Fotó: Liviu Sova/Agerpres
Butaságnak nevezte Florin Cîțu azokat a sajtóinformációkat, hogy fontolóra venné a kormányfői tisztségről való lemondását. A megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt a miniszterelnök távollétében ismertették a törvényhozásban, a kezdeményezés sikeréhez 234 szavazat szükséges.
2021. szeptember 30., 17:092021. szeptember 30., 17:09
Felolvasták a kétkamarás bukaresti parlament csütörtöki együttes ülésén az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát, amely a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ Florin Cîțu vezette koalíciós kormányának megbuktatását célozza.
Az Elég a szegénységből, drágulásokból és bűnözőkből, le a Cîțu-kormánnyal! című kezdeményezésben a szociáldemokraták azzal vádolják a tavaly decemberben – akkor még a Mentsétek meg Romániát USR-PLUS részvételével – beiktatott jobbközép koalíciós kormányt, hogy a hatalomért folytatott csatározás közepette magára hagyta, és mély politikai, gazdasági, társadalmi válságba sodorta Romániát.
Úgy értékelik: a jobboldal elzálogosította a lakosság jövőjét, hitelre költekezik, másodpercenként 1700 euróval növeli az államadósságot, miközben az energiaárak emelkedése „kicsúszott ellenőrzése alól”. Az ellenzéki párt szerint a kormány becsapta és feláldozta a hazai vállalkozókat, megalázta a gazdákat, és „aberráns intézkedéseivel” megfosztotta a románokat az egészségügyi ellátástól, miközben a PNL felelőtlen módon ötezer résztvevővel rendezett kongresszust a járvány sújtotta Bukarestben.
A miniszterelnökről ugyanis nemrég kiderült: húsz éve súlyos pénzbírsággal és kétnapos elzárással büntették meg ittas vezetésért az Egyesült Államokban, ahol felsőfokú tanulmányait végezte.
A PSD azt követően terjesztette be saját bizalmatlansági indítványát, hogy az alkotmánybíróság úgy rendelkezett: a kormányból kilépett USR-PLUS szövetség és a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által szeptember 3-án benyújtott, de szabályossági kifogások miatt elnapolt indítványt is napirendre kell tűzni a törvényhozásban.
és a házbizottságban sikerült elérnie, hogy ne a két kisebb párt kezdeményezését, hanem az általa benyújtott bizalmatlansági indítványt tűzzék hamarabb napirendre a parlamentben. Az USR-PLUS kilépése nyomán a Cîțu-kabinet maradékának elvileg nincs esélye talpon maradni, ha bármelyik bizalmatlansági indítványt szavazásra bocsátják a törvényhozásban. A PSD indítványának vitáját és szavazását október 5-re, keddre tűzte ki a kétkamarás parlament egyesített házbizottsága a kormánybuktatáshoz 234 szavazatra van szükség.
Cîțu a bukaresti sajtóban keringő spekulációkra utalva cáfolta, hogy lemondani készülne tisztségéről. Elemzők szerint az önként távozás azért jöhet számításba – elsősorban az államelnöki Cotroceni-palotában –, mert ebben az esetben Klaus Iohannis államfő ismét őt bízhatná meg kormányalakítással. Az alkotmánybíróság tavalyi határozata azonban kimondja, hogy a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott miniszterelnök nem jelölhető újra a tisztségre.
„Sok butaság elhangzik a közéletben, amikor döntések meghozatalára van szükség a románok érdekében. Ez lenne az utolsó dolog, amit megtennénk. Mi nem a PSD vagyunk, hogy megdöntsük a saját kormányunkat” – nyilatkozta Florin Cîțu. Ionuţ Moşteanu, az USR–PLUS képviselőházi frakcióvezetője leszögezte: az alakulat csak akkor ül le tárgyalni a PNL-lel, ha új kormányfőt javasolnak Cîţu helyett.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!