Fotó: Gov.ro
Minden európai uniós tagállamban voltak eltérések a Covid-19-cel összefüggésbe hozható elhalálozások nyilvántartásai között – jelentette ki pénteken Florin Cîţu. A kormányfő szerint az információk behatóbb elemzésére és összevetésére lesz szükség.
2021. május 14., 13:242021. május 14., 13:24
A kormányfő elmondta: a Corona-Forms platformon, illetve az Országos Statisztikai Hivatal adatbázisában nyilvántartott Covid-halálesetek 96%-ban fedik egymást.
– mondta Cîţu. A kormányfő arra reagált, hogy Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a pandémia kezdete óta voltak és most is vannak különbségek a Covid-19-halálesetekről való jelentéstevés módjában, ezek gyökerénél a bürokrácia és a kórházak által használt többfajta jelentéstevési módszer áll.
„Vannak különbségek a haláleseteket regisztráló adatbázisok által jelentett adatok között. Véleményem szerint minden, a járvány alakulásának politizálására irányuló próbálkozás csökkenteni fogja a lakosság bizalmát a pandémia kezelésével kapcsolatban. Emiatt azt szeretném, hogy ne hozzuk kapcsolatba a politikával a halálesetek számát.
– mondta a miniszter. Hozzátette, a helyzet ellenőrzésére létrehozott bizottság jelentése is rámutat erre, és a jelentés következtetésében megfogalmazottak szerint ezek alapján a „bürokrácia és a kórházak által használt többfajta jelentési módszer áll”.
Leszögezte azonban, hogy ő nem keresne minden áron hibákat és hibáztatható személyeket ebben a kérdésben, hanem inkább javítana a jelentéstevés módszertanán, és ehhez hozzá is fogott: a héten felkérte a megyei közegészségügyi igazgatóságokat, hogy küldjenek a tárcának pontosításokat az általuk használt jelentéstevési módszerekre vonatkozóan.
Rámutatott, az a „feltételezés”, hogy egyes megyék megváltoztatták a diagnózis kódját, jelenleg nem bizonyított; most csak arról van szó, hogy a különböző platformokon különböző módszerek szerint jelentették a COVID-elhalálozásokat.
Ioana Mihăilă azt is bejelentette, hogy a Covid-19-cel kapcsolatos elhalálozások nyilvántartásai közti különbségeket elemző bizottság jelentését a parlament előtt fogja ismertetni.
A pandémia kezdete óta voltak és most is vannak különbségek a Covid-19-halálesetek lejelentési módjában, ezek alapján a „bürokrácia” és a kórházak által használt „többfajta jelentési módszer” áll – jelentette ki Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter csütörtökön.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!