A levélbomba felrobbantotta a D. A. Szövetséget, az ellenzék felfüggesztené tisztségéből az államfőt.
Két táborra szakadt a román politikai osztály a miniszterelnök és az államfő közötti nyílt konfliktus miatt, amely gyakorlatilag véget vetett a kormánykoalíció gerincét alkotó liberális-demokrata D. A. Szövetségnek. Miközben a liberálisok kitartanak Cãlin Popescu-Tãriceanu pártelnök-kormányfő mellett, és a demokraták Theodor Stolojan „szakadárjaival” egy emberként felsorakoztak Traian Bãsescu elnök mögé, az ellenzék mindkét közjogi méltóság távozását követeli a levélbotrány miatt.
2007. január 19., 00:002007. január 19., 00:00
Mircea Geoanã elnök csütörtökön bejelentette: a Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezni fogja az államfő felfüggesztését, emellett bizalmatlansági indítványt is kilátásba helyezett a kormány ellen. Victor Ponta PSD-alelnök szerint Bãsescu következetesen megsértette az alkotmányt, és beavatkozott az igazságszolgáltatás működésébe – legutóbb azáltal, hogy „megjósolta” a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöki tisztségének várományosát. Az államfőt különben az alkotmány súlyos megsértése esetén függeszthetik fel, erről a parlament két házának együttes ülésén, a képviselők és szenátorok többségének szavazatával döntenek. A felfüggesztési eljárás elindítását a honatyák egyharmada kezdeményezheti, és az alkotmánybíróság jóváhagyása is szükséges. Az elnök felfüggesztését követően ideiglenesen a szenátus elnöke veszi át az államfői tisztséget, ezután népszavazás dönt az ország első embere menesztéséről.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) még nem döntött a PSD kezdeményezésének támogatásáról, viszont felszólította az államfőt, hogy alkotmányos keretek között tevékenykedjen, és hagyjon fel a kormányt és a PNL-t aláásó törekvéseivel. Ezzel szemben a Demokrata Párt (PD) a kormányfőt bírálja az igazságszolgáltatás működésének befolyásolására tett kísérletéért, ám Emil Boc pártelnök leszögezte: a kormányból való kilépés lehetőségét a miniszterelnöknek és az általa vezetett PNL-nek kellene megfontolnia. Borbély László, az RMDSZ alelnöke értelmetlennek tartja az államfő felfüggesztését célzó kezdeményezést, amelyet a szövetség nem támogat. Frunda György szenátor úgy véli, mivel a honatyák ellenzik az előrehozott választásokat, „vigyáznak arra, hogy mi történik a kormánnyal”, amennyiben azonban bizalmatlansági indítvány következtében megbukna a kabinet, újabb konfliktus törne ki a PNL és a PD között annak kapcsán, hogy ki legyen Tãriceanu utódja. Eckstein-Kovács Péter, a szenátus jogi bizottságának elnöke erkölcsi szempontból mindkét politikust vétkesnek nevezte, ugyanakkor hangsúlyozta: a Bãsescuhoz intézett Tariceanu-levél nyilvánosságra hozatalának nem lesznek büntetőjogi következményei.
