Hiány. Marcel Ciolacu szerint 69 milliárd lejjel haladták meg a kiadások a tervezett szintet, ezért szükségesek a megszorítások
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A kormány hétfői ülésén elfogadja a költségvetési hiány leszorítását célzó, a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását rögzítő salátarendeletet – jelentette be a korményülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. december 30., 13:432024. december 30., 13:43
2024. december 30., 14:252024. december 30., 14:25
– közölte Marcel Ciolacu a megszorítások kapcsán.
„Október második fele óta a legtöbb uniós országban gyorsuló ütemben romlott a helyzet, és ez nem kerülhette el Romániát sem. Idén máris magas a hiányunk, mert a kiadások 69 milliárd lejjel, vagyis a GDP 3,92 százalékával voltak magasabbak a tervezettnél. De jóhiszemű ember nem bírálhatja azt, hogy kétszer emeltük a nyugdíjakat, és megszüntettük az egyenlőtlenségeket 3,8 millió nyugdíjas esetében, vagy hogy emeltük a tanárok, az orvosok, a rendőrök vagy a katonák fizetését” – mondta a kormányfő.
Rámutatott: senki sem vitathatja, hogy a kormánynak többletpénzt kellett biztosítania ahhoz, hogy a lakosság és a gazdaság számára változatlan szjnten tartsák az energia- és gázszámlákat, hogy növelték az egészségügyre szánt forrásokat, vagy hogy rekordösszegű infrastrukturális beruházásokat hajtottak végre.
A felelőtlen gazdasági magatartás ebben az időszakban automatikusan az ország hitelképességének leminősítését, a befektetők elüldözését és a nagyon magas kamatlábakon történő hitelfelvételt jelentené. Ez recessziót, csődöt és munkanélküliséget jelentene sok román számára” – mondta Ciolacu.
„Ezért döntöttünk úgy koalíciós partnereinkkel együtt, hogy ma elfogadjuk az úgynevezett salátarendeletet, hogy 2025-ig ellenőrzés alatt tartsuk a költségvetési hiányt, ahogyan azt a költségvetési tervben vállaltuk az Európai Bizottsággal szemben. A hiány csökkentésére 4 év helyett 7 évet kaptunk, és az első lépés az, hogy 2025-re 7 százalékra csökkentsük a hiányt. Ez azt jelenti, hogy továbbra is hozzáférhetünk az európai és a PNRR-alapokhoz, amelyek nagyon fontosak Románia további modernizálásához” – jelentette be a miniszterelnök.
Megjegyezte, hogy „ez a rendelet nem a »megszorításokról« vagy a »szegénységről« szól, ahogy a televízióban mondják”.
„A megszorítás az volt, amikor 25 százalékkal csökkentették a fizetéseket, amikor az áfát 19-ről 24 százalékra emelték, vagy amikor iskolák és kórházak százait zárták be” – jegyezte meg.
Ciolacu egyúttal felszólította azokat a cégeket, amelyek továbbra is aluladóznak és profitjukat kiszervezik, hogy fizessenek tisztességesen, vagy távozzanak.
„Felszólítom azokat a cégeket, amelyek továbbra sem fizetik rendesen az adókat és továbbra is externalizálják a nyereségüket: nem terhelhetjük tovább az összes adóterhet azokra a vállalatokra, amelyek tisztességesek, amelyek beruháznak, termelnek és munkahelyeket teremtenek. Más szóval: fizessenek rendesen, vagy tűnjenek el” – mondta Ciolacu.
Azzal kapcsolatban, hogy a kormány elfogadja az egyes adóügyi-költségvetési intézkedésekről szóló, salátarendeletet, a miniszterelnök elmondta, hogy „minden romániai cégtől hat hónapos árbefagyasztási moratóriumot és szolidaritást kér a lakossággal és a kormánnyal”.
„A ma meghozott intézkedések bizakodóvá tesznek bennünket abban, hogy az állami költségvetés januári összeállításakor megtaláljuk a pénzügyi forrásokat ahhoz, hogy vagy egyszeri támogatást nyújtsunk a kis- és közepes nyugdíjasoknak, vagy az év második felében az infláció mértékében indexáljuk a nyugdíjakat. Emellett fokozatosan, akár öt százalékponttal is csökkenteni fogjuk a munka adóterheit az alacsony keresetűek és a gyermekes családok esetében” – mondta Marcel Ciolacu.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!