Bukaresti vérnarancs

•  Fotó: Rompres

Fotó: Rompres

A levélbomba felrobbantotta a D. A. Szövetséget, az ellenzék felfüggesztené tisztségéből az államfőt. Két táborra szakadt a román politikai osztály a miniszterelnök és az államfő közötti nyílt konfliktus miatt, amely gyakorlatilag véget vetett a kormánykoalíció gerincét alkotó liberális-demokrata D. A. Szövetségnek. Miközben a liberálisok kitartanak Cãlin Popescu-Tãriceanu pártelnök-kormányfő mellett, és a demokraták Theodor Stolojan „szakadárjaival” egy emberként felsorakoztak Traian Bãsescu elnök mögé, az ellenzék mindkét közjogi méltóság távozását követeli a levélbotrány miatt.

2007. január 19., 00:002007. január 19., 00:00

Mircea Geoanã elnök csütörtökön bejelentette: a Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezni fogja az államfő felfüggesztését, emellett bizalmatlansági indítványt is kilátásba helyezett a kormány ellen. Victor Ponta PSD-alelnök szerint Bãsescu következetesen megsértette az alkotmányt, és beavatkozott az igazságszolgáltatás működésébe – legutóbb azáltal, hogy „megjósolta” a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöki tisztségének várományosát. Az államfőt különben az alkotmány súlyos megsértése esetén függeszthetik fel, erről a  parlament két házának együttes ülésén, a képviselők és szenátorok többségének szavazatával döntenek. A felfüggesztési eljárás elindítását a honatyák egyharmada kezdeményezheti, és az alkotmánybíróság jóváhagyása is szükséges. Az elnök felfüggesztését követően ideiglenesen a szenátus elnöke veszi át az államfői tisztséget, ezután népszavazás dönt az ország első embere menesztéséről.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) még nem döntött a PSD kezdeményezésének támogatásáról,   viszont felszólította az államfőt, hogy alkotmányos keretek között tevékenykedjen, és hagyjon fel   a kormányt és a PNL-t aláásó törekvéseivel. Ezzel szemben a Demokrata Párt (PD) a kormányfőt bírálja az igazságszolgáltatás működésének befolyásolására tett kísérletéért, ám Emil Boc pártelnök leszögezte: a kormányból való kilépés lehetőségét a miniszterelnöknek és az általa vezetett PNL-nek kellene megfontolnia. Borbély László, az RMDSZ alelnöke értelmetlennek tartja az államfő felfüggesztését célzó kezdeményezést, amelyet a szövetség nem támogat. Frunda György szenátor úgy véli, mivel a honatyák ellenzik az előrehozott választásokat, „vigyáznak arra, hogy mi történik a kormánnyal”, amennyiben azonban bizalmatlansági indítvány következtében megbukna a kabinet, újabb konfliktus törne ki a PNL és a PD között annak kapcsán, hogy ki legyen Tãriceanu utódja. Eckstein-Kovács Péter, a szenátus jogi bizottságának elnöke erkölcsi szempontból mindkét politikust vétkesnek nevezte, ugyanakkor hangsúlyozta: a Bãsescuhoz intézett Tariceanu-levél nyilvánosságra hozatalának nem lesznek büntetőjogi következményei.

Bãsescu is levelezgetett

Ezzel egy időben Dan Voiculescu, a Konzervatív Párt (PC) elnöke Traian Bãsescut vádolta befolyással való üzérkedéssel. A PC-elnök felmutatott egy Codruþ ªereº volt gazdasági miniszterhez intézett levelet, amelyben állítása szerint az államfő a tárcavezető közbenjárását kérte az ALRO Slatina alumíniumgyártó vállalat érdekében. Bãsescu arra kérte ªereºt, hogy a „kormány, és  lehetőleg a nemzetgazdaság érdekeit figyelembe véve” bírálja el az ALRO kérését, amelyben a társaság olcsóbb energiadíjszabást kért a hatóságoktól. Voiculescu hangsúlyozta, a PC hajlandó támogatni egy Tãriceanu vezette kormányt, ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményez minden parlamenti párttal, leszámítva az RMDSZ-t és a PD-t.
A PNL-ből kivált, Theodor Stolojan vezette Liberális Demokrata Párt (PLD) eközben Tãriceanut okolja a politikai válság kirobbantásáért, és a kormányfő lemondását követeli. A PLD felszólította a parlamenti pártokat egy kormányellenes bizalmatlansági indítvány benyújtására. A liberális platform félrevezetésnek minősítette a PSD-nek az államfő felfüggesztését célzó kezdeményezését, az alakulat szerint ez a folyamat a szociáldemokraták és a Tãriceanu-vezette liberálisok „alantas egyezményeinek” bizonyítéka.
Eközben csütörtökön Bãsescu felszólította Tãriceanut: bizonyítsa be állítását, amelyben azzal vádolta az államfőt, hogy oligarchikus gazdasági érkeltségi körének akarja alárendelni a kormányt. Az államfő azt is kérte a miniszterelnöktől, hogy sürgősen küldje el neki azoknak a minisztereknek a menesztési kérelmét, akik a Cotroceni-palota állítólagos érdekeltségi köréhez tartoznak. Adriana Sãftoiu, az államfői hivatal szóvivője cáfolta Voiculescu állítását, miszerint Bãsescu befolyással való üzérkedést követett volna el. Mint mondta, az elnök mindössze arra kérte a volt gazdasági és kereskedelmi minisztert, hogy elemezze ki az ALRO Slatina helyzetét.
 
