Apadnak a kutak, egyre nagyobb a vízhiány: csökken a tározók telítettsége, észszerű fogyasztásra kérik a lakosságot

Apadnak a kutak, egyre nagyobb a vízhiány: csökken a tározók telítettsége, észszerű fogyasztásra kérik a lakosságot

Fotó: Haáz Vince

Románia területének több mint 70 százalékát sújtja aszály és vízhiány, emiatt a hatóságok az ivóvíz észszerű használatára kérik a lakosságot. Számos régióban, településen máris korlátozzák a szolgáltatók a fogyasztást, órákra vagy napszakokra elzárva a csapokat.

Krónika

2022. július 06., 19:582022. július 06., 19:58

2022. július 07., 08:542022. július 07., 08:54

Európa számos más országához hasonlóan évtizedek óta nem tapasztalt szárazság és vízhiány sújtja Romániát, emiatt a hatóságok egyre több régióban, településen szólítják fel a lakosságot az ivóvíz észszerű fogyasztására. A jelenség egyre súlyosabb méreteket ölt, így terítékre került a bukaresti kormány szerdai ülésén is, amelyen Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter elmondta: Románia 70 százaléka érintett az aszály különböző fokozataiban.

„Az ország bizonyos vidékeit párhuzamosan sújtja a rendkívül nagy mértékű aszály, valamint a hőhullámmal érkező heves esők, viharok, jégesők. Roppant furcsa, de valós jelenség, amelyet valószínűleg a klímaváltozás okoz” – fejtette ki az RMDSZ-es tárcavezető, aki a stratégiai víztartalékok kapcsán közölte, az ország 40 víztározó tavának telítettsége jelenleg 68 százalékos. A miniszter szemléltetésképpen hozzátette, vannak olyan vidékek – például Tecuci, Adjud, Bârlad, Botoşani, valamint Csíkszereda és környéke –, ahol az elmúlt 10 hónapban lehullt csapadékmennyiség kevesebb mint a fele a korábbi években lehullt mennyiségnek. Tánczos Barna és Nicolae Ciucă kormányfő egyaránt felkérte a lakosságot, hogy viszonyuljon felelősen a jelenséghez, és lehetőleg spóroljon az ivóvízzel.

A miniszterelnök ugyanakkor felszólította az illetékes minisztereket, dolgozzanak ki koherens tervet, hogy támogassák a helyi hatóságokat abban, hogy minél jobban fel tudjanak készülni a szélsőséges időjárási körülmények előidézte hatások kivédésére és felszámolására.

Vízgazdálkodás: kulcs az észszerű használat

Az ivóvíztartalékok észszerű felhasználásának szükségességére hívja fel a figyelmet az Országos Vízügyi Főigazgatóság (ANAR) is, azt kérve a lakosságtól, ne használja a vezetékes hálózat vizét a kert locsolására vagy a medencék feltöltésére. Az ANAR és a vízi erőműveket működtető Hidroelectrica vállalat kezelésében lévő 40 víztározóban jelenleg 3,45 milliárd köbméter víztartalék áll rendelkezésre, ami elegendő az ügyfelek átlagos igényeinek kielégítésére. Júliusban azonban az előrejelzések szerint továbbra is alacsony (másodpercenként 3000 köbméter körüli) lesz a Duna vízhozama, és a kisebb folyók hozamán is meglátszik majd, hogy az utóbbi időszakban kevés csapadék hullott.

Az ANAR ezért arra számít, hogy július folyamán a víztározók telítettsége a jelenlegi 82 százalékról 62 százalékra fog csökkenni.

Az országban jelenleg Botoșani, Galac, Bákó, Neamț, Vrancea és Argeș megye 115 települését érinti a szárazság, vízhiány alakult ki a Kolozsvár közelében található Tárnica-tó által ellátott térségben is, mivel a közbeeső tározókat 2700 lakosra méretezték, de a népszerű üdülőtérségben ma már 8000 lakos fogyasztását kell ebből fedezni. „A vízkészleteink nem fogynak el, de racionálisan kell gazdálkodnunk azzal, ami van” – szögezte le a Krónikának Barabás László, az ANAR aligazgatója.

Kifejtette, az ivóvíz biztosítása prioritás, ezért kérik, hogy a lakosság megértse, a jelenlegi helyzetben nem a kert, az udvar locsolása, a medence feltöltése a legfontosabb, hanem hogy mindenkinek legyen ivóvize.

