Gheorghiță Vlad olyan törvényt sürget, amely lehetővé teszi, hogy a 35 év alatti férfiak és nők önként megtanuljanak lőni
Fotó: Román védelmi minisztérium
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke. Marcel Ciolacu korményfő erre úgy reagált: az ország sosem volt nagyobb biztonságban, mint most, nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba keveredjen.
2024. február 01., 19:212024. február 01., 19:21
2024. február 01., 19:322024. február 01., 19:32
A tábornok a Szabad Európának adott, csütörtökön közölt interjúban arra a kérdésre, hogy a romániai civileknek fel kell-e készülniük egy esetleges konfliktusra Oroszországgal, azt mondta, hogy az Oroszországi Föderáció problémává vált a világrend, a demokrácia számára, mivel
„Igen, a romániaiaknak, valamint az Európai Unió, Európa egész lakosságának aggódnia kell, és megfelelő intézkedéseket kell tennünk, hogy felkészüljünk. Én személy szerint – nem feltétlenül mint katonaember – úgy gondolom, hogy az Oroszországi Föderáció nem fog itt megállni. Ha győz Ukrajnában, akkor a fő célpont a Moldovai Köztársaság lesz. Feszültségeket fogunk látni a Nyugat-Balkánon is. Teljes meggyőződésem, hogy Putyin elnök politikája a közeljövőben eszkalálódni fog” – mondta a román hadsereg parancsnoka.
Szerinte
Hangsúlyozta, hogy a kötelező katonai szolgálat eltörlése „nemcsak Romániában, hanem az összes NATO-tagállamban hiányosságokhoz vezetett”.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken Nagybányán kijelentette, hogy „nincs szükség háborús készülődésre”.
„Meg kell vitatnunk a lakosság kiképzésére vonatkozó politikát, és itt megemlíthetem, hogy a védelmi minisztériumnak van egy törvénytervezete a 446-os törvény módosítására a lakosság védelmi célú kiképzéséről, amellyel jó néhány éve próbáljuk egy kicsit megváltoztatni ezt a rendszert. (...) Többek között
– mindta a vezérkari főnök, Svédország példáját hozva fel, ahol 40 000 fiatal körében készült felmérés, és 8000 fiatal jelentkezett az önkéntes sorkatonai kiképzési programba.
„Romániának is hasonló rendszert kellene bevezetnie. Célozzuk meg azokat, akik meg akarják tanulni, hogyan kell lőni, hogyan kell tájékozódni, hogyan kell túlélni nehéz körülmények között, hogyan kell védekezni a vegyi fegyverek ellen, hogyan kell elvégezni a személyes fertőtlenítést. Sok mindent meg lehet tanulni és megtanulhatnak az arra hajlandóak” – fejtette ki Gheorghiță Vlad.
A parlamentben benyújtott törvényjavaslatra utalva a tábornok azt mondta, hogy szerinte
„Szeretném, ha ez még idén megtörténne, de egy kicsit aggódom” – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy miért fontos, hogy ez még idén megtörténjen, és miért aggódik, Gheorghiță Vlad azt válaszolta, hogy minden NATO-ország és egész Európa számára fontos az időtényező.
Fotó: Videófelvétel
Az idő értékes erőforrás, és úgy gondolom, hogy egy másodpercet sem szabad elvesztegetni.
– szögezte le. Mint kifejtette, a román hadseregben mintegy 80 ezer hivatásos katona van miközben mintegy 120 ezerre lenne szükség. 2023-ban csak a védelmi minisztériumból 6000 alkalmazott távozott. A tartalékosok száma a 2007-es szinten maradt, ami 48-50 éves embereket jelent. „Ez nagyon öreg (a tartalékos állomány) a harchoz. Képzeljünk el egy 50-es éveiben járó embert egy 80 literes hátizsákkal a hátán” - hangsúlyozta.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök a vezérkari főnökhöz képest ellentétes álláspontot képvisel: múlt héten arról beszélt, hogy szerinte nem kell háborútól tartani. Ezt Vlad kijelentéseire reagálva csütörtökön is megismételte, leszögezve: Romániát nem fenyegeti a háború veszélye.
„Románia soha nem volt ilyen szempontból nagyobb biztonságban, mint ma. Az, hogy a NATO része vagyunk, nagyon fontos dolog, és láthatják, hogy egész Európából és különösen az Egyesült Államokból katonákat telepítenek Románia területére, és légi rendőrséget... Tehát legyünk biztosak abban, hogy Románia nem fog semmilyen háborúba belekeveredni. Még ha választási év is van, azt hiszem, hogy kell lennie egy vörös vonalnak abban a tekintetben, hogy mely dolgokkal játszunk és melyekkel nem játszunk” – szögezte le Marcel Ciolacu.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!