A potenciális donorok családjai gyakran elutasítják a szerv- vagy szövetadományozást
Fotó: Magyar Szervátültetettek Szövetsége
Románia egészségügyi rendszere ismét a szervdonorok alacsony számának problémájával szembesül, mivel a statisztikák szerint az összes azonosított potenciális donornak csak egyharmada válik adományozóvá.
2025. február 27., 19:312025. február 27., 19:31
2025. február 27., 21:352025. február 27., 21:35
Guenadiy Vatachki, az Országos Transzplantációs Ügynökség igazgatója szerint több oka is van annak, hogy az orvosok a potenciális donorok családjainak elutasításával szembesülnek, az indokok között vallási okok szerepelnek, mások pedig az információhiányt említik. Ennek fényében indult el Az élet ajándéka elnevezésű (Cadoul Vieții) országos kampány, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szervadományozásra – írta a G4 Media.
„Sajnos a donorszámok csökkenésével kell szembenéznünk.
A statisztikákat elemezve a következő arányt állapítottuk meg: a potenciális donorok egyharmada lett szerv- vagy szövetadományozó, körülbelül egyharmadát visszautasították, egyharmada pedig egészségügyi okokból nem volt alkalmas transzplantációra” – nyilatkozta a Medika TV-nek Guenadiy Vatachki orvos.
Mint kifejtette, az országos kampány arra az egyharmadra összpontosít, akik elutasítják a szervadományozást. Ezek a családok három fő indokot említenek:
A transzplantációs ügynökség igazgatója szerint ha egy család nincs előzetesen helyesen és részletesen tájékoztatva a szervadományozásról, akkor az a pillanat, amikor elveszítik szerettüket, nem alkalmas a felvilágosításra, és éppen ezért szükséges a tájékoztató kampány.
A potenciális donorok mindössze egyharmada válik adományozóvá
Fotó: Pixabay
Az Országos Transzplantációs Ügynökség korábban arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a szerv-, illetve szövetdonor lehet élő személy vagy elhunyt, de mindkét esetben szigorú kritériumoknak kell megfelelnie az adományozónak. Gyerek szervdonorokról azért is hallunk ritkábban, mert élő személy csak akkor adományozhat szervet, ha már elmúlt 18 éves, tehát a kiskorú donorok elhunyt, illetve agyhalott gyerekek, akiknek szülei hozzájárulnak a donorrá váláshoz. A nagykorú állampolgárok ugyanakkor még életükben rendelkezhetnek arról, hogy haláluk után szeretnének szervdonorrá válni.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!