Szerinte van remény a hidrológiai helyzet javulására, hiszen az Országos Meteorológiai Szolgálat felhőszakadásokra vonatkozó másodfokú riasztást bocsátott ki, és ha elegendő csapadék hull, az megmutatkozik a víztározók szintjében. Ugyanakkor a Duna vízszintje ha lassan is, de növekszik, így az energiaellátással sem lesznek gondok az aligazgató szerint. Barabás László kérdésünkre elmondta, a szárazság mellett az is gondot okozott, hogy a szolgáltatóktól érkező visszajelzések szerint 1,8-szorosára emelkedett a vízfogyasztás, különösen az esti órákban, ami azt jelzi, hogy sokan locsolják a zöldövezetet, a kertjüket. Arra vonatkozó kérdésünkre, mit tehet a lakosság, ha már nem használhatja a vezetékes vizet locsolásra, Barabás rámutatott, erre vannak egyszerű megoldások, az esővíz felfogása „nem nagy tudomány”.

Galéria

Fotó: Kisréti Zsombor

Idézet
Gyerekkoromban a nagyszüleim hordóba fogták fel az esővizet a csatornából, és azt használták öntözésre, de nagyobb rendszerben is alkalmazható ez a megoldás. Ma már sok nagy cég felfogja az esővizet, és azzal öntözi a zöldövezetet”

– hívta fel a figyelmet Barabás László. Az igazgatóhelyettes arra is kitért, előfordul, hogy a víztározó tele van ugyan, de a rendszer nem bírja a nagyobb fogyasztást, fel kellene újítani, növelni kell a kapacitását.

Tározókkal a vízhiány ellen

Románia rendelkezik vízgazdálkodási stratégiával, több terv, fejlesztés áll előkészítés alatt, amely új vizes övezetek megalkotására, víztározók létrehozására, a meglevők felújítására, árvízvédelmi munkálatokra vonatkoznak. Barabás László közölte, rég elkezdett víztározókat próbálnak befejezni, de ezt rengetegen ellenzik. Utalt arra, hogy a Fehér-Körösön épülő mihelenyi (Hunyad megye) víztározó gátja miatt a Declic civil szervezet feljelentette a vízügyi főigazgatóságot arra hivatkozva, hogy az 1987-ben megkezdett munkálatokra nincs érvényes építkezési engedély. „A víztározók ellenzői most meggyőződhetnek, hogy ezek a létesítmények mennyire fontosak, a vizet össze kell gyűjteni, tárolni, majd szép lassan leengedni” – mondta az aligazgató.

Kifejtette, a vízgyűjtő tavak mellett új élőhelyek alakulnak ki, a párolgás következtében nagyobb a nedvesség, jobban nő a növényzet, ilyen esetben éppen a zöld szervezetek érdekeltek abban, hogy ezt az élőhelyet adminisztrálják, tehát nincs mindig logika a tiltakozások mögött.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Igyunk többet, fogyasszunk kevesebbet”

A szárazság miatt az ország több térségében a helyi szolgáltatók csak bizonyos órarend alapján biztosítják az ivóvízellátást. A Maros megyei Szászrégen térségében lévő falvakban például naponta csak néhány órán át, egyes mezőségi településeken pedig csak háromnaponta folyik víz a csapból. A Máramaros megyei Miszbányán és Kupsafalván csak reggel 6-tól 10 óráig és délután néhány óráig folyik a vezetékes víz. Hasonló a helyzet a Digi 24 hírtelevízió Konstanca megyei tudósítója szerint a Fekete-tenger partján lévő Corbu községben is, ahol az ott nyaraló turistákat is kellemetlen meglepetésként érte a vízkorlátozás.

A háromszéki vízszolgáltató arra kéri fogyasztóit, kánikulában a napi megszokott vízfogyasztásukat növeljék minimum egy literrel, tehát igyanak több vizet, másrészt spóroljanak a vízfogyasztással, az ivóvizet ne használják öntözésre.

Kozsokár Attila, a Kovászna megyei szolgáltató igazgatója közölte, a szárazság már így is több településen okoz gondot, és ha nem sikerül együttműködésre bírni a fogyasztókat, akkor kénytelenek lesznek „porciózni a vizet”, vagyis naponta néhány órára elzárni a csapokat.

Maros megyében a legnagyobb gondok a Mezőségen vannak, ahol a krónikus vízhiány évtizedek óta megoldatlan probléma.

Mióta a regionális szolgáltató, az Aquaserv az igényelt mennyiségnél kevesebbet szállít, a Marosvásárhelytől 60 kilométerre fekvő, városi rangra emelt Nagysármáson például mindössze háromnaponta sikerül feltölteni a település tartályait. „Ez azt jelenti, hogy vannak olyan falvak és utcák, ahol akár három napig nincs vezetékes víz. Számunkra a prioritást a tömbházlakók jelentik, akik nem rendelkeznek egyéb vízforrással, az illemhelyeiket pedig mindenképpen le kell húzzák” – magyarázta Trombitás Jolán alpolgármester. A helyiek többsége egyelőre megbékült a krízishelyzettel, azonban az elöljáró szerint akadnak olyan lakók is, akik kijelentették: márpedig ha fizetnek, senki nem korlátozhatja a fogyasztásukat. A Vásárhelyhez lényegesen közelebb fekvő Mezőbándon is problémát jelent a vízellátás, a helyzet azonban korántsem olyan súlyos, mint Sármáson, itt csak időnként zárják el a vízcsapot egy-egy utcában. Horváth Árpád alpolgármester szerint a község napi átlagfogyasztása 900 és 1000 köbméter között szokott mozogni, ehhez képest az utóbbi napokban csak 700 köbméter vízhez jutottak. „Szerencsére a bándiak kúttal is rendelkeznek, a kertek locsolását ebből oldják meg. Nálunk nincsenek nagy virágtermesztők vagy zöldségesek, így a víz egyelőre elegendő az öntözésre” – fejtette ki Horváth, aki ettől függetlenül nagyon várja az esőzéseket.

