Jogvédelem. Ciucă szerint a PNL által benyújtott törvénymódosítással csak azokat a jogokat biztosítják az államfő számára, amelyek bárki mást megilletnek
Fotó: gov.ro
Csupán a többi polgárral való jogi egyenlőség megteremtését célozza az a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által beterjesztett törvénymódosítás, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő számára, hogy elinduljon a parlamenti választáson – jelentette ki Nicolae Ciucă, a PNL elnöke.
2024. szeptember 19., 09:282024. szeptember 19., 09:28
A párt szerdán nyújtotta be a tervezetet, amely
„Nem Klaus Iohannisról van szó, nem egy konkrét személyről, hanem arról a projektről, hogy az alkotmány értelmében minden romániai polgárnak biztosítjuk a választhatóság jogát. Arról van szó, hogy egy polgárnak joga van jelöltként indulni. Miért lehet joguk Ciucănak vagy Marcel Ciolacunak, akik ma bizonyos pozíciókban vannak, szenátusi elnöknek, miniszterelnöknek lenni, és indulni az elnöki tisztségért, és miért kellene egy olyan embert, akit nem ítéltek el, eltiltani a jelöltségtől?” – mondta Nicolae Ciucă szerdán este a Digi24-nek.
„Teljesen normális, hogy felhasználjuk az emberek olyan tapasztalatait, amelyeket nem sokan szereznek meg egy normális munka során. (...) Nem tudjuk, hogy indul-e vagy sem, a románok azok, akik választanak, akik döntenek. (...) Nem beszélünk ilyen kérdésekről, mert minden, ami Klaus Iohannis elnök urat relevánnsá teszi, az az elmúlt 10 évben általa végrehajtott politikán keresztül releváns. A becsületességét illetően semmi sem róható fel neki. Tiszteletben tartotta a demokratikus elveket. Arról van szó, hogy mit jelent az elmúlt 10 évben felhalmozott tapasztalata” – mondta Ciucă.
„Klaus Iohannis jelölése segít nekünk, a PNL-nek. Klaus Iohannis elnököt 5 évvel ezelőtt 6 millió ember választotta meg, ha 15-20 százalékos támogatottsága van, az elég ahhoz, hogy a PNL választási megközelítését támogassa. KI-t 5 évvel ezelőtt 6 millió ember választotta meg, ha 15-20 százalékos támogatottsága van, az elég ahhoz, hogy segítse a PNL-t” – jelentette ki Ciucă.
Mint arról beszámoltunk,
A jelenleg hatályos törvény nem teszi lehetővé, hogy függetlenek is induljanak a pártlistákon, vagyis ha Iohannis a jelenlegi törvény alapján szeretne elindulni, le kellene mondania az államfői tisztségről.
Törvénymódosítással érné el a Nemzeti Liberális Párt (PNL), hogy Klaus Iohannis államfőnek ne kelljen mandátuma lejárta előtt lemondania, ha a párt szenátusi listáján el kíván indulni a választásokon – derült ki szerdán.
Az, hogy a PNL a szenátusi listája első helyén indítaná Iohannist, ami annyit jelent, hogy amennyiben a párt megfelelő eredményt ér el a választáson, Iohannis akár a szenátus elnöke is lehet – ez a második legfontosabb közjogi tisztség az államfői után, az elnök akadályoztatása idején a szenátus elnöke tölti be ideiglenesen az államfői tisztséget.
Az államfői hivatal még kedden cáfolta, hogy Iohannis lemondana annak érdekében, hogy a PNL szenátusi listáján elindulhasson a választáson – viszont ha valóban keresztül viszik a vonatkozó törvény módosítását, akkor erre nem is lesz szükség.
Ciucă: jobboldali „politikai konstrukció” szükséges, nem nevezném ki Ciolacut miniszterelnöknek
Nicolae Ciucă PNL-elnök szerint ha a jobboldali erők eléggé érettek lesznej, képesek lesznek leülni egy asztalhoz, és megvitatni „a politikát és az értékeket”. Hozzátette, hogy jobboldali „politikai konstrukciót” akar a választások után.
Nicolae Ciucăt szerdán a Digi 24-en arról kérdezték, hogy mikor valósul meg ez a jobboldali koalíció.
„Amikor többi jobboldali politikai erő elég érett lesz, és megérti, hogy ez nem játék, hanem komolyan kell venni a választók elvárásait és bizalmát a jobboldali politikai erők iránt, amikor elég érettek lesznek, akkor leülhetünk egy asztalhoz, és tárgyalhatunk a jobboldali választókat, a román népet érintő politikáról és értékekről, és itt nem csak a jobboldali választókról beszélek” – mondta Nicolae Ciucă.
Arra a kérdésre, kit kérne fel kormányalakításra, ha államfővé választanák, elmondta, legalább öt PNL-es politikus neve fölmerült lehetséges jelöltként.
„Profi miniszterelnök lesz, olyan miniszterelnök lesz, aki nem fog lemondani a 16 százalékos adókulcsról. Olyan miniszterelnök lesz, aki támogatni fogja az üzleti szférát, aki partnere lesz az üzleti szférának, aki mindenre összpontosítani fog, ami a digitalizációt, a bürokráciacsökkentést, az adóterhek csökkentését jelenti” – mondta Ciucă.
A riporter arra is rákérdezett, hogy felkérné-e miniszterelnöknek Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfőt, a PSD elnökét.
„Nos, Marcel Ciolacu a progresszív adóról beszél. Hogyan kérhetném fel?” – válaszolta a PNL elnöke.
A további kérdésre egyértelműen kijelentette, hogy nem bízná meg Ciolacut kormányalakítással.
A PNL és a PSD közötti esetleges további együttműködés kapcsán kifejtette: az azon múlik, milyen eredmény születik a választásokon.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!