Fotó: Román védelmi minisztérium
Jelenleg nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba sodródjon, de ez nem jelenti azt, hogy az országnak ne kellene felkészülnie minden eshetőségre – jelentette ki hétfőn a bukaresti képviselőház ügyvivő elnöke, Alfred Simonis.
2024. február 05., 20:372024. február 05., 20:37
2024. február 05., 20:572024. február 05., 20:57
A parlamentben nyilatkozó szociáldemokrata (PSD) politikust arról kérdezte a sajtó, hogy szüksége van-e most a hadseregnek az önkéntes katonai képzés beindítására. Simonis emlékeztetett arra, hogy Románia a NATO tagja, és igaz ugyan, hogy a szomszédságában háború zajlik, de az országot közvetlen veszély nem fenyegeti. „Ez nem jelenti azt, hogy ne kellene mindig minden forgatókönyvre felkészülnünk. Egy felelős állam minden forgatókönyvre fel van készülve” – szögezte le Simonis.
Hozzátette, a parlament két házának védelmi bizottságai kedden tárgyalni fognak a védelmi minisztérium képviselőivel.
Laurenţiu Leoreanu, a képviselőház védelmi bizottságának elnöke hétfőn elmondta, hogy a keddi találkozón „cselekvési irányvonalakat” és a parlamentnek ebben az ülésszakában elfogadásra váró tervezeteket vitatják meg. Emlékeztetett arra, hogy a parlament két házának illetékes testületei háromhavonta konzultáltnak a védelmi minisztérium képviselőivel a geopolitikai kontextusról, a haderőfejlesztésekről és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos kérdésekről. Hozzátette, hogy a keddi találkozó időpontját már korábban rögzítették.
Gheorghiţă Vlad vezérkari főnöknek arról a nyilatkozatáról, miszerint fel kell készíteni a lakosságot az ország megvédésére, Leoreanu kijelentette: „Természetesen, ha háború van a határunkon, fel kell készülni, állandó kapcsolatban kell lenni a szövetségesekkel, a stratégiai partnerekkel, hogy soha ne érjen bennünket meglepetés”. Hozzátette: személyes véleménye az, hogy Romániát nem fenyegeti közvetlen háborús veszély. Nicoleta Pauliuc, a szenátus védelmi bizottságának elnöke ugyancsak hétfőn kijelentette, hogy a védelmi miniszter nem kérte a hadsereggel kapcsolatos törvények módosítását vagy más jogszabálytervezetek elfogadását.
Mint arról beszámoltunk, Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke a múlt héten úgy vélekedett: Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk. Marcel Ciolacu kormányfő erre úgy reagált: az ország sosem volt nagyobb biztonságban, mint most, nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba keveredjen.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!