Megszokta. Florin Cîţu különféle manőverekkel őrizné meg esélyeit a kormányfői tisztségre
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Továbbra is bizonytalanság övezi a leendő koalíciós kormány miniszterelnök-jelöltjének kilétét, értesülések szerint Florin Cîţu ügyvivő kormányfő, a PNL elnöke taktikázásba kezdett, hogy ne pártja valamely más politikusa legyen a miniszterelnöke.
2021. november 16., 18:072021. november 16., 18:07
2021. november 16., 18:102021. november 16., 18:10
Még mindig nem sikerült lezárnia a kormányalakítási tárgyalásokat a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL), a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) és az RMDSZ-nek, továbbra is bizonytalan, hogy a két román alakulat közül melyik adja a miniszterelnököt a leendő koalíciós kormányban. A három párt mindenesetre kedden is folytatta az egyeztetést a leendő kormány programjáról, és szerdán ismét összeülnek.
Sajtóértesülések szerint Florin Cîţu, a PNL, Marcel Ciolacu, a PSD és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfőn este a kormánypalotában tárgyalt a lehetséges megoldásokról, a találkozón pedig Cîţu arról tájékoztatta a másik két pártelnököt, hogy hajlandó kompromisszumba belemenni: eszerint nem a PNL, hanem a PSD jelöltje, Marcel Ciolacu pártelnök töltené be először a kormányfői tisztséget.
Azonban a PNL vezetőinek nagy része hallani sem akar arról, hogy Cîţu átengedje az elsőbbséget a szociáldemokratáknak. Úgy vélik ugyanis, hogy mindez csupán taktikázás, amely azt szolgálja, hogy befolyásos kormánytisztséghez juthasson, illetve megakadályozza, hogy a Klaus Iohannis államfő által is támogatott liberális jelölt, Nicolae Ciucă nyugalmazott tábornok, ügyvivő védelmi miniszter legyen a PNL miniszterelnök-jelöltje. Ha ugyanis Ciolacu tölthetné be először a miniszterelnöki tisztséget, Cîţu pénzügyminiszteri, illetve miniszterelnök-helyettesi tisztséget szeretne magának.
Ennek nyomán kedd estére összehívták a PNL végrehajtó testületét, hogy megvitassák a koalíciós tárgyalások eddigi eredményeit, és mérlegeljék, belemenjenek-e a miniszterelnöki vetésforgóba, amit ezen fórum mellett a párt országos tanácsának is jóvá kellene hagynia. A PNL első alelnöke, Rareș Bogdan leszögezte: ezt a javaslatot a pártvezetés nem fogadja el. A kiszivárgott hírek szerint Klaus Iohannis államfő, a PNL korábbi elnöke is ragaszkodik ahhoz, hogy a miniszterelnököt a liberálisok adják, és egyetlen kormányfő-jelöltet vár a leendő koalíciós pártoktól.
Florin Cîţu kedden, a javaslat kiszivárgása és párttársai elutasító reakciói nyomán a nyilvánosság előtt már nem ismerte el, hogy hajlandó lett volna a vetésforgós rendszerben átengedni a kezdést a PSD-nek. Ehelyett arról beszélt: a kormányfőről szóló tárgyalások előtt először a kormányprogramról kell megállapodni, és felidézte: a PNL részéről jelenleg hivatalosan csak arra született felhatalmazás, hogy a kormány a párt körül – vagyis liberális miniszterelnökkel – alakuljon meg. Leszögezte: a miniszterelnök-jelöltet közösen kell megtalálni, az ugyanis „a koalícióé lesz”.
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke eközben cáfolta, hogy az ő miniszterelnöki jelöltségéről esett volna szó, ugyanakkor jelezte: a PSD biztosan megnevez majd egy saját miniszterelnök-jelöltet. Közölte, várják a PNL javaslatát a rotációs megoldás kapcsán, azt azonban kizárta, hogy kizárólag a liberálisoké – ő Ciucát említette név szerint – legyen a kormányfői tisztség a következő három évben. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az egyeztetést követően elárulta: heves hangvételű tárgyalás zajlott, mivel ezen már mindkét román párt magának követelte a kezdés jogát, ha rotációs rendszer lesz.
Mindeközben a kormányprogram mentén a vitás kérdések között továbbra is a pénzügyi témák szerepeltek. Többek között pénzügyekről, a költségvetés terveiről is egyeztettek a három alakulat vezetői kedden, valamint a PSD által szorgalmazott, de a PNL által elvetett luxusadóról is. Marcel Ciolacu elmondta, a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyészség megszüntetése kapcsán arra a megállapodásra jutottak, a jogi szakértőkre bízzák a megoldás megtalálását, hogy sikerüljön lezárni az ország igazságügyi megfigyelését szolgáló uniós programot (CVM). Hozzátette, az uniós újjáépítési program „javításán” is dolgoznak, ezügyben a brüsszeli illetékesekkel is egyeztetni kívánnak.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!