Fotó: Pixabay.com
A romániai egyetemek a 2022-2023-as tanévtől kezdve a digitális eszközöket kihasználva online végezhetik tevékenységük egy részét – döntött csütörtökön a kormány egy sürgősségi rendelettel.
2022. május 26., 15:192022. május 26., 15:19
2022. május 26., 15:382022. május 26., 15:38
Az oktatási törvény eddigi előírásai szerint az egyetemi oktatás kizárólag a tanárok és a diákok egyidejű fizikai jelenlétével zajlódhatott. A kormány által csütörtökön jóváhagyott paradigmaváltással az egyetemeknek lehetőségük lesz már idén ősztől online is megszervezni tevékenységeiket – mutatott rá Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján.
A miniszter azt is bejelentette, hogy a tárca csütörtökön pályázatot hirdetett az egyetemek digitalizációjának támogatására, amely keretében összesen 234 millió eurót lehet lehívni projektekre – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az előadó-művészeti karokon az alapképzés négy évre történő növelését is jóváhagyta a kormány
A kormány csütörtökön sürgősségi rendelettel jóváhagyta az előadó-művészeti egyetemi karokon az alapképzés időtartamának háromról négy évre történő növelését – jelentette be Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. „Ezzel tettünk egy lépést az európai felsőoktatásban zajló folyamatokhoz való igazodás felé” – mondta a miniszter a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján. Véleménye szerint az érintett egyetemek már idén ősztől megpróbálhatják gyakorlatba ültetni ezt az intézkedést, és felvételit hirdethetnek a 4 éves alapképzésre. A sürgősségi kormányrendelettel ugyanakkor megteremtették a jogi keretet ahhoz, hogy az oktatási minisztérium egységes nyilvántartási rendszere összekapcsolható, interoperábilis legyen más intézmények adatbázisával. „Ez fontos lépés a digitalizáció szempontjából, de még fontosabb lépés ahhoz, hogy a romániai iskolai, egyetemi környezet sokkal jobban kapcsolódjon a társadalomhoz. Ily módon először kaphatunk majd információkat a romániai egyetemek végzőseinek jövőjéről”, a munkaerőpiacon való elhelyezkedésükről – vélte Cîmpeanu.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!