Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă román kormányfő nem tervez minisztercserét a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ alkotta bukaresti nagykoalíciós kormányban – derült ki a politikus hétfői közleményéből, amelyben kabinetje tevékenységének első hét hónapját értékelte ki.
2022. július 04., 13:392022. július 04., 13:39
A PNL elnöki tisztségét is ellátó Ciucă szerint a politikai stabilitás, valamint a koalíciós pártok, az államfő és parlament támogatása tette lehetővé, hogy a kormány biztonságot nyújtson a román állampolgároknak, és Románia fejlesztésén dolgozzon. A miniszterelnök leszögezte:
és örömmel tapasztalta, hogy minden minisztere komolyan dolgozott a kormányprogram megvalósításán, a közpénzek és az uniós források hatékony hasznosításán és a közösségek szolgálatába állításán. Hozzátette, hogy
A bukaresti médiában azért övezte kiemelt érdeklődés a miniszterek tevékenységének (egy hónapos késéssel közzétett) félévi kiértékelését, mert ilyenkor szokott a tisztségben lévő miniszterelnök kormányátalakítást bejelenteni. Hiszen még a stabil parlamenti támogatással rendelkező kormányok esetében is gyakoriak a minisztercserék, a 2016–2020-as választási ciklusban például a PSD-nek több mint száz minisztere fordult meg kormányban.
Nicolae Ciucă miniszterelnök, a PNL elnöke azt nyilatkozta a párt Országos Tanácsának pénteki ülése után, hogy az alakulatnak a lehető leggyakorlatiasabb a kapcsolata a Szociáldemokrata Párttal és az RMDSZ-szel.
Ciucă Románia 18. miniszterelnöke az 1989-es rendszerváltás óta. A beiktatása óta eltelt több mint hét hónapban eddig nem váltott le egyetlen tárcavezetőt sem,
A jelenlegi PSD-PNL-RMDSZ nagykoalícióban is voltak politikai viták és üzengetések, legutóbb az üzemanyag-drágulás megfékezésének módjáról keveredtek egymással nyílt vitába a román kormánypártok: a PSD a liberális energiaügyi minisztertől, míg a PNL a szociáldemokrata pénzügyminisztertől várta a megoldást.
Lejárt a politikai belharcok ideje a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), az alakulat jelenlegi vezetősége képes biztosítani a kompetens kormányzást, növelve ezáltal a párt esélyeit arra, hogy sikeresen szerepeljen a 2024-es választásokon.
Korábban Klaus Iohannis államfő is a stabilitás fontosságát hangsúlyozta az ország határainál dúló háború kapcsán, és óva intett attól, hogy a miniszterek teljesítményének félévi kiértékelése kapcsán a kormánypártok belpolitikai vitába bocsátkozzanak a válság közepette.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!