Még mindig Romániában történik a legtöbb tragikus kimenetelű közúti baleset
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Miután hosszú évek óta Romániában történik a legtöbb súlyos közúti baleset, jó hírrel rukkolt elő a belügyminisztérium: adataik szerint idén csökkent a balesetek száma az előző év azonos időszakához képest. Ez a tendencia ugyan összhangban van az Európai Unió azon célkitűzésével, hogy az elkövetkező években felére csökkenjen a halálos közúti balesetek száma, de még mindig nálunk történik a legtöbb közúti szerencsétlenség. Szakértők szerint mindez a járműpark átalakulásának, az autópálya-kilométerek számának növekedésének és a szigorúbb jogszabályoknak köszönhető.
2023. július 20., 16:292023. július 20., 16:29
2023. július 20., 16:472023. július 20., 16:47
A News.ro hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idén mostanáig 51-gyel kevesebb baleset történt (–2,4%), 64-gyel kevesebb a halálos áldozat (–8,8%) és 49-gyel kevesebb a súlyos sérült (–3%), mint a tavalyi év azonos időszakában.
a kimutatás szerint a tragédiák 20 százalékáért felelős. Ezt követi a törvényes sebességkorlátozás túllépése (17,3%), a kerékpárosok fegyelmezetlensége (11,1%), az elsőbbségadás megtagadása a gyalogosokkal (10%), valamint a más járművekkel szemben (8%). Ez az öt ok felelős amúgy az összes súlyos közúti baleset 66,4 százalékáért.
Az utóbbi évtized legjobb évének bizonyult a tavalyi Romániában a közlekedésbiztonság szempontjából -- állította szombaton kiadott közleményében a román rendőrség.
Az Adevărul.ro portál elemzése szerint ugyanakkor a romániai halálos balesetek számának csökkenő tendenciája az uniós adatokban is tükröződik: 2019-ben egymillió lakosra 96 haláleset jutott, 2020-ban egymillió lakosra 85 eset, 2021-ben pedig – amikor a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások után újraindult a forgalom – egymillió lakosra 92 áldozat jutott. Végül 2022-ben 86 eset jutott egymillió emberre.
Fotó: Katasztrófavédelem
Az országos szintű halálozási arányok általános rangsora nem változott jelentősen a járvány kezdete óta, a legbiztonságosabb utak továbbra is Svédországban (21 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Dániában (26 haláleset egymillió lakosra vetítve) vannak, míg 2022-ben Románia (86 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Bulgária (78 haláleset egymillió lakosra vetítve) jelentette a legmagasabb halálozási arányt.
Az uniós átlag 46 közúti haláleset volt egymillió lakosra vetítve.
Az Európai Unió (EU) országaiban közúti balesetben elhunytak száma 6 százalékkal nőtt 2021-ben 2020-hoz képest, és lakosságarányosan Romániában haltak meg a legtöbben közlekedési balesetben
Ezt a célt az Európai Bizottság közúti közlekedésbiztonsági cselekvési programja és az EU közúti közlekedésbiztonsági szakpolitikai kerete (2021-2030-EN) határozta meg, a végső cél pedig az, hogy 2050-ig elérjük a nulla közúti halálesetet.
Fotó: Kolozs megyei rendőrség
Az idei első adatok tehát azt mutatják, hogy Romániában javuló tendenciák tapasztalhatók. Arról, hogy ez minek köszönhető, az Adevărul.ro portál Valentin Porcișteanu autóversenyzőt, országos ralibajnokot kérdezte meg.
Egyre több roncs tűnik el az utakról, és egyre több autót szerelnek fel automata rendszerrel. Másodszor, a tél már nem tél, és egyre kevesebb a csúszós utak okozta baleset” – fejtette ki a szakember.
miután magasabbak a pénzbírságok és keményebbek a büntetések. Emellett – magyarázta az autóversenyző –
„Mindezek az okok a súlyos balesetek számának csökkenéséhez vezettek, és a tendencia folytatódni fog. Persze, mindig lesznek őrültek az utakon, de a halálos balesetek száma az utakon alacsonyabb lesz. Nem beszélünk látványos csökkenésről, de a statisztikák jobban mutatnak majd” – összegzett Valentin Porcișteanu.
Két magyarországi motoros életét vesztette, egy harmadik pedig súlyosan megsérült vasárnap délután a 68-as jelzésű főút Karánsebes és Hátszeg közötti szakaszán történt balesetben.
Egy férfi életét vesztette, egy nő pedig megsérült egy, a Kolozs megyei Feketetó közelében történt közúti balesetben vasárnap reggel.
A szeptember 13–19. közötti héten a román rendőrök és schengeni partnereik feltartóztattak közel 650 személyt, akikre a Schengeni Információs Rendszer (SIS) figyelmeztető jelzése volt érvényben.
Az év első nyolc hónapjában a határrendészek megközelítőleg 26 800, román vagy külföldi állampolgárok által elkövetett törvényszegést állapítottak meg, ebből több mint 11 700 bűncselekmény, 15 100 szabálysértés volt.
A vízügyi főigazgatóság (ANAR) szóvivője szerint vasárnap másodpercenként 6100 köbméter a Duna vízhozama az országhatárnál, a becslések szerint az ár tetőzésekor maximum 9000 köbméteres vízhozam várható, ami jelentős csökkenést jelent.
Két hét alatt a rendőrök országos szinten több mint 200 házkutatást végeztek és 18 tettenérést szerveztek meg drogkereskedésre, emberkereskedelemre, informatikai bűnözésre és pénzmosásra szakosodott bűnszervezetek felszámolása céljával.
Elsősorban kampánycélból tett látogatást Kolozsváron szombaton az államelnöki tisztségre pályázó Marcel Ciolacu kormányfő, megtekintve többek között a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontot építkezési munkálatait.
Kampányeszközként, a koalíciós partner PSD elnöke, Marcel Ciolacu miniszterelnök elleni támadáshoz használta fel ürügyként Nicolae Ciucă, a PNL elnöke az Európai Unió által az árvízkárok enyhítésére Romániának nyújtott segélyt.
Bár a vagyonbevallása alapján éves jövedelme alig haladja meg a 200 000 lejt, milliós nagyságrendű kölcsönt vett fel magánszemélyektől Dan Tanasă, az AUR magyargyűlöletéről hírhedtté vált képviselője, akinek már jövőre törlesztenie kell adósságát.
Jóvátételben részesülhetnek egy törvénytervezet szerint mindazok, akik 1966 és 1997 között erkölcsi károkat szenvedtek a romániai gyermekotthonokban.
A román vízügyi főigazgatóság (ANAR) Argeş-Vedea területi kirendeltségének munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna romániai szakaszán.
Az alkotmányos jogokat nem szabad korlátozni, az alaptörvény betartása a legfontosabb – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken.
szóljon hozzá!