Mihai Precup, az állami ügynökség elnöke is távozott tisztségéből
Fotó: Gov.ro
Benyújtotta lemondását kedden a romániai állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség (AMEPIP) vezetősége, és új vezetőség kinevezésére kerül majd sor.
2024. július 16., 19:212024. július 16., 19:21
2024. július 16., 19:372024. július 16., 19:37
A lemondás előzménye, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken közölte: amennyiben az Európai Bizottság ezt szükségesnek tartja, kérni fogja az állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség vezetőségének lemondását, és újraindítják a kinevezési eljárást. A miniszterelnököt arról kérdezték az újságírók, hogy fontolgatja-e az AMEPIP vezetőségének leváltását, miután az Európai Bizottság bírálta a kormányt az ügynökség vezetőségének kinevezési módja miatt.
A tisztségből való felmentésükről szóló határozatokat közölni fogják a Hivatalos Közlönyben. „Az AMEPIP vezetőségének három tagja azért hozta ezt a döntést, hogy fenntartsák a román kormány és az európai intézmények közötti jóhiszeműségen alapuló kapcsolatot, és hogy ne veszélyeztessék az országos helyreállítási terv 3. számú kifizetési kérelmének az Európai Bizottság általi jóváhagyását” – olvasható a Ciolacu-kabinet közleményében.
A kormány új eljárást indít az ügynökség vezetőségének kinevezésére, addig is Ciprian Hojda látja el ügyvivő jelleggel az AMEPIP vezetését. Az AMEPIP a kormánynak és a miniszterelnöknek a kormányfőtitkárságon keresztül alárendelt, közjogi jogi személyiséggel rendelkező közintézmény, állami és saját bevételekből származó finanszírozással, amelynek elnökét és alelnökeit a 2023/187-es törvény szerint a kormányfőtitkárság javaslatára a miniszterelnök nevezi ki.
A Krónika tavaly, az ügynökség létrehozását megelőzően megírta, hogy az új állami hatóság alkalmazottai nem panaszkodhatnak majd a javadalmazásukra.
Új állami hatóságot hoz létre a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta bukaresti nagykoalíciós kormány az állami cégek felügyeletére, amelynek alkalmazottai nem panaszkodhatnak majd a javadalmazásukra.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
szóljon hozzá!