután tavaly novemberben Romániában bevezették az italcsomagolások visszaváltási rendszerét, már több csalási módszer is lelepleződött.
Nem csupán saját maga számára szeretne helyet biztosítani Klaus Iohannis leköszönő államfő a Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti választási listáin, hanem közeli munkatársai számára is – derült ki.
Újabb vezető közéleti szereplőt gyanúsítottak meg plágiummal: ezúttal Gabriel Vlase, a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatója került célkeresztbe.
Jogerősen három év letöltendő szabadságvesztésre ítélte hétfőn a suceavai ítélőtábla a Suceava megyei kórház onkológiai részlegének volt vezetőjét vesztegetés elfogadásának folytatólagosan elkövetett bűncselekménye miatt.
Rekordméretű, 2261 ellopott gépkocsit keres a román rendőrség, a bűnözők sok utánfutót is elkötnek. Szakemberek szerint a legbiztonságosabb védelmet a Casco gépjármű-biztosítás nyújtja.
Miközben folyamatosan csökken a pestissel fertőzött juh- és kecskeállományok száma, a juhtartó gazdák az állategészségügy hatóság szigorú intézkedései ellen tiltakoznak. Azt kifogásolják, hogy csökkennek a felvásárlási árak.
Őrizetbe vettek a hatóságok 11 szíriai és egy afgán állampolgárt, akik két motorcsónakkal átkeltek a Dunán, majd Zimnicea térségében egy kisteherautóra szálltak.
A kiszivárgott hírek szerint a kormány vezető erejét adó PSD nem hajlik arra, hogy támogassa a koalíciós partner PNL módosító javaslatát, amely lehetővé tenné az államfő számára, hogy elinduljon a párt szenátusi listáján a választásokon.
szóljon hozzá!