Fotó: Liviu Sova/Agerpres
Butaságnak nevezte Florin Cîțu azokat a sajtóinformációkat, hogy fontolóra venné a kormányfői tisztségről való lemondását. A megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt a miniszterelnök távollétében ismertették a törvényhozásban, a kezdeményezés sikeréhez 234 szavazat szükséges.
2021. szeptember 30., 17:092021. szeptember 30., 17:09
Felolvasták a kétkamarás bukaresti parlament csütörtöki együttes ülésén az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát, amely a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ Florin Cîțu vezette koalíciós kormányának megbuktatását célozza.
Az Elég a szegénységből, drágulásokból és bűnözőkből, le a Cîțu-kormánnyal! című kezdeményezésben a szociáldemokraták azzal vádolják a tavaly decemberben – akkor még a Mentsétek meg Romániát USR-PLUS részvételével – beiktatott jobbközép koalíciós kormányt, hogy a hatalomért folytatott csatározás közepette magára hagyta, és mély politikai, gazdasági, társadalmi válságba sodorta Romániát.
Úgy értékelik: a jobboldal elzálogosította a lakosság jövőjét, hitelre költekezik, másodpercenként 1700 euróval növeli az államadósságot, miközben az energiaárak emelkedése „kicsúszott ellenőrzése alól”. Az ellenzéki párt szerint a kormány becsapta és feláldozta a hazai vállalkozókat, megalázta a gazdákat, és „aberráns intézkedéseivel” megfosztotta a románokat az egészségügyi ellátástól, miközben a PNL felelőtlen módon ötezer résztvevővel rendezett kongresszust a járvány sújtotta Bukarestben.
A miniszterelnökről ugyanis nemrég kiderült: húsz éve súlyos pénzbírsággal és kétnapos elzárással büntették meg ittas vezetésért az Egyesült Államokban, ahol felsőfokú tanulmányait végezte.
A PSD azt követően terjesztette be saját bizalmatlansági indítványát, hogy az alkotmánybíróság úgy rendelkezett: a kormányból kilépett USR-PLUS szövetség és a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által szeptember 3-án benyújtott, de szabályossági kifogások miatt elnapolt indítványt is napirendre kell tűzni a törvényhozásban.
és a házbizottságban sikerült elérnie, hogy ne a két kisebb párt kezdeményezését, hanem az általa benyújtott bizalmatlansági indítványt tűzzék hamarabb napirendre a parlamentben. Az USR-PLUS kilépése nyomán a Cîțu-kabinet maradékának elvileg nincs esélye talpon maradni, ha bármelyik bizalmatlansági indítványt szavazásra bocsátják a törvényhozásban. A PSD indítványának vitáját és szavazását október 5-re, keddre tűzte ki a kétkamarás parlament egyesített házbizottsága a kormánybuktatáshoz 234 szavazatra van szükség.
Cîțu a bukaresti sajtóban keringő spekulációkra utalva cáfolta, hogy lemondani készülne tisztségéről. Elemzők szerint az önként távozás azért jöhet számításba – elsősorban az államelnöki Cotroceni-palotában –, mert ebben az esetben Klaus Iohannis államfő ismét őt bízhatná meg kormányalakítással. Az alkotmánybíróság tavalyi határozata azonban kimondja, hogy a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott miniszterelnök nem jelölhető újra a tisztségre.
„Sok butaság elhangzik a közéletben, amikor döntések meghozatalára van szükség a románok érdekében. Ez lenne az utolsó dolog, amit megtennénk. Mi nem a PSD vagyunk, hogy megdöntsük a saját kormányunkat” – nyilatkozta Florin Cîțu. Ionuţ Moşteanu, az USR–PLUS képviselőházi frakcióvezetője leszögezte: az alakulat csak akkor ül le tárgyalni a PNL-lel, ha új kormányfőt javasolnak Cîţu helyett.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
szóljon hozzá!