Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă román kormányfő nem tervez minisztercserét a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ alkotta bukaresti nagykoalíciós kormányban – derült ki a politikus hétfői közleményéből, amelyben kabinetje tevékenységének első hét hónapját értékelte ki.
2022. július 04., 13:392022. július 04., 13:39
A PNL elnöki tisztségét is ellátó Ciucă szerint a politikai stabilitás, valamint a koalíciós pártok, az államfő és parlament támogatása tette lehetővé, hogy a kormány biztonságot nyújtson a román állampolgároknak, és Románia fejlesztésén dolgozzon. A miniszterelnök leszögezte:
és örömmel tapasztalta, hogy minden minisztere komolyan dolgozott a kormányprogram megvalósításán, a közpénzek és az uniós források hatékony hasznosításán és a közösségek szolgálatába állításán. Hozzátette, hogy
A bukaresti médiában azért övezte kiemelt érdeklődés a miniszterek tevékenységének (egy hónapos késéssel közzétett) félévi kiértékelését, mert ilyenkor szokott a tisztségben lévő miniszterelnök kormányátalakítást bejelenteni. Hiszen még a stabil parlamenti támogatással rendelkező kormányok esetében is gyakoriak a minisztercserék, a 2016–2020-as választási ciklusban például a PSD-nek több mint száz minisztere fordult meg kormányban.
Nicolae Ciucă miniszterelnök, a PNL elnöke azt nyilatkozta a párt Országos Tanácsának pénteki ülése után, hogy az alakulatnak a lehető leggyakorlatiasabb a kapcsolata a Szociáldemokrata Párttal és az RMDSZ-szel.
Ciucă Románia 18. miniszterelnöke az 1989-es rendszerváltás óta. A beiktatása óta eltelt több mint hét hónapban eddig nem váltott le egyetlen tárcavezetőt sem,
A jelenlegi PSD-PNL-RMDSZ nagykoalícióban is voltak politikai viták és üzengetések, legutóbb az üzemanyag-drágulás megfékezésének módjáról keveredtek egymással nyílt vitába a román kormánypártok: a PSD a liberális energiaügyi minisztertől, míg a PNL a szociáldemokrata pénzügyminisztertől várta a megoldást.
Lejárt a politikai belharcok ideje a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), az alakulat jelenlegi vezetősége képes biztosítani a kompetens kormányzást, növelve ezáltal a párt esélyeit arra, hogy sikeresen szerepeljen a 2024-es választásokon.
Korábban Klaus Iohannis államfő is a stabilitás fontosságát hangsúlyozta az ország határainál dúló háború kapcsán, és óva intett attól, hogy a miniszterek teljesítményének félévi kiértékelése kapcsán a kormánypártok belpolitikai vitába bocsátkozzanak a válság közepette.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!