Fotó: Presidency.ro
Nem kell kifizetnie Klaus Iohannis államelnöknek a diszkriminációellenes tanács által kiszabott 5000 lejes bírságot a bukaresti legfelsőbb bíróság ítélete alapján. A román államfőt ama kijelentése miatt büntették meg, miszerint „a PSD kiárusította Erdélyt a magyaroknak”.
2022. november 18., 13:012022. november 18., 13:01
2022. november 18., 16:132022. november 18., 16:13
Az Agerpres hírügynökség pénteki beszámolója szerint a legfelsőbb bíróság helyben hagyta az elnök fellebbezését, és eltörölte a Iohannisra kiszabott pénzbüntetést. Tavaly januárban a bukaresti táblabíróság még elutasította az államfőnek a büntetés eltörlését szorgalmazó keresetét. Iohannis 2020. április 29-én tette hatalmas megrökönyödést kiváltó, azzal kapcsolatos nyilatkozatát, hogy a bukaresti képviselőház hallgatólagosan elfogadta Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét. (Döntéshozó kamaraként a szenátus később szavazásra bocsátotta, és elutasította az önrendelkezésről szóló előterjesztést). A román elnök akkor azt állította, hogy – az akkor ellenzékben lévő – román Szociáldemokrata Párt (PSD) segített az RMDSZ-nek abban, hogy átmenjen a javaslat a képviselőházon.
„Jó napot kívánok, PSD! (ezt magyarul mondta az elnök – szerk. megj.) