Arany középút. Ha sikerül keresztülvinni a módosítást, Iohannis úgy indulhat a parlamenti választáson, hogy nem mond le az elnöki tisztségről
Fotó: Presidency.ro
Törvénymódosítással érné el a Nemzeti Liberális Párt (PNL), hogy Klaus Iohannis államfőnek ne kelljen mandátuma lejárta előtt lemondania, ha a párt szenátusi listáján el kíván indulni a választásokon – derült ki szerdán.
2024. szeptember 18., 11:272024. szeptember 18., 11:27
2024. szeptember 18., 17:152024. szeptember 18., 17:15
A Digi 24 hírtelevízió saját értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy a párt már szerdán beterjesztheti a módosítást, amely értelmében amennyiben kevesebb mint három hónap van a parlamenti választások és a hivatalban levő államfő mandátuma letelte között, az elnöknek jogában áll független jelöltként elindulni valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján.
A korábban általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi listájának vezetőjeként elindulhat Klaus Iohannis államfő az idei parlamenti választáson – legalábbis egyes körök ezt fontolgatják a párt vezetésén belül.
A PNL parlamenti frakciójának két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán be is terjesztett egy törvénytervezetet arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. A tervezet előírja azt is, hogy szenátorrá vagy képviselővé választása esetén az államfő köteles választani a parlamenti és az elnöki tisztség között.
Indoklásukban a tervezet beterjesztői emlékeztetnek arra, hogy a parlamenti választási törvény 52. paragrafusa tiltja a függetlenek indulását a pártok, politikai szövetségek vagy választási szövetségek listáin. Érvelésük szerint szabályozás híján ez a tiltás „legkevesebb egy olyan helyzetet” teremt, amikor sérül a választhatóság alkotmányos joga.
A tervezet beterjesztői emlékeztetnek arra is, hogy a javaslatuk nem jogi újdonság, mert korábban, 2004-2008 között is hatályba volt egy hasonló előírás. Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache kérik, hogy a parlament gyorsított eljárással vitassa meg a jogszabályjavaslatot. Fenechiu szerdán újságírók ama felvetésére, hogy Klaus Iohannis államfő indulása a parlamenti választásokon nem feltétlenül kedvezne a PNL-nek, a politikus úgy reagált, hogy az államfő tízéves tapasztalata nagyon fontos a párt számára.
Mint arról beszámoltunk, a PNL a szenátusi listája első helyén indítaná Iohannist, ami annyit jelent, hogy amennyiben a párt megfelelő eredményt ér el a választáson, Iohannis akár a szenátus elnöke is lehet – ez a második legfontosabb közjogi tisztség az államfői után, az elnök akadályoztatása idején a szenátus elnöke tölti be ideiglenesen az államfői tisztséget.
Az államfői hivatal még kedden cáfolta, hogy Iohannis lemondana annak érdekében, hogy a PNL szenátusi listáján elindulhasson a választáson – viszont ha valóban keresztül viszik a vonatkozó törvény módosítását, akkor erre nem is lesz szükség.
Klaus Iohannis kitölti államfői mandátumát, nem áll szándékában lemondani az elnöki tisztségről – közölte kedden a bukaresti elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke szerdán ironizálva hárította el az erre vonatkozó kérdést. Amikor a számvevőszék megalakulásának 160. évfordulója alkalmából tartott emlékülésen azt firtatták az újságírók, hogy tárgyalt-e Nicolae Ciucă PNL-elnökkel Iohannis esetleges választási indulásáról, azt mondta:
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Adrian Cozma szerint a párt vezető testületei nem tárgyaltak arról, hogy Klaus Iohannis felkerüljön a liberálisok parlamenti jelöltlistáira.
Maga Iohannis ugyanazon a rendezvényen az esetleges indulására vonatkozó kérdésre csupán nevetve megköszönte az érdeklődést, érdemi választ nem adott. Korábban Ion Iliescu volt PSD-s államfő érdekében módosították hasonlóan a választási törvényt.
A jól végzett munka Romániája – ez volt Klaus Iohannis jelmondata, amellyel meghódította a szavazókat. Az első megválasztása óta eltelt tíz évben azonban nem sokat tett azért, hogy a jelmondat valósággá is váljon.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!