Fotó: Boda L. Gergely
Jóváhagyta a kormány csütörtöki ülésén a romániai nagyvárosok körüli metropolisz-övezetek megalakulását, hatásköreit és finanszírozását szabályozó törvénytervezetet.
2022. június 02., 20:592022. június 02., 20:59
2022. június 02., 23:372022. június 02., 23:37
A fejlesztési minisztérium által kidogozott tervezet a nagyvárosokban dolgozók, az azok környékén lakók közlekedési lehetőségei, illetve a nagyvárosok mellett működő nagyberuházások adópolitikája és a településeket összekötő infrastruktúra javítását, fejlesztését szolgálja – idézi az Agerpres Cseke Attila tárcavezető kormányülést követő nyilatkoztatát.
„A tömegközlekedés nem áll meg egy város határában, az ingázást meg kell oldani, a nagyvárosok és az azok környékén található kisebb települések infrastruktúrája szorosan összefügg, így közös tervezésre, cselekvésre és finanszírozásra van szükség. Ezért javasoltuk a ma elfogadott jogszabálytervezetet. Jobb szolgáltatásokat biztosíthatunk ezáltal” – idézte az RMDSZ közleménye a minisztert.
A két municípium közötti települések választhatnak, hogy melyikkel alakítanak metropolisz-övezetet, illetve a már megalakított övezetek megmaradhatnak az új jogszabály hatályba lépése után is. A metropolisz-övezet az azt alkotó települések képviselőiből létrejött saját döntéshozó testülettel rendelkezik, és feladata lesz például egy fenntartható tömegközlekedési stratégia kidolgozása, a településrendezési és fejlesztési közös célok meghatározása vagy egy közös infrastruktúra létrehozása.
A metropolisz-övezetet alkotó önkormányzatok közösen pályázhatnak állami vagy uniós finanszírozásra, és kölcsönös szakmai segítséget nyújthatnak egymásnak a pályázati dokumentáció létrehozásakor vagy a metropolisz-övezet területrendezési tervének megírásakor.
A metropolisz-övezeti adópolitikáról is rendelkezik a jogszabálytervezet, amelynek értelmében a jövedelemadó 30 százalékát a lakhely szerinti önkormányzat, 70 százalékát pedig a munkavégzés helye szerint kapná minden önkormányzat.
Cseke Attila rámutatott: a jogszabály része a Románia által a helyreállítási tervben vállalt közigazgatási reformoknak. A tervezetet a parlamentnek is el kell fogadnia.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!