Fotó: Agerpres
Két évvel a román diaszpóra tömegoszlatással végződött kormányellenes tüntetése után is még illetékességi vita hátráltatja a felelősök elszámoltatását: hétfőn a bukaresti táblabíróság elhárította illetékességét a vádemelés nélkül lezárt bűnvádi eljárás részleges újraindításáról szóló főügyészi döntés megerősítését illetően.
2020. augusztus 10., 22:002020. augusztus 10., 22:00
A külföldön élő román vendégmunkások 2018. augusztus 10-én az akkor kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői ellen szerveztek nagyszabású megmozdulást a kormány épülete előtt. A tömegben elvegyülő rendbontók sorozatos provokációira hivatkozva a csendőrség könnygázt és vízágyút vetett be a sok tízezres tömeg „lecsillapítására”, majd erővel kiszorította a tüntetőket a térről.
Az ügyet eredetileg a katonai ügyészség kezdte vizsgálni, miután 700 tüntető az elszenvedett sérülések miatt feljelentést tett a csendőrök ellen.
A katonai ügyészség tavaly májusban még a nyomozás kiterjesztéséről számolt be, mivel úgy értékelte: a csendőrség indokolatlanul folyamodott tömegoszlatáshoz a tüntetésén, és az aránytalan beavatkozáshoz szándékosan kreált ürügyet.
Másfelől a csendőrség a szervezett bűnözés elleni ügyészségnél (DIICOT) tett feljelentést az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására irányuló kísérlet, illetve az államhatalom gyakorlásának a nemzetbiztonságot veszélyeztető akadályozása miatt, miután – egy hónappal a nagy médiavisszhangot és európai bírálatokat kiváltó erőszakos cselekmények után –
A katonai ügyészség tavaly júniusban átadta az általa összegyűjtött nyomozati anyagot a DIICOT-nak arra hivatkozva, hogy az állambiztonságot érintő bűncselekmények és a szervezett bűnözés ügyében nincs illetékessége. A dosszié itt megpihent, majd az eljáró ügyész idén július 15-én vádemelés nélkül lezárta a vizsgálatot mind az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására irányuló kísérlet, mind pedig a csendőrségi vezetők által bűnszövetkezetben elkövetett hatalmi visszaélés gyanújának tekintetében, a tömegoszlatásban részt vevő csendőrök esetleges túlkapásainak ügyét pedig visszaküldte a katonai ügyészségnek.
Az eljáró ügyész döntését, miszerint a csendőrségi vezetők ellen beszüntetik az eljárást, a közfelháborodás nyomására múlt héten Giorgiana Hosu, a DIICOT főügyésze felülbírálta, és úgy döntött, hogy a dossziénak ezt a részét is (nemcsak az alacsonyabb rangú beosztottak túlkapásait) visszaküldik a katonai ügyészséghez. A főügyész határozatát azonban a bíróságnak is meg kell még erősítenie: ebben az ügyben alakult ki újabb illetékességi vita, miután a gyanúsítottak egyike kifogást emelt a bukaresti táblabíróság kompetenciája ellen.
A táblabíróság úgy döntött: a fővárosi törvényszékre tartozik, hogy jóváhagyja a bűnvádi eljárás újraindítását a katonai ügyészségen a csendőrségi vezetők ellen.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!