Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 9943 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,9-szerese volt az élveszületésekének – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. április 10., 14:172024. április 10., 14:17
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett adatsorok szerint 2024 februárjában 11 130 gyermek született Romániában, 2613-mal (19 százalékkal) kevesebb, mint januárban. A halálozások száma 21 073 volt (10.950 férfi és 10 123 nő halt meg), 3654-gyel kevesebb, mint az előző hónapban. Az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett halálozások száma 75 volt idén februárban, 14-gyel kisebb, mint tavaly januárban.
Az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett halálozások száma 4-gyel kisebb volt, mint egy évvel korábban. Idén februárban 9943-mal, tavaly februárban 8872-vel csökkent a népességszám.
Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 7870 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma az 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Februárban 4371 pár kötött házasságot, 671-gyel (18,1 százalékkal) több, mint januárban. A jogerős bírósági döntéssel és a közjegyzőknél kimondott válások száma 1785 volt, 1196-tal (203,1 százalékkal) több, mint az előző hónapban.
Tavaly februárhoz képest 728-cal (14,3 százalékkal) csökkent a házasságkötések, valamint 140-nel (7,3 százalékkal) a válások száma 2024 februárjában.
Románia állandó lakossága 2023. január 1-jén 19,051 millió fő volt, ami 9107 fővel több, mint 2022. január 1-jén. Első alkalommal történik meg, hogy az ország népességnövekedésének a bevándorlás a fő oka.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!