A potenciális donorok családjai gyakran elutasítják a szerv- vagy szövetadományozást
Fotó: Magyar Szervátültetettek Szövetsége
Románia egészségügyi rendszere ismét a szervdonorok alacsony számának problémájával szembesül, mivel a statisztikák szerint az összes azonosított potenciális donornak csak egyharmada válik adományozóvá.
2025. február 27., 19:312025. február 27., 19:31
2025. február 27., 21:352025. február 27., 21:35
Guenadiy Vatachki, az Országos Transzplantációs Ügynökség igazgatója szerint több oka is van annak, hogy az orvosok a potenciális donorok családjainak elutasításával szembesülnek, az indokok között vallási okok szerepelnek, mások pedig az információhiányt említik. Ennek fényében indult el Az élet ajándéka elnevezésű (Cadoul Vieții) országos kampány, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szervadományozásra – írta a G4 Media.
„Sajnos a donorszámok csökkenésével kell szembenéznünk.
A statisztikákat elemezve a következő arányt állapítottuk meg: a potenciális donorok egyharmada lett szerv- vagy szövetadományozó, körülbelül egyharmadát visszautasították, egyharmada pedig egészségügyi okokból nem volt alkalmas transzplantációra” – nyilatkozta a Medika TV-nek Guenadiy Vatachki orvos.
Mint kifejtette, az országos kampány arra az egyharmadra összpontosít, akik elutasítják a szervadományozást. Ezek a családok három fő indokot említenek:
A transzplantációs ügynökség igazgatója szerint ha egy család nincs előzetesen helyesen és részletesen tájékoztatva a szervadományozásról, akkor az a pillanat, amikor elveszítik szerettüket, nem alkalmas a felvilágosításra, és éppen ezért szükséges a tájékoztató kampány.
A potenciális donorok mindössze egyharmada válik adományozóvá
Fotó: Pixabay
Az Országos Transzplantációs Ügynökség korábban arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a szerv-, illetve szövetdonor lehet élő személy vagy elhunyt, de mindkét esetben szigorú kritériumoknak kell megfelelnie az adományozónak. Gyerek szervdonorokról azért is hallunk ritkábban, mert élő személy csak akkor adományozhat szervet, ha már elmúlt 18 éves, tehát a kiskorú donorok elhunyt, illetve agyhalott gyerekek, akiknek szülei hozzájárulnak a donorrá váláshoz. A nagykorú állampolgárok ugyanakkor még életükben rendelkezhetnek arról, hogy haláluk után szeretnének szervdonorrá válni.
Románia 2030-ig fokozatosan növelni fogja a védelmi kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülését követő nyilatkozatában.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025-2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Az áprilisi választási kampány nem volt konstruktív vagy mérsékelt, éppen ellenkezőleg: elmélyítette a bizalmi válságot, és tükrözte a választók polarizáltságát – fogalmazta meg Cristian Pîrvulescu politikai elemző.
Újabb tömeges, összehangolt akció indult annak érdekében, hogy bírósági ítéletek révén érjék el a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenségét kimondó határozat visszavonását.
Április 21-24. között 170 panaszt fogadott be és 163-at utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára.
Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje az első helyről jut tovább az elnökválasztás második fordulójába – vélekedett Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!