A bukaresti külügy szerint Andrei Marga volt tárcavezető kijelentései ellentétesek a hivatalos román állásponttal
Fotó: Román külügyminisztérium
Elfogadhatatlannak tartja a román külügyminisztérium a szaktárcát korábban irányító Andrei Marga Ukrajna területi felosztásáról tett kijelentéseit, amely miatt Ukrajna bukaresti nagykövetsége is felháborodásának adott hangot.
2022. szeptember 18., 15:572022. szeptember 18., 15:57
2022. szeptember 18., 19:472022. szeptember 18., 19:47
Mint arról beszámoltunk, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) egykori rektora szerint Ukrajnát „természetellenes határok” veszik körül, a háborúban álló országnak pedig területeket kellene átadnia többek között Magyarországnak és Romániának. A román külügyminisztérium – amelynek élén Marga 2012-ben, néhány hónap erejéig töltötte be a tárcavezetői tisztséget – vasárnap közleményben reagált a volt politikus szavaira, amelyeket elfogadhatatlannak nevezett.
A külügyminisztérium leszögezte, határozottan elutasítja a volt tárcavezető állásfoglalását, amely a tárca szerint „átveszi, bátorítja és propagálja Oroszország ártalmas narratíváit”. „A külügyminisztérium megismétli Ukrajna szuverenitása és területi integritása, nemzetközi szinten elismert határai iránti határozott támogatását” – olvasható a román szaktárca közleményében.
Teodor Baconschi volt román külügyminiszter „szánalmasnak és botrányosnak” nevezte Marga szavait. Egy másik volt külügyi tárcavezető, Adrian Cioroianu pedig úgy vélekedett, Marga olyan illiberális személy, aki „arra rezonál, amit Orbán Viktor vagy Vlagyimir Putyin mond”. Cioroianu szerint a történelem bebizonyította, hogy egy agresszív szomszédot nem lehet megbékíteni területek átadásával, mert ettől csak még agresszívabbá válik.
Reagált egyébként Marga állásfoglalására Ukrajna bukaresti nagykövetsége is. A diplomáciai kirendeltség szombat esti közleményében úgy fogalmazott: a kijelentések teljesen elfogadhatatlanok, és különösen súlyos kihágásnak minősülnek egy olyan időszakban, amikor Ukrajna „hősiesen védelmezi függetlenségét és egész Európa biztonságát”. „Sajnáljuk, hogy egy európai és demokratikus állam volt minisztere olyan kijelentéseket tesz, amelyek megkérdőjelezik a nemzetközi jog alapelveit, különösen a határok sérthetetlenségét. Ezeknek az elveknek a teljes körű tiszteletben tartása képezi a kontinens biztonságának és stabilitásának az alapját. Az ilyen kijelentések semmilyen körülmények között nem elfogadhatóak. Ezek a megnyilvánulások különösen kirívóak egy olyan időszakban, amikor Ukrajna hősiesen védi függetlenségét és egész Európa biztonságát” – olvasható az ukrán nagykövetség közleményében.
Bekérették a román külügyminisztériumba vasárnap a fehérorosz nagykövetség ügyvivőjét, miután Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök egy nyilatkozatában arról beszélt: az Egyesült Államok katonai konfliktusba taszítja Európát Oroszország és Fehéroroszország ellen. „Ma Ukrajna, holnap Moldova vagy a balti államok, Lengyelország vagy Románia” – mondta az államfő. A román külügy elfogadhatatlannak nevezte a kijelentést, amely a tárca szerint az erőszakos lépéseket népszerűsíti.
Andrei Marga, a kolozsvári BBTE egykori rektora szerint Ukrajnát „természetellenes határok” veszik körül, a háborúban álló országnak pedig területeket kellene átadnia többek között Magyarországnak és Romániának.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!