A főügyészség vizsgálódik

Laura Codruþa Kövesi főügyész csütörtökön „elméletileg” lehetségesnek nevezte, hogy korrupció vádjával bűnvádi eljárást indítsanak a miniszterelnök ellen. Kövesi kifejtette, a főügyészség megvizsgálja a Tariceanu által a Rompetrol-dosszié kapcsán Bãsescunak címzett levelet, valamint az ezzel kapcsolatos adatokat, és ezután dönt egy esetleges bűnvádi eljárás indításáról. Másrészt a Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) nem tekinti bűncselekménynek Tãriceanu levelét, és nem áll szándékában eljárást indítani az ügyben. Anton Pandrea, a CSM újonnan megválasztott elnöke magánlevelezésnek tekinti a kéziratot, amelynek szerinte nem lehet büntetőjogi következménye.  Mint ismeretes, a politikai válságot Elena Udrea volt elnöki tanácsos robbantotta ki, beszámolva arról a levélről, amelyben Tãriceanu Bãsescu közbenjárását kérte a főügyészségnél a Rompetrol-ügyben korrupcióval vádolt Dinu Patriciu érdekében. A miniszterelnök korábban tagadta a dokumentum létezését, az államfő azonban szerdán nyilvánosságra hozta a hírhedt levelet, és azzal vádolta Tãriceanut, hogy az oligarchiával való együttműködésre tett partnerségi ajánlatot. Tãriceanu elutasította a vádakat, hangsúlyozva: mindössze arra kérte Bãsescut, hogy a Petromidia kőolaj-finomító vállalat által jelzett visszaélésekről értesítse az ügyészségen.

Keret
Tãriceanut SMS-ben fenyegették

A miniszterelnök csütörtökön nyilvánosságra hozta azt a mobiltelefonjára érkezett üzenetet, amelyet állítása szerint az Állami Vagyonigazgatóság (RAAPPS) volt igazgatójának leváltása után kapott. Ebben az új vezetőség eltávolítását követelték, ellenkező esetben kilátásba helyezték a miniszterelnöknek, hogy inkrimináló bizonyítékokat szolgáltatnak róla a sajtónak és az ügyészségnek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 10., szombat

Simion megköszönte Amerikának, hogy nem ad vízummentességet a román állampolgároknak

George Simion, az AUR elnökjelöltje nyilvánosan köszönetet mondott a Trump-adminisztrációnak azért, hogy kizárta Romániát a Visa Waiver programból.

Simion megköszönte Amerikának, hogy nem ad vízummentességet a román állampolgároknak
2025. május 10., szombat

Tánczos Barna: Romániában a helyzet stabilizálódik és fejlődik, vagy azonnal romlik

Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Tánczos Barna: Romániában a helyzet stabilizálódik és fejlődik, vagy azonnal romlik
2025. május 10., szombat

A hétvége folyamán fagyokra is lehet számítani, a hegyekben havazhat

A meteorológiai szolgálat ötnapos előrejelzése szerint rendkívül hideg lesz az időjárás szombaton az ország nagy részén, különösen az északi régiókban.

A hétvége folyamán fagyokra is lehet számítani, a hegyekben havazhat
2025. május 10., szombat

Súlyos baleset történt Brassó megyében, tíz gyerek került kórházba

Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.

Súlyos baleset történt Brassó megyében, tíz gyerek került kórházba
2025. május 10., szombat

Több tízezren vettek részt a bukaresti kormánypalota előtti Európa-barát tüntetésen

Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.

Több tízezren vettek részt a bukaresti kormánypalota előtti Európa-barát tüntetésen
2025. május 10., szombat

Simion magyar zászlós üzenetben mondott köszönetet Orbánnak

Köszönetet mondott szombaton George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Orbán Viktornak előző napi üzenetéért.

Simion  magyar zászlós üzenetben mondott köszönetet Orbánnak
2025. május 09., péntek

Európa-párti tüntetést szerveztek Bukarestben

Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.

Európa-párti tüntetést szerveztek Bukarestben
2025. május 09., péntek

Jelentős lehűléssel érkezik a hétvége, a hegyekben akár havazhat is

A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.

Jelentős lehűléssel érkezik a hétvége, a hegyekben akár havazhat is
2025. május 09., péntek

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét

Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét
2025. május 09., péntek

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét

Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét