Marian Vanghelie (archív felvétel)
Fotó: Wikipédia
Tizenegy év és nyolc hónap szabadságvesztéssel sújtotta, valamint 15 millió eurós kártérítésre kötelezte korrupcióért csütörtökön közzétett ítéletében a bukaresti törvényszék Marian Vanghelie volt bukaresti ötödik kerületi polgármestert, a Szociáldemokrata Párt (PSD) volt alelnökét.
2021. május 13., 16:452021. május 13., 16:45
2021. május 13., 16:482021. május 13., 16:48
Az ítélet nem jogerős.
A 33 éves korában leérettségizett politikus a párt bukaresti szervezetének elnöki tisztségét is megszerezte, miután 2000-től kezdődően négyszer választották meg polgármesterré a fővárosnak az elnöki hivatalt, de a legelmaradottabb nyomornegyedeket is magában foglaló ötödik kerületének élére. Vangheliét 2015-ben állította bíróság elé a korrupcióellenes ügyészség (DNA):
A vád szerint a politikus 2007 és 2014 között polgármesterként 20 százalékos jutalékot szedett be az ügyben négyévi szabadságvesztésre ítélt Dumitru Marin vállalkozó több cégével aláírt szerződések után, így bűntársaival együtt összesen mintegy 30 millió eurós „közvetítői díjra” tett szert. Dumitru Marin nemcsak készpénzben, hanem két villa, értékes ajándéktárgyak (luxusórák) és üzletrészek tulajdonjogának átruházása, választási kampányrendezvények költségeinek és jelöltállítási támogatói listák „készítőinek” kifizetése révén vásárolta meg Vanghelie jóindulatát.
Hogy a megvesztegető se járjon rosszul, a román főváros ötödik kerülete olyan túlárazott szerződéseket kötött cégeivel, amelyekben az elvégzett munkálatok értéke a leszámlázott összeg legfeljebb 60 százalékát tette ki – állította a DNA. Az alapfokú törvényszéki végzés feloldotta az elítélt volt barátnője, illetve későbbi felesége javaira kivetett vagyonzárat és azt is elrendelte, hogy
Vangheliét egyébként már 2014 végén kizárták a PSD soraiból, amiért bírálta Victor Ponta akkori pártelnök-kormányfőt az elnökválasztáson elszenvedett vereségért. Negyedik polgármesteri megbízatása teljesítésében előzetes letartóztatása akadályozta meg: erre nem sokkal azt követően került sor, hogy – a PSD-ből szintén kizárt – Geoanával együtt egy új párt megalapítását jelentették be A mi Romániánk néven.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!