Fotó: Haáz Vince
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindenképpen tartani kívánja magát a 2021-ben a Szociáldemokrata Párttal (PSD) megkötött koalíciós megállapodáshoz, így Nicolae Ciucă miniszterelnök várhatóan május 26-án, pénteken lemond, hogy átadja a kormányfői mandátumot a PSD-nek – közölték a koalícióhoz közeli források.
2023. május 23., 11:292023. május 23., 11:29
Ugyanakkor annak ellenére, hogy Marcel Ciolacu, a PSD elnöke – és várhatóan leendő miniszterelnök – szombaton a minisztercserékről szóló egyeztetések felfüggesztését javasolta a pedagógussztrájk lezárultáig, illetve a különleges nyugdíjak rendezéséig, a színfalak mögött a PSD és a PNL vezetői továbbra is egyeztetnek.
A HotNews.ro forrásai szerint a következő kormányról szóló tárgyalások olyannyira nem álltak le, hogy a koalíció vezetői hétfőn Klaus Iohannis elnökkel is megbeszélést folytattak.
A tárgyalások felfüggesztése a pedagógussztrájk megoldásáig valójában csupán a nyilatkozatok szintjén történik, és imázsszempontok indokolják: célja, hogy ne sérüljön a koalíciós vezetők megítélése, hiszen már korábban is elhangzottak olyan bírálatok, miszerint a koalíció vezető politikusai inkább a funkciók elosztásával foglalkoznak a pedagógussztrájk megoldása helyett.
Ezért a PSD megváltoztatta stratégiáját, és megpróbálja a közvélemény figyelmét a helyreállítási program (PNRR) mérföldköveinek megoldására, valamint a nyugdíj- és bértörvény elmaradására irányítani.
A liberálisok eközben tiszteletben akarják tartani a kormány rotációs naptárát, és Nicolae Ciucă miniszterelnök várhatóan május 26-án lemond.
Ugyanakkor az értesülések szerint
A PSD álláspontja szerint ugyanis először lennie kell egy kijelölt miniszterelnöknek, nem lehet úgy elkezdeni a tárgyalásokat, hogy aztán a kormányfő kinevezése után újabb változások történjenek.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu szombaton azt kérte, hogy függesszék fel a leendő kormányról szóló tárgyalásokat, amíg nem oldják meg a szakszervezetek követeléseit, valamint a speciális nyugdíjreformmal kapcsolatos jelentős elmaradást.
Az RMDSZ ugyanakkor egyetértett Ciolacuval abban, hogy a kormánykoalíciónak a társadalom prioritásaival kell foglalkoznia.
Nicolae Ciucă miniszterelnök közben
Mint megírtuk, a PNL és a PSD között megkötött 2021-es megállapodás szerint
Az eredeti tervek szerint a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Csakhogy azóta
Ez pedig az RMDSZ-t is érinti: a Novák Károly Eduárd által vezetett sportminisztériumot betagoznák a PSD-s vezetésű családügyi tárcába.
Ezt az RMDSZ még elfogadta volna, ám a PNL először a környezetvédelmi tárcáért is bejelentkezett, majd egy újabb fordulat nyomán olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a jelenleg Tánczos Barna vezette minisztériumot inkább a PSD akarja magának, a PNL pedig a fejlesztési minisztériumot venné el az RMDSZ-től, hogy azt a miniszterelnöki posztról távozó Nicolae Ciucă tölthesse be. Az értesülések szerint cserében felajánlották az európai forrásokért felelős tárcát, illetve a művelődésit vagy a digitalizációért felelőst, amit viszont az RMDSZ elutasított.
A szövetség delegációja ezt követően idő előtt felállt az asztaltól, és kivonult a csütörtöki tárgyalásokról.
Mint arról beszámoltunk, a tárgyalásokon az RMDSZ-es delegáció tagjaként részt vevő Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint
Az értesülések szerint az RMDSZ egyes vezetői a kormányból való kilépést helyezték kilátásba arra az esetre, ha a szövetség elveszíti a fejlesztési tárcát, ugyanakkor a G4Media szerint az RMDSZ-es polgármesterek nyomást gyakorolnak a vezetésre azért, hogy maradjanak kormányon.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője hétfőn azt mondta, a szövetséget még nem tájékoztatták arról, mikor folytatódnak a koalíciós egyeztetések, de ha hívják, akkor jelen lesz a megbeszéléseken.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!