Fotó: Ccr.ro
December 2-án, hétfőn, a parlamenti választások másnapján határoz a bukaresti alkotmánybíróság az államelnöki megmérettetés tárgyában – derült ki a taláros testület pénteki ülését követően. Vagyis a hazai választópolgárok úgy fognak urnák elé járulni a december elsejei törvényhozási megmérettetésen, hogy nem tudni, érvényes-e az államfőválasztás november 24-ei első fordulójának eredménye.
2024. november 29., 16:342024. november 29., 16:34
2024. november 29., 17:172024. november 29., 17:17
Az alkotmánybíróság 17 óra után juttatta el szerkesztőségünkhöz közleményét a nem sokkal korábban véget ért ülésén született döntésről. Az a határozat született, hogy december 2-án 17 óráig foglalnak állást annak a beadványnak az ügyében, amely az államelnök-választás első fordulójának érvénytelenítését kezdeményezte. Vagyis az alkotmánybírák várnak a beadvány megvitatásával a szavazatok újraszámlálásának befejezéséig.
Ennek nyomán a megyei és a bukaresti kerületi választási bizottságok neki is láttak az elnökválasztás első fordulójában leadott 9,4 millió szavazat újraszámolásának; a folyamat napokig eltart. A taláros testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt – Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu – kérte a választási eredmények érvénytelenítését. Óvásukban mindketten illegális kampányfinanszírozással vádolták az első helyen végzett, kampányát közösségi oldalakon folytató Călin Georgescu független jelöltet, aki a választási hatósághoz leadott bevallásában azt állította, hogy semmit sem költött kampányára.
Terheș a második fordulóba szintén bejutott – a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt mindössze 2740 szavazattal megelőző – Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Beadványához több képernyőmentést csatolt arról, amint az USR vezető tisztségviselői vasárnap hajnalban Facebook-oldalukon Lasconi melletti szavazásra biztatják az Amerikában élő választókat, ahol akkor még zajlott a voksolás.
A választásokon a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként induló, júniusban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltlistáján európai parlamenti mandátumot szerző Terheș szerint három bukaresti szavazókör Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket a Lasconi javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.
Mint arról beszámoltunk, az államelnök-választás megrendezéséről szóló 2004/370-es számú törvény kimondja: az alkotmánybíróság abban az esetben semmisítheti meg a választás eredményét, ha a szavazás és az eredmény megállapítása olyan csalással történt, amely megváltoztatta a mandátumkiosztást, vagy adott esetben a második választási fordulóban részt vevő jelöltek sorrendjét. Ebben a helyzetben az alkotmánybíróság elrendeli a szavazás megismétlését a választások megsemmisítésétől számított második vasárnapon.
Az újraszámlálás nyomán éppen a 2. és a 3. helyezett közötti sorrend változhat meg, őket ugyanis nagyon kevés számú szavazat, szám szerint 2740 voks választja el egymástól. Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD államfőjelöltje 1 769 760 voksot szerzett, 2740-nel kevesebbet, mint az ellenzéki USR jelöltje, és esetükben döntőnek bizonyulhat a Ludovic Orbanra leadott 20 000 szavazat, a Jobboldal Ereje jelöltje ugyanis visszalépett, mégis sokan rá szavaztak, és eme voksok egy részét a gyanú szerint Lasconi javára írták.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtöki, az alkotmánybírósági döntés nyomán született határozatában elrendelte, hogy a megyei választási bizottságok, a fővárosi kerületi választási bizottságok és a külföldi választási bizottság számolja újra a belföldön és külföldön leadott szavazatokat, az új jegyzőkönyvek betöltésére pedig december 1., vasárnap 22 órát szabta meg határidőként. Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke pénteken a román közszolgálati rádiónak nyilatkozva elmagyarázta, hogy amennyiben az alkotmánybíróság csak jövő héten dönt, és úgy ítéli meg, hogy olyan csalás történt, amely radikálisan megváltoztatja a jelöltek sorrendjét, és emiatt elrendeli a választás megismétlését, akkor a törvény előírásai szerint az első fordulót december 15-ére, a másodikat pedig december 29-ére kell kiírni.
Az elnökválasztás november 24-i első fordulóját általános meglepetésre az antiszemita és magyarellenes egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló, kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Călin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, mellette pedig – a miniszterelnököt 3 század százalékponttal megelőzve – Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje került a második fordulóba, aki az első szavazatszámlálás szerint az érvényes voksok 19,17 százalékát szerezte meg.
Az alkotmánybíróság kérésének eleget téve határozatot fogadott el csütörtök este a Központi Választási Iroda (BEC) az első elnökválasztási fordulóban leadott szavazatok újbóli ellenőrzéséről és újraszámolásáról.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás