Fotó: Gov.ro
A NATO-tagságától függetlenül Romániának tennie kell a katonai védelméért – vallja Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2024. február 13., 09:342024. február 13., 09:34
A szenátus elnöke a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva beszélt hétfő este a témáról.
Úgy vélekedett, hogy az ország védelmét szabályozó törvények, elavultak, némelyik a kilencvenes évek óta nem módosult.
– idézte a PNL-vezér televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Nicolae Ciucă ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem fogják visszaállítani a kötelező sorkatonai szolgálatot, ennek alternatívája az önkéntes képzés.
„Ez nem jelenti azt, hogy nem kellene beszélnünk róla. Nem jelenti azt sem, hogy nem kellene gondoskodnunk az elrettentésről, amit meg is tettünk országos szinten és a NATO szintjén is” – szögezte le Nicolae Ciucă.
A védelmi minisztériumnál jelenleg kidolgozás alatt áll egy törvénymódosító tervezet, amely szerint bevezetik a négyhónapos önkéntes katonai szolgálatot a 18 és 35 év közötti nők és férfiak számára.
A védelmi ráfordítások növelésének köszönhetően Románia fejlettebb haderővel és egyre jobban képzett katonákkal rendelkezik, és folyamatosak a fejlesztések a katonai bázisokon – jelentette ki Klaus Iohannis államfő.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
szóljon hozzá!