Fotó: Cdep.ro
Az RMDSZ képviselői és szenátorai is megszavazták Ludovic Orban újabb kormányát. A lapunknak nyilatkozó magyar törvényhozók a rendkívüli járványhelyzettel indokolták a megelőlegezett bizalmat. A honatyákat koronavírustesztnek vetették alá, a voksolást, aláírásokat fertőtlenítés előzte meg. A parlament online üzemmódban folytatja a munkáját.
2020. március 14., 17:472020. március 14., 17:47
2020. március 14., 23:022020. március 14., 23:02
A koronavírus-válság miatt hozott rendkívüli óvintézkedések közepette bizalmat szavazott a román parlament szombaton a február elején megbuktatott Ludovic Orban változatlan összetételű kormányának.
Szükségállapot foganatosítását jelentette be szombaton a koronavírus-fertőzés miatt Klaus Johannis államfő.
Miután a házi karanténban lévő miniszterjelölteket videokonferencia formájában hallgatta meg a szakbizottság, a szájmaszkokat viselő törvényhozók fertőtlenített útvonalon, egyesével járultak a parlamentben kijelölt szavazóterembe, ahol fertőtlenített „szavazógolyókkal” voksoltak.
Fotó: Románia parlamentje
A jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyszínű kormányát az ellenzéki Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a támogatásával iktatta be a parlament.
A harmadik Orban-kabinetbe javasolt miniszterek közül kilencnek bizalmat szavaztak, hetet negatívan véleményeztek a parlamenti szakbizottságok a szombati meghallgatások során. A törvényhozás munkálatai rendkívüli óvintézkedések közepette zajlik.
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Krónikának elmondta, az országnak a jelen körülmények között beiktatott kormányra van szüksége. Az RMDSZ törvényhozói ezért szavazták meg Ludovic Orban kormányát.
– fogalmazott a politikus. Elmondta azt is, minden szenátort és képviselőt teszteltek a koronavírussal kapcsolatban a szavazás előtt. Az eredmények vasárnapra várhatók. Ami a hogyan továbbot illeti, Benedek arról tájékoztatott, hogy egy hétig felfüggesztették a parlamenti munkát, a törvényhozás résztvevői ezt követően döntenek arról, miként működjön a parlament, azaz, hogy személyesen vegyenek részt a munkában a képviselők és szenátorok, vagy online dolgozzanak.
Százhuszonháromra nőtt szombaton az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma Romániában, ezzel harmadik fokozatába lépett a járvány – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
Korodi Attila képviselő is a válsághelyzetet hangsúlyozta a kormány megszavazásának indokaként. Úgy véli, ilyen helyzetekben szükség van teljes mandátumú kormányra.
– nyomatékosította az RMDSZ politikusa. Mint mondta, a törvényhozás házszabályt is módosít annak érdekében, hogy ilyen körülmények között is működni tudjon. A körülményekkel kapcsolatban Korodi kiemelte: pozitív volt a hangulat, ami a jó szervezésnek volt köszönhető. „Mindenki biztonságban volt” – tette hozzá.
Vass Levente képviselő megkeresésünkre arra emlékeztetett, hogy az alkotmánybíróság elutasította a liberálisok sebtében hozott sürgősségi kormányrendeletét a választásokról, járványtani veszélyhelyzettel küszködik az ország és Európa, melynek az azonnali egészségügyi hatását messze meg fogják előzni a politikai és gazdasági következményei. „Ilyen körülmények között csütörtökön a kormány kénytelen-kelletlen megszavazásáról döntöttünk. Gyors, zökkenőmentes szavazás volt, ahol minden voks, aláírás után kezet fertőtlenítettünk annak rendje és módja szerint.
– fogalmazott az RMDSZ politikusa. Úgy vélte, minden adott ahhoz, hogy a parlamenti munka online működjön mindaddig, amíg a járványügyi adatok ezt megparancsolják.
Fotó: Románia parlamentje
Csép Andrea képviselő beszámolója szerint a parlament épületében minden a legnagyobb rendben volt. „Leválasztott közlekedésfolyosó, fertőtlenítőszerek mindenhol. Ugyanakkor nagyon kevés személy járkált az épületben, furcsa is volt a nagy csend. A személyzet, amely fogadott és tesztelt, kedves és előzékeny volt” – számolt be az RMDSZ-es politikus. Mint mondta, mivel szünetelni fog a bukaresti parlamenti munka, ő személy szerint anyagok előkészítésével, tanulmányozásával fog foglalkozni, valamint telefonon és online fogadóórát tart.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
2 hozzászólás