Adrian Năstasét lencsevégre kapták a Cotroceni-ben december elsején rendezett fogadáson
Fotó: Sebastian Zachmann
Adrian Năstase volt kormányfőt is meghívta a román nemzeti ünnep tiszteletére rendezett fogadásra a bukaresti elnöki hivatal, holott a szociáldemokrata politikust kétszer is letöltendő börtönbüntetésre ítélték. A PSD egykori elnökének a Románia csillaga érdemrend biztosít „kiváltságokat”.
2019. december 02., 14:522019. december 02., 14:52
2019. december 02., 14:532019. december 02., 14:53
Meglepetésvendéget fedeztek fel a figyelmes bukaresti újságírók a román elnöki hivatal által december elsején a Cotroceni-palotában rendezett fogadáson. A nagy számú meghívott között volt látható Adrian Năstase egykori miniszterelnök, az októberben ellenzékbe került román Szociáldemokrata Párt (PSD) volt elnöke is. Az Adevărul napilap honlapján megjelent cikk szerint az exkormányfő most először vesz részt az elnöki hivatal által szervezett rendezvényen, amióta Klaus Johannis az államfő.
Az Adevărul és a G4Media portál közölte, Năstase annak a jogszabályi előírásnak alapján kapott meghívást a román nemzeti ünnep tiszteletére rendezett fogadásra, amely erre feljogosítja a Románia csillaga érdemrend birtokosait.
Köztudott, hogy Năstase ellen két alkalommal született ítélet, amelyben korrupcióval összefüggő bűncselekményért letöltendő szabadságvesztéssel sújtották. Először 2012-ben illegális kampányfinanszírozás miatt kapott két év letöltendő börtönbüntetést, 2013 márciusában pedig – nyolc hónap után – feltételesen szabadlábra helyezték. A következő év januárjában egy másik büntetőperben a bukaresti legfelsőbb bíróság zsarolásért és kenőpénz elfogadásáért négy év letöltendő börtönbüntetésre és 400 ezer eurónak megfelelő vagyonelkobzásra ítélte a miniszterelnöki posztot 2000 és 2004 között betöltő politikust.
Johannis utóbbi időben megnyilvánult vehemens PSD-ellenessége ismeretében (az elnök a kampány során visszautasította a vitát Viorica Dăncilával) enyhén szólva is furcsa, hogy a jobbközép államfő meghívta a Cotroceni-be a büntetett előéletű Năstasét. Annál is inkább, mivel az államfő a korábban általa irányított Nemzeti Liberális Párt (PNL) végrehajtó bizottságának hétfői ülésén úgy foglalt állást: miután a román állampolgárok idén három ízben is a PSD nélküli Romániára szavaztak, ezért 2020 végéig meg kell „szabadítani” az állami intézményeket a szociáldemokratáktól.
Hasonlóképpen megdöbbentő, hogy az exkormányfő kétszeri börtönbüntetése ellenére is birtokolhatja a legmagasabb rangú állami kitüntetést (amelynek nagykereszt fokozatát 2002-ben ítélte oda neki Ion Iliescu akkor államfő), amelynek visszavonására senki nem tett javaslatot eddig. Ennek a lépésnek a megtételére a kitüntetés valamelyik birtokosa jogosult. Ehhez képest Johannis 2016-ban visszavonta Tőkés László 2009-ben kapott állami kitüntetését, amit az 1989-es forradalomban játszott szerepéért kapott. A lépést még Victor Ponta korábbi kormányfő kezdeményezte, amiért az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke felvetette, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi” szerepet Erdély érdekében; a kitüntetés visszavonását a Románia csillaga becsületbírósága terjesztette fel az államelnöknek.
Ugyanez a becsületbíróság két évvel ezelőtt Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt is méltatlannak ítélte a Románia Csillagára, az érdemrend visszavonását kérve a politikus kijelentése miatt, miszerint a románságnak is el kell fogadnia, hogy az erdélyi magyarok nem fogják és nem is akarják megünnepelni az Erdély Romániához csatolását kimondó 1918-as Gyulafehérvári Nyilatkozat centenáriumát. Johannis azóta még nem döntött az ügyben.
A Krónika megkeresésére Könczei Árpád sajtótanácsos hétfőn elmondta, Kelemen Hunor az elmúlt évekhez hasonlóan idén is meghívást kapott a december elsejei katonai parádéra és a cotroceni-i fogadásra, a meghívóban azonban nem szerepel, hogy RMDSZ-elnöki, parlamenti képviselői minőségében vagy a Románia csillaga birtokosaként kapta. A sajtótanácsos elmondta, a szövetségi elnök nem vett részt a vasárnapi bukaresti rendezvényeken.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
1 hozzászólás