Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI
Orbán Viktor miniszterelnöknek a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tartott előadására reagáltatták vasárnap Marcel Ciolacu román miniszterelnököt, aki nem marasztalta el magyar hivatali kollégáját kijelentései miatt.
2024. július 28., 13:342024. július 28., 13:34
2024. július 28., 14:082024. július 28., 14:08
Ciolacut vasárnapi sajtótájékoztatóján faggatták újságírók Orbán tusnádfürdői nyilatkozatairól, mindenekelőtt az orosz-ukrán háborúról, Oroszországról, valamint az Európai Unióval szembeni bírálatairól. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, miként kommentálja a román kormányfő Orbán Viktor ama megállapításait, miszerint Oroszország „hiperracionális vezetés alatt álló ország, ellentétben a Nyugattal, amelynek viselkedése nem racionális és nem kiszámítható”.
Arra az újságírói megjegyzésre, miszerint Magyarország miniszterelnöke Romániában tette ezeket a kijelentéseket, a román kormányfő ismét visszakérdezett: „És mit kellett volna tennem vele? Önök szerint meg kellett volna tiltanom neki, hogy belépjen Románia területére?” Ciolacu hozzátette, tudomása szerint magyar hivatali kollégája hasonlókat nyilatkozott Brüsszelben és Budapesten is. „Nem az én dolgom kommentálni a kijelentéseit” – fogalmazott a román szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök.
Ciolacu felidézte, hogy pénteki informális találkozóján gazdasági kérdésekről tárgyalt Orbánnal Bukarestben. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország Románia harmadik legfontosabb uniós kereskedelmi partnere. Hozzátette, a román kormány betartja a szavát, és valóban el fogják indítani a Budapestet Bukaresttel összekötő gyorsvasút projektjét; első lépésként el fogják készíteni a beruházás megvalósíthatósági tanulmányát. Arra a kérdésre, hogy mennyibe fog kerülni ez a beruházás, és mikor lesz kész, a miniszterelnök kijelentette: „Nem az számít, hogy mennyibe kerül, hanem az, hogy ennek a beruházásnak milyen sokszorozó hatása lesz a magyar és a román gazdaságra” – állapította meg Marcel Ciolacu.
Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi tárgyalásukat követően idén is megbeszélést folytatott Bukarestben Marcel Ciolacu román kormányfővel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár pénteken.
Ciolacu és Orbán pénteki megbeszélését követően a G4Media – bukaresti kormányforrásokra hivatkozva – arról cikkezett, hogy értesülései szerint a román kormányfő „visszafogottságot” kért Magyarország miniszterelnökétől tusványosi beszédével összefüggésben. A román portál információja azonban nem tűnik helytállónak, ezt maga Orbán Viktor sem erősítette meg. Tusnádfürdői előadása elején a kormányfő maga is beszámolt arról, hogy pénteken román partnerével folytatott megbeszélést Bukarestben. „Haladunk” – összegzett Orbán Viktor, hozzátéve, Románia ma már Magyarország harmadik legfontosabb gazdasági partnere, a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok újabb és újabb rekordokat futnak.
Közölte: a Bukarest–Budapest-gyorsvasút tervéről tárgyalt Marcel Ciolacuval, és arról biztosította őt, hogy a magyar uniós elnökség októberben, majd ha szükséges, akkor a decemberi bel és igazságügyi tanácsülésen is napirendre tűzi Románia schengeni csatlakozásának kérdését. Orbán Viktor elmondta: ha a román fél nem is akarta idén megszabni, miről beszélhet Tusványoson, Brüsszelből sokan elítélték a magyar békemissziós erőfeszítéseket, annak ellenére, hogy a szervezet alapokmánya is leszögezi, hogy „az Unió célja a béke”.
Orbán Viktor a Tusványos Petőfi-színpadán 2023-ban tartott előadása elején elmondta, „segédanyagot” kapott a bukaresti külügyi tárcától, és a demarsban (diplomáciai lépés, eljárás – szerk. megj.) a „segítségére siettek”, és megírták, miről nem szabad beszélnie, miről beszélhet, de hogyan, illetve mit kell mellőznie tusnádfürdői beszéde során.
Cenzúrázni próbálta a román külügyminisztérium Orbán Viktornak a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján elhangzó beszédét, mindezt maga a miniszterelnök tárta fel hagyományos eladása során.
Az idő a békepolitika oldalán áll – jelentette ki szombaton Tusnádfürdőn Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve: a békemisszió, túl a béke megcélzásán, azt is sürgeti, hogy Európa folytasson végre önálló politikát.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!