Mihai Precup, az állami ügynökség elnöke is távozott tisztségéből
Fotó: Gov.ro
Benyújtotta lemondását kedden a romániai állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség (AMEPIP) vezetősége, és új vezetőség kinevezésére kerül majd sor.
2024. július 16., 19:212024. július 16., 19:21
2024. július 16., 19:372024. július 16., 19:37
A lemondás előzménye, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken közölte: amennyiben az Európai Bizottság ezt szükségesnek tartja, kérni fogja az állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség vezetőségének lemondását, és újraindítják a kinevezési eljárást. A miniszterelnököt arról kérdezték az újságírók, hogy fontolgatja-e az AMEPIP vezetőségének leváltását, miután az Európai Bizottság bírálta a kormányt az ügynökség vezetőségének kinevezési módja miatt.
A tisztségből való felmentésükről szóló határozatokat közölni fogják a Hivatalos Közlönyben. „Az AMEPIP vezetőségének három tagja azért hozta ezt a döntést, hogy fenntartsák a román kormány és az európai intézmények közötti jóhiszeműségen alapuló kapcsolatot, és hogy ne veszélyeztessék az országos helyreállítási terv 3. számú kifizetési kérelmének az Európai Bizottság általi jóváhagyását” – olvasható a Ciolacu-kabinet közleményében.
A kormány új eljárást indít az ügynökség vezetőségének kinevezésére, addig is Ciprian Hojda látja el ügyvivő jelleggel az AMEPIP vezetését. Az AMEPIP a kormánynak és a miniszterelnöknek a kormányfőtitkárságon keresztül alárendelt, közjogi jogi személyiséggel rendelkező közintézmény, állami és saját bevételekből származó finanszírozással, amelynek elnökét és alelnökeit a 2023/187-es törvény szerint a kormányfőtitkárság javaslatára a miniszterelnök nevezi ki.
A Krónika tavaly, az ügynökség létrehozását megelőzően megírta, hogy az új állami hatóság alkalmazottai nem panaszkodhatnak majd a javadalmazásukra.
Új állami hatóságot hoz létre a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta bukaresti nagykoalíciós kormány az állami cégek felügyeletére, amelynek alkalmazottai nem panaszkodhatnak majd a javadalmazásukra.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!