Fotó: Liviu Sova/Agerpres
Butaságnak nevezte Florin Cîțu azokat a sajtóinformációkat, hogy fontolóra venné a kormányfői tisztségről való lemondását. A megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt a miniszterelnök távollétében ismertették a törvényhozásban, a kezdeményezés sikeréhez 234 szavazat szükséges.
2021. szeptember 30., 17:092021. szeptember 30., 17:09
Felolvasták a kétkamarás bukaresti parlament csütörtöki együttes ülésén az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát, amely a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ Florin Cîțu vezette koalíciós kormányának megbuktatását célozza.
Az Elég a szegénységből, drágulásokból és bűnözőkből, le a Cîțu-kormánnyal! című kezdeményezésben a szociáldemokraták azzal vádolják a tavaly decemberben – akkor még a Mentsétek meg Romániát USR-PLUS részvételével – beiktatott jobbközép koalíciós kormányt, hogy a hatalomért folytatott csatározás közepette magára hagyta, és mély politikai, gazdasági, társadalmi válságba sodorta Romániát.
Úgy értékelik: a jobboldal elzálogosította a lakosság jövőjét, hitelre költekezik, másodpercenként 1700 euróval növeli az államadósságot, miközben az energiaárak emelkedése „kicsúszott ellenőrzése alól”. Az ellenzéki párt szerint a kormány becsapta és feláldozta a hazai vállalkozókat, megalázta a gazdákat, és „aberráns intézkedéseivel” megfosztotta a románokat az egészségügyi ellátástól, miközben a PNL felelőtlen módon ötezer résztvevővel rendezett kongresszust a járvány sújtotta Bukarestben.
A miniszterelnökről ugyanis nemrég kiderült: húsz éve súlyos pénzbírsággal és kétnapos elzárással büntették meg ittas vezetésért az Egyesült Államokban, ahol felsőfokú tanulmányait végezte.
A PSD azt követően terjesztette be saját bizalmatlansági indítványát, hogy az alkotmánybíróság úgy rendelkezett: a kormányból kilépett USR-PLUS szövetség és a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által szeptember 3-án benyújtott, de szabályossági kifogások miatt elnapolt indítványt is napirendre kell tűzni a törvényhozásban.
és a házbizottságban sikerült elérnie, hogy ne a két kisebb párt kezdeményezését, hanem az általa benyújtott bizalmatlansági indítványt tűzzék hamarabb napirendre a parlamentben. Az USR-PLUS kilépése nyomán a Cîțu-kabinet maradékának elvileg nincs esélye talpon maradni, ha bármelyik bizalmatlansági indítványt szavazásra bocsátják a törvényhozásban. A PSD indítványának vitáját és szavazását október 5-re, keddre tűzte ki a kétkamarás parlament egyesített házbizottsága a kormánybuktatáshoz 234 szavazatra van szükség.
Cîțu a bukaresti sajtóban keringő spekulációkra utalva cáfolta, hogy lemondani készülne tisztségéről. Elemzők szerint az önként távozás azért jöhet számításba – elsősorban az államelnöki Cotroceni-palotában –, mert ebben az esetben Klaus Iohannis államfő ismét őt bízhatná meg kormányalakítással. Az alkotmánybíróság tavalyi határozata azonban kimondja, hogy a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott miniszterelnök nem jelölhető újra a tisztségre.
„Sok butaság elhangzik a közéletben, amikor döntések meghozatalára van szükség a románok érdekében. Ez lenne az utolsó dolog, amit megtennénk. Mi nem a PSD vagyunk, hogy megdöntsük a saját kormányunkat” – nyilatkozta Florin Cîțu. Ionuţ Moşteanu, az USR–PLUS képviselőházi frakcióvezetője leszögezte: az alakulat csak akkor ül le tárgyalni a PNL-lel, ha új kormányfőt javasolnak Cîţu helyett.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!