Fotó: Boda L. Gergely
Jóváhagyta a kormány csütörtöki ülésén a romániai nagyvárosok körüli metropolisz-övezetek megalakulását, hatásköreit és finanszírozását szabályozó törvénytervezetet.
2022. június 02., 20:592022. június 02., 20:59
2022. június 02., 23:372022. június 02., 23:37
A fejlesztési minisztérium által kidogozott tervezet a nagyvárosokban dolgozók, az azok környékén lakók közlekedési lehetőségei, illetve a nagyvárosok mellett működő nagyberuházások adópolitikája és a településeket összekötő infrastruktúra javítását, fejlesztését szolgálja – idézi az Agerpres Cseke Attila tárcavezető kormányülést követő nyilatkoztatát.
„A tömegközlekedés nem áll meg egy város határában, az ingázást meg kell oldani, a nagyvárosok és az azok környékén található kisebb települések infrastruktúrája szorosan összefügg, így közös tervezésre, cselekvésre és finanszírozásra van szükség. Ezért javasoltuk a ma elfogadott jogszabálytervezetet. Jobb szolgáltatásokat biztosíthatunk ezáltal” – idézte az RMDSZ közleménye a minisztert.
A két municípium közötti települések választhatnak, hogy melyikkel alakítanak metropolisz-övezetet, illetve a már megalakított övezetek megmaradhatnak az új jogszabály hatályba lépése után is. A metropolisz-övezet az azt alkotó települések képviselőiből létrejött saját döntéshozó testülettel rendelkezik, és feladata lesz például egy fenntartható tömegközlekedési stratégia kidolgozása, a településrendezési és fejlesztési közös célok meghatározása vagy egy közös infrastruktúra létrehozása.
A metropolisz-övezetet alkotó önkormányzatok közösen pályázhatnak állami vagy uniós finanszírozásra, és kölcsönös szakmai segítséget nyújthatnak egymásnak a pályázati dokumentáció létrehozásakor vagy a metropolisz-övezet területrendezési tervének megírásakor.
A metropolisz-övezeti adópolitikáról is rendelkezik a jogszabálytervezet, amelynek értelmében a jövedelemadó 30 százalékát a lakhely szerinti önkormányzat, 70 százalékát pedig a munkavégzés helye szerint kapná minden önkormányzat.
Cseke Attila rámutatott: a jogszabály része a Románia által a helyreállítási tervben vállalt közigazgatási reformoknak. A tervezetet a parlamentnek is el kell fogadnia.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
szóljon hozzá!