A potenciális donorok családjai gyakran elutasítják a szerv- vagy szövetadományozást
Fotó: Magyar Szervátültetettek Szövetsége
Románia egészségügyi rendszere ismét a szervdonorok alacsony számának problémájával szembesül, mivel a statisztikák szerint az összes azonosított potenciális donornak csak egyharmada válik adományozóvá.
2025. február 27., 19:312025. február 27., 19:31
2025. február 27., 21:352025. február 27., 21:35
Guenadiy Vatachki, az Országos Transzplantációs Ügynökség igazgatója szerint több oka is van annak, hogy az orvosok a potenciális donorok családjainak elutasításával szembesülnek, az indokok között vallási okok szerepelnek, mások pedig az információhiányt említik. Ennek fényében indult el Az élet ajándéka elnevezésű (Cadoul Vieții) országos kampány, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szervadományozásra – írta a G4 Media.
„Sajnos a donorszámok csökkenésével kell szembenéznünk.
A statisztikákat elemezve a következő arányt állapítottuk meg: a potenciális donorok egyharmada lett szerv- vagy szövetadományozó, körülbelül egyharmadát visszautasították, egyharmada pedig egészségügyi okokból nem volt alkalmas transzplantációra” – nyilatkozta a Medika TV-nek Guenadiy Vatachki orvos.
Mint kifejtette, az országos kampány arra az egyharmadra összpontosít, akik elutasítják a szervadományozást. Ezek a családok három fő indokot említenek:
A transzplantációs ügynökség igazgatója szerint ha egy család nincs előzetesen helyesen és részletesen tájékoztatva a szervadományozásról, akkor az a pillanat, amikor elveszítik szerettüket, nem alkalmas a felvilágosításra, és éppen ezért szükséges a tájékoztató kampány.
A potenciális donorok mindössze egyharmada válik adományozóvá
Fotó: Pixabay
Az Országos Transzplantációs Ügynökség korábban arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a szerv-, illetve szövetdonor lehet élő személy vagy elhunyt, de mindkét esetben szigorú kritériumoknak kell megfelelnie az adományozónak. Gyerek szervdonorokról azért is hallunk ritkábban, mert élő személy csak akkor adományozhat szervet, ha már elmúlt 18 éves, tehát a kiskorú donorok elhunyt, illetve agyhalott gyerekek, akiknek szülei hozzájárulnak a donorrá váláshoz. A nagykorú állampolgárok ugyanakkor még életükben rendelkezhetnek arról, hogy haláluk után szeretnének szervdonorrá válni.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!