Idézet
A kutak valóban kezdenek kiapadni Maros, Hargita, Szeben, Beszterce-Naszód és Kolozs megye hozzánk tartozó térségeiben, de sem a Maros, a két Küküllő, az Aranyos, sem a Luc hozamával nincs gond”

– szögezte le a Krónikának Călin Fokt. A vízügyi hatóság szóvivője fontosnak tartotta kiemelni, még nem jutottak oda, hogy figyelmeztetniük kellene a nagyobb fogyasztónak számító ipari egységeket. Ráadásul a zetelaki és a bözödújfalui víztározó bármikor tartalékalapként szolgálhat. Arra a kérdésre, ilyen körülmények között miért vannak fennakadások a vízellátással, Fokt csak találgatásokba tudott bocsátkozni. Szerinte vagy a szolgáltató Aquaserv nem képes műszakilag a helyzet magaslatán állni, vagy a lakossági fogyasztás nőtt a kánikula miatt.

A Szilágy megyei Krasznán egyelőre nincsenek gondok a vízellátással, de a hozzá tartozó kisebb településeken már problémát jelent a vízhiány. Kovács István polgármester elmondta, a községközpont ellátását a Szamos Vízszolgáltató Vállalat megyei kirendeltsége biztosítja, és azokon a településeken – például Máron faluban –, amelyek nincsenek rácsatlakoztatva a rendszerre, szükség volt rövidebb időre szüneteltetni az ellátást. Az elöljáró szerint elsősorban azokban a háztartásokban vannak problémák, ahol kutakból használják a vizet, hiszen nagyon kevés a víz, vagy teljesen kiapadtak. Több felkérés is érkezett az önkormányzatokhoz, hogy segítsék őket vízzel, ilyen esetekben víztartályos vagy tűzoltóautóval szállítják a vizet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 18., csütörtök

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy háromnegyedére.

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok
2024. július 18., csütörtök

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében

Kigyulladt szerdán este egy Élesd és Nagyvárad között közlekedő személyvonat mozdonya a bihari megyeszékhely közelében.

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében
2024. július 18., csütörtök

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést

Hamarosan befejeződnek a fugyivásárhelyi körgyűrű építési munkálatai: a kivitelezők a körforgalmakat és az útpadkákat alakítják ki, felszerelik a szalagkorlátokat, és mellékutakat építenek – tájékoztatta a Krónikát a Bihar Megyei Tanács sajtóosztálya.

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést
2024. július 17., szerda

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében

Precedenst teremthet a nagyváradi törvényszék egy nemrég meghozott döntése, amelynek értelmében nem adható az eredetinél kisebb osztályzat egy megfellebbezett érettségi dolgozatra. Az ítélet azonban még nem jogerős.

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében
2024. július 17., szerda

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején

A kánikula okozhat napszúrást, hőgutát és vízmérgezést is, és bizony érdemes ezeket megelőzni – hívta fel a figyelmet Turóczi Ildikó, a többek közt a Brassó megyei Barcarozsnyó ügyeletközpontjában dolgozó háziorvos főorvos.

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején
2024. július 17., szerda

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron

Több mint 400 szálláshelyet biztosít a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a felvételire jelentkező diákok számára a kincses városi Hașdeu (Kőkert) utcai diáknegyedben működő egyetemi bentlakásokban.

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron
2024. július 17., szerda

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken
2024. július 17., szerda

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét

A múlt héten leégett szatmárnémeti hulladéktároló központnak nem volt tűzvédelmi engedélye, és nem is kezdeményezte ennek megszerzését; a hatóságok 50 000 lejre bírságolták meg – adta hírül szerdán az Agerpres hírügynökség.

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét
2024. július 17., szerda

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában

A katonai tűzoltókat 2220 sürgősségi helyzethez riasztották az elmúlt 24 órában, az esetek 70 százalékában elsősegélynyújtásra volt szükség.

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában
2024. július 17., szerda

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán

Betöltötte 100. életévét a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett sepsiszentgyörgyi Bartha Mihály úzvölgyi veterán katona.

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán