Újraszámolják a november 24-én leadott szavazatokat
Fotó: László Ildikó
Románia valamennyi megyéjében elkezdődött az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek pénteken az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
2024. november 29., 11:592024. november 29., 11:59
Toni Greblă szerint a megyék egy részében már csütörtök este, a másik részében pénteken kora reggel kezdték el újraszámolni a szavazatokat, és vannak megyék, amelyekben be is fejeződött már az eljárás.
Az AEP elnöke reményét fejezte ki, hogy a megyék többségében még a nap folyamán lezárják az újraszámlálást.
néhány helyről – például a dél-afrikai országokból – ugyanis nehezebb eljuttatni a szavazólapokat Bukarestbe.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtök este bejelentette, hogy akkor is visszalép az államfőjelöltségtől, ha a választás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása után kiderül, hogy csalás történt és őt illette volna meg a második hely.
Az AEP elnöke azt is leszögezte, hogy a hatóságnak nincs semmilyen szerepe a szavazatok újraszámlálási folyamatában. Az erről szóló döntést az alkotmánybíróság hozta meg, a Központi Választási Iroda (BEC) pedig gyakorlatba ülteti.
„A BEC vélhetően közölni fogja majd, hogy becslései szerint mikor küldi el az összesítést az alkotmánybíróságnak” – tette hozzá.
Az alkotmánybíróság kérésének eleget téve határozatot fogadott el csütörtök este a Központi Választási Iroda (BEC) az első elnökválasztási fordulóban leadott szavazatok újbóli ellenőrzéséről és újraszámolásáról.
„Nem előlegezem meg az alkotmánybíróság döntését, nem kommentáltam és nem is kommentálom azt. Csak azt mondom, hogy technikailag, az első forduló érvénytelenségének forgatókönyve szerint a törvény értelmében a bíróság döntését követő második vasárnapon, azaz december 15-én megismétlik.
– mondta az AEP vezetője a Hotnews.ro-nak.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság kérésének eleget téve a Központi Választási Iroda csütörtök este határozatot fogadott el az első elnökválasztási fordulóban leadott szavazatok újbóli ellenőrzéséről és újraszámolásáról. A BEC utasította a megyei választási irodákat, hogy vegyék át a törvényszékektől és a külképviseletektől a november 24-én leadott érvényes és érvénytelen szavazólapokat tartalmazó zsákokat, majd a jegyzőkönyvben rögzített felbontásuk után ellenőrizzék és számolják újra a szavazatokat.
Klaus Iohannis államfő úgy hívta össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését a választások ügyében, mintha a romániaiak szavazatai veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséét Szövetség (AUR) elnöke.
A BEC határozata szerint a megyei választási irodák a szavazatok újraszámolása utáni szavazókörzeti eredményeket egyenként jegyzőkönyvben rögzítik, majd a megyei szintű eredményeket egy külön jegyzőkönyvben összesítik. Ezután az összes jegyzőkönyv beszkennelt változatát legkésőbb december elsején 22 óráig, az eredeti példányokat pedig december 3-án 16 óráig elküldik e-mailben a Központi Választási Irodának.
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik – hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. George Simion szerint a testület „bábuvá vált a politikai színtéren”.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!