Arany középút. Ha sikerül keresztülvinni a módosítást, Iohannis úgy indulhat a parlamenti választáson, hogy nem mond le az elnöki tisztségről
Fotó: Presidency.ro
Törvénymódosítással érné el a Nemzeti Liberális Párt (PNL), hogy Klaus Iohannis államfőnek ne kelljen mandátuma lejárta előtt lemondania, ha a párt szenátusi listáján el kíván indulni a választásokon – derült ki szerdán.
2024. szeptember 18., 11:272024. szeptember 18., 11:27
2024. szeptember 18., 17:152024. szeptember 18., 17:15
A Digi 24 hírtelevízió saját értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy a párt már szerdán beterjesztheti a módosítást, amely értelmében amennyiben kevesebb mint három hónap van a parlamenti választások és a hivatalban levő államfő mandátuma letelte között, az elnöknek jogában áll független jelöltként elindulni valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján.
A korábban általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi listájának vezetőjeként elindulhat Klaus Iohannis államfő az idei parlamenti választáson – legalábbis egyes körök ezt fontolgatják a párt vezetésén belül.
A PNL parlamenti frakciójának két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán be is terjesztett egy törvénytervezetet arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. A tervezet előírja azt is, hogy szenátorrá vagy képviselővé választása esetén az államfő köteles választani a parlamenti és az elnöki tisztség között.
Indoklásukban a tervezet beterjesztői emlékeztetnek arra, hogy a parlamenti választási törvény 52. paragrafusa tiltja a függetlenek indulását a pártok, politikai szövetségek vagy választási szövetségek listáin. Érvelésük szerint szabályozás híján ez a tiltás „legkevesebb egy olyan helyzetet” teremt, amikor sérül a választhatóság alkotmányos joga.
A tervezet beterjesztői emlékeztetnek arra is, hogy a javaslatuk nem jogi újdonság, mert korábban, 2004-2008 között is hatályba volt egy hasonló előírás. Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache kérik, hogy a parlament gyorsított eljárással vitassa meg a jogszabályjavaslatot. Fenechiu szerdán újságírók ama felvetésére, hogy Klaus Iohannis államfő indulása a parlamenti választásokon nem feltétlenül kedvezne a PNL-nek, a politikus úgy reagált, hogy az államfő tízéves tapasztalata nagyon fontos a párt számára.
Mint arról beszámoltunk, a PNL a szenátusi listája első helyén indítaná Iohannist, ami annyit jelent, hogy amennyiben a párt megfelelő eredményt ér el a választáson, Iohannis akár a szenátus elnöke is lehet – ez a második legfontosabb közjogi tisztség az államfői után, az elnök akadályoztatása idején a szenátus elnöke tölti be ideiglenesen az államfői tisztséget.
Az államfői hivatal még kedden cáfolta, hogy Iohannis lemondana annak érdekében, hogy a PNL szenátusi listáján elindulhasson a választáson – viszont ha valóban keresztül viszik a vonatkozó törvény módosítását, akkor erre nem is lesz szükség.
Klaus Iohannis kitölti államfői mandátumát, nem áll szándékában lemondani az elnöki tisztségről – közölte kedden a bukaresti elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke szerdán ironizálva hárította el az erre vonatkozó kérdést. Amikor a számvevőszék megalakulásának 160. évfordulója alkalmából tartott emlékülésen azt firtatták az újságírók, hogy tárgyalt-e Nicolae Ciucă PNL-elnökkel Iohannis esetleges választási indulásáról, azt mondta:
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Adrian Cozma szerint a párt vezető testületei nem tárgyaltak arról, hogy Klaus Iohannis felkerüljön a liberálisok parlamenti jelöltlistáira.
Maga Iohannis ugyanazon a rendezvényen az esetleges indulására vonatkozó kérdésre csupán nevetve megköszönte az érdeklődést, érdemi választ nem adott. Korábban Ion Iliescu volt PSD-s államfő érdekében módosították hasonlóan a választási törvényt.
A jól végzett munka Romániája – ez volt Klaus Iohannis jelmondata, amellyel meghódította a szavazókat. Az első megválasztása óta eltelt tíz évben azonban nem sokat tett azért, hogy a jelmondat valósággá is váljon.
Elfogta kedden este a rendőrség Bukarestben azt a férfit, aki a nap folyamán tüzet okozott a parlament épületében.
Bár a templom egerétől messze állnak, sőt jómódúnak számítanak a romániai államfőválasztáson indulni kívánó jelöltek, igazán dúsgazdagot alig találunk közöttük – legalábbis a vagyonbevallásuk alapján.
Klaus Iohannis kitölti államfői mandátumát, nem áll szándékában lemondani az elnöki tisztségről – közölte kedden a bukaresti elnöki hivatal.
Pánikot idézne elő a vészjelzés, és az idő túl rövid ahhoz, hogy bármit is tegyünk földrengés esetén, ezért nem kap a lakosság RO-Alert üzenetet – jelentette ki Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője.
Az integrált országos energia- és éghajlat-politikai terv (PNIESC) új változata szerint Románia az előzetesen vállalt 2050-es határidőnél korábban, már 2045 előtt el szeretné érni a klímasemlegességet.
Tűzoltók beavatkozására volt szükség kedden a román parlamentben, miután egy személy benzint öntött a képviselőház látogatói bejáratához.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátorai olyan törvényjavaslatot nyújtottak be, amelynek értelmében a legfeljebb 3000 lejes nyugdíjjal rendelkező nyugdíjasok gyakorlatilag ingyen juthatnak hozzá jövedelemigazolásukhoz.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Adrian Cozma szerint a párt vezető testületei nem tárgyaltak arról, hogy Klaus Iohannis felkerüljön a liberálisok parlamenti jelöltlistáira.
A parlamenti választások Központi Választási Irodája (BEC) hétfőn határozatot fogadott el a mozgóurnás szavazás jogának gyakorlásáról.
Az országos katasztrófavédelmi felügyelőség hétfő este bejelentette, hogy a belügyminiszter jóváhagyta a vészhelyzet kihirdetését az árvíz által sújtott Galac és Vaslui megyében.
szóljon hozzá!