Gheorghiță Vlad olyan törvényt sürget, amely lehetővé teszi, hogy a 35 év alatti férfiak és nők önként megtanuljanak lőni
Fotó: Román védelmi minisztérium
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke. Marcel Ciolacu korményfő erre úgy reagált: az ország sosem volt nagyobb biztonságban, mint most, nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba keveredjen.
2024. február 01., 19:212024. február 01., 19:21
2024. február 01., 19:322024. február 01., 19:32
A tábornok a Szabad Európának adott, csütörtökön közölt interjúban arra a kérdésre, hogy a romániai civileknek fel kell-e készülniük egy esetleges konfliktusra Oroszországgal, azt mondta, hogy az Oroszországi Föderáció problémává vált a világrend, a demokrácia számára, mivel
„Igen, a romániaiaknak, valamint az Európai Unió, Európa egész lakosságának aggódnia kell, és megfelelő intézkedéseket kell tennünk, hogy felkészüljünk. Én személy szerint – nem feltétlenül mint katonaember – úgy gondolom, hogy az Oroszországi Föderáció nem fog itt megállni. Ha győz Ukrajnában, akkor a fő célpont a Moldovai Köztársaság lesz. Feszültségeket fogunk látni a Nyugat-Balkánon is. Teljes meggyőződésem, hogy Putyin elnök politikája a közeljövőben eszkalálódni fog” – mondta a román hadsereg parancsnoka.
Szerinte
Hangsúlyozta, hogy a kötelező katonai szolgálat eltörlése „nemcsak Romániában, hanem az összes NATO-tagállamban hiányosságokhoz vezetett”.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken Nagybányán kijelentette, hogy „nincs szükség háborús készülődésre”.
„Meg kell vitatnunk a lakosság kiképzésére vonatkozó politikát, és itt megemlíthetem, hogy a védelmi minisztériumnak van egy törvénytervezete a 446-os törvény módosítására a lakosság védelmi célú kiképzéséről, amellyel jó néhány éve próbáljuk egy kicsit megváltoztatni ezt a rendszert. (...) Többek között
– mindta a vezérkari főnök, Svédország példáját hozva fel, ahol 40 000 fiatal körében készült felmérés, és 8000 fiatal jelentkezett az önkéntes sorkatonai kiképzési programba.
„Romániának is hasonló rendszert kellene bevezetnie. Célozzuk meg azokat, akik meg akarják tanulni, hogyan kell lőni, hogyan kell tájékozódni, hogyan kell túlélni nehéz körülmények között, hogyan kell védekezni a vegyi fegyverek ellen, hogyan kell elvégezni a személyes fertőtlenítést. Sok mindent meg lehet tanulni és megtanulhatnak az arra hajlandóak” – fejtette ki Gheorghiță Vlad.
A parlamentben benyújtott törvényjavaslatra utalva a tábornok azt mondta, hogy szerinte
„Szeretném, ha ez még idén megtörténne, de egy kicsit aggódom” – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy miért fontos, hogy ez még idén megtörténjen, és miért aggódik, Gheorghiță Vlad azt válaszolta, hogy minden NATO-ország és egész Európa számára fontos az időtényező.
Fotó: Videófelvétel
Az idő értékes erőforrás, és úgy gondolom, hogy egy másodpercet sem szabad elvesztegetni.
– szögezte le. Mint kifejtette, a román hadseregben mintegy 80 ezer hivatásos katona van miközben mintegy 120 ezerre lenne szükség. 2023-ban csak a védelmi minisztériumból 6000 alkalmazott távozott. A tartalékosok száma a 2007-es szinten maradt, ami 48-50 éves embereket jelent. „Ez nagyon öreg (a tartalékos állomány) a harchoz. Képzeljünk el egy 50-es éveiben járó embert egy 80 literes hátizsákkal a hátán” - hangsúlyozta.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök a vezérkari főnökhöz képest ellentétes álláspontot képvisel: múlt héten arról beszélt, hogy szerinte nem kell háborútól tartani. Ezt Vlad kijelentéseire reagálva csütörtökön is megismételte, leszögezve: Romániát nem fenyegeti a háború veszélye.
„Románia soha nem volt ilyen szempontból nagyobb biztonságban, mint ma. Az, hogy a NATO része vagyunk, nagyon fontos dolog, és láthatják, hogy egész Európából és különösen az Egyesült Államokból katonákat telepítenek Románia területére, és légi rendőrséget... Tehát legyünk biztosak abban, hogy Románia nem fog semmilyen háborúba belekeveredni. Még ha választási év is van, azt hiszem, hogy kell lennie egy vörös vonalnak abban a tekintetben, hogy mely dolgokkal játszunk és melyekkel nem játszunk” – szögezte le Marcel Ciolacu.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt kedden a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nem állja meg a helyét a vád, miszerint manipuláció történt volna a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója során – jelentette ki a vesztes jelölt, George Simion.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő hétfő reggel gratulált Nicușor Dannak az elnökválasztási győzelméért.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion hétfőn hajnalban gratulált ellenfelének, Nicușor Dan független jelöltnek a győzelméért, hangsúlyozva, hogy ez „a román nép akarata volt”.
szóljon hozzá!