Bãsescu is levelezgetett
Ezzel egy időben Dan Voiculescu, a Konzervatív Párt (PC) elnöke Traian Bãsescut vádolta befolyással való üzérkedéssel. A PC-elnök felmutatott egy Codruþ ªereº volt gazdasági miniszterhez intézett levelet, amelyben állítása szerint az államfő a tárcavezető közbenjárását kérte az ALRO Slatina alumíniumgyártó vállalat érdekében. Bãsescu arra kérte ªereºt, hogy a „kormány, és lehetőleg a nemzetgazdaság érdekeit figyelembe véve” bírálja el az ALRO kérését, amelyben a társaság olcsóbb energiadíjszabást kért a hatóságoktól. Voiculescu hangsúlyozta, a PC hajlandó támogatni egy Tãriceanu vezette kormányt, ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményez minden parlamenti párttal, leszámítva az RMDSZ-t és a PD-t. A PNL-ből kivált, Theodor Stolojan vezette Liberális Demokrata Párt (PLD) eközben Tãriceanut okolja a politikai válság kirobbantásáért, és a kormányfő lemondását követeli. A PLD felszólította a parlamenti pártokat egy kormányellenes bizalmatlansági indítvány benyújtására. A liberális platform félrevezetésnek minősítette a PSD-nek az államfő felfüggesztését célzó kezdeményezését, az alakulat szerint ez a folyamat a szociáldemokraták és a Tãriceanu-vezette liberálisok „alantas egyezményeinek” bizonyítéka. Eközben csütörtökön Bãsescu felszólította Tãriceanut: bizonyítsa be állítását, amelyben azzal vádolta az államfőt, hogy oligarchikus gazdasági érkeltségi körének akarja alárendelni a kormányt. Az államfő azt is kérte a miniszterelnöktől, hogy sürgősen küldje el neki azoknak a minisztereknek a menesztési kérelmét, akik a Cotroceni-palota állítólagos érdekeltségi köréhez tartoznak. Adriana Sãftoiu, az államfői hivatal szóvivője cáfolta Voiculescu állítását, miszerint Bãsescu befolyással való üzérkedést követett volna el. Mint mondta, az elnök mindössze arra kérte a volt gazdasági és kereskedelmi minisztert, hogy elemezze ki az ALRO Slatina helyzetét.
A főügyészség vizsgálódik
Laura Codruþa Kövesi főügyész csütörtökön „elméletileg” lehetségesnek nevezte, hogy korrupció vádjával bűnvádi eljárást indítsanak a miniszterelnök ellen. Kövesi kifejtette, a főügyészség megvizsgálja a Tariceanu által a Rompetrol-dosszié kapcsán Bãsescunak címzett levelet, valamint az ezzel kapcsolatos adatokat, és ezután dönt egy esetleges bűnvádi eljárás indításáról. Másrészt a Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) nem tekinti bűncselekménynek Tãriceanu levelét, és nem áll szándékában eljárást indítani az ügyben. Anton Pandrea, a CSM újonnan megválasztott elnöke magánlevelezésnek tekinti a kéziratot, amelynek szerinte nem lehet büntetőjogi következménye. Mint ismeretes, a politikai válságot Elena Udrea volt elnöki tanácsos robbantotta ki, beszámolva arról a levélről, amelyben Tãriceanu Bãsescu közbenjárását kérte a főügyészségnél a Rompetrol-ügyben korrupcióval vádolt Dinu Patriciu érdekében. A miniszterelnök korábban tagadta a dokumentum létezését, az államfő azonban szerdán nyilvánosságra hozta a hírhedt levelet, és azzal vádolta Tãriceanut, hogy az oligarchiával való együttműködésre tett partnerségi ajánlatot. Tãriceanu elutasította a vádakat, hangsúlyozva: mindössze arra kérte Bãsescut, hogy a Petromidia kőolaj-finomító vállalat által jelzett visszaélésekről értesítse az ügyészségen.
Keret Tãriceanut SMS-ben fenyegették
A miniszterelnök csütörtökön nyilvánosságra hozta azt a mobiltelefonjára érkezett üzenetet, amelyet állítása szerint az Állami Vagyonigazgatóság (RAAPPS) volt igazgatójának leváltása után kapott. Ebben az új vezetőség eltávolítását követelték, ellenkező esetben kilátásba helyezték a miniszterelnöknek, hogy inkrimináló bizonyítékokat szolgáltatnak róla a sajtónak és az ügyészségnek.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A meteorológiai szolgálat ötnapos előrejelzése szerint rendkívül hideg lesz az időjárás szombaton az ország nagy részén, különösen az északi régiókban.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.