Fotó: Rompres
2007. május 23., 00:002007. május 23., 00:00
Boc hangsúlyozta: alakulata ennek megfelelően támogat bármilyen, a Cãlin Popescu-Tãriceanu vezette kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt, amelynek megszavazása teret engedne az előrehozott választások megrendezésének.
Egyébként Emil Boc egy hétfő esti televíziós műsorban megfontolásra javasolta, hogy a PD törölje alapszabályából az „ősellenségnek” számító Szociáldemokrata Párttal (PSD) való együttműködést tiltó kitételt. Lapunk ennek nyomán feltette a kérdést a politikusnak: nem lát-e politikai összeférhetetlenséget aközött, hogy alakulata az Európai Néppárt, míg a PSD a Szocialista Internacionálé tagja? „Köztudott, hogy a romániai választópolgárok Traian Bãsescu hivatalban maradása mellett az államfő prioritásait is támogatták. Ezek a célkitűzések a következők: az egyéni választókörzetes szavazási rendszer bevezetése, a politikai osztály megreformálása, a lusztrációs törvény elfogadása, a parlamenti képviselők és szenátorok létszámának csökkentése, a bruttó hazai termék hat százalékának az oktatási szféra fejlesztésére fordítása, valamint az egészségügyi rendszer reformja. Annak érdekében, hogy ezeket mihamarabb gyakorlatba ültessük, a PD valamennyi parlamenti párttal kész a párbeszédre, beleértve a Szociáldemokrata Pártot is, ám kizárólag pontról pontra, ezeknek a céloknak a megvalósítása végett” – hangsúlyozta a Krónikának Emil Boc. Hozzátette: a PD egyetlen párttal sem kíván kormányra lépni az esetleges előrehozott, vagy a 2008-ban esedékes parlamenti választások előtt, és bármilyen alakulattal kizárólag a választópolgárok által leadott szavazatok függvényében hajlandó koalíciós tárgyalásokba bocsátkozni. A PD elnöke kérdésükre elmondta azt is: mindaddig megmarad az esély a demokraták és az RMDSZ közötti együttműködésre, amíg a szövetség „tiszteletben tartja Románia alkotmányának előírásait”. „Mivel a PD-hez hasonlóan az RMDSZ tagja az EPP-nek, potenciális tárgyalópartner marad számunkra, nem utolsósorban a romániai jobbközép erők összefogását célzó kezdeményezésünk tekintetében” – jelentette ki Emil Boc.
Eközben a referendum eredménye után ismét forrong a belpolitikai élet: győztes és vesztes pártok egyaránt különböző stratégiákat dolgoznak ki. Jelenleg a Szociáldemokrata Párton múlik, miként alakul a belpolitikai helyzet: bizalmatlansági indítvány benyújtása esetén a liberális–RMDSZ kormány bukása szinte biztosnak tekinthető. A referendumon elszenvedett vereség miatt a több szociáldemokrata politikus által támadott Mircea Geoanã pártelnök tegnap új parlamenti többség kialakítását tűzte ki célul, egyben a demokratákkal való együttműködés iránt is nyitottabbnak mutatkozott. A lehetséges forgatókönyvek között szerepel a PSD kolozsvári csoportja által felvetett nemzeti egységkormány létrehozása, ennek megvalósítására azonban meglehetősen kevés az esély, mivel a Ioan Rus alelnök nevével fémjelzett tábornak nem sikerült holtvágányra terelnie az Iliescu–
Hrebenciuc-szárnyat. Mivel a Demokrata Párt egyedül nem harcolhatja ki az előrehozott választásokat – nincs anynyi honatyájuk, hogy megbuktassák a kormányt –, Ioan Rus alelnök javasolta, hogy a PSD nyújtson be bizalmatlansági indítványt. A demokraták segítségével így megbuktatnák a liberális–RMDSZ kabinetet, az előrehozott választások után pedig a PD együttműködne a PSD-vel. A PSD tegnapi országos ügyvezető elnökségi ülése után Mircea Geoanã pártelnök bejelentette: valamennyi alakulattal tárgyalásokat kezdeményeznek egy új, átlátható parlamenti többség megteremtése érdekében. A PSD elnöke szerint a válságból kiutat jelenthetnek az előrehozott választások, jóllehet az általa vezetett alakulat számára ez nem prioritás. Egyúttal felkérte a kormányt, hogy a következő időszakban ne hozzon gazdasági vagy politikai szempontból fontos döntéseket. Ez azt jelenti, hogy a PSD megvétóz olyan liberális kezdeményezéseket, mint a Proprietatea Alap létrehozása vagy a főbb energetikai termelőegységek magánosítása.
A Konzervatív Párt szintén az előrehozott választásokat tekinti a politikai válság megoldásának. Dan Voiculescu pártelnök elmondta: a konzervatívok megszavaznának egy esetleges bizalmatlansági indítványt.
Farcádi Botond, Rostás Szabolcs
Távozik a parlamentből Romeo Raicu
Lemondott képviselői mandátumáról Romeo Raicu demokrata képviselő, az alakulat alelnöke. A politikus azzal indokolta lépését, hogy nem kíván olyan parlamentben tevékenykedni, amely elvesztette hitelét és támogatottságát a lakosság körében. „Felelős politikusként nem lehetek tagja olyan testületnek, amelyben a lakosság nem bízik” – mondta Raicu a képviselőház plénuma előtt. Lemondását a választók iránt tett tiszteletbeli gesztusnak nevezte a demokrata képviselő, szerinte ugyanis a Traian Bãsescu leváltásáról szóló referendum eredménye azt tükrözi, hogy szakadék keletkezett a választók és a képviseletükkel megbízott honatyák között. Cristian Rãdulescu, a demokraták frakcióvezetője Raicu következetesség iránti igényével magyarázta a lemondást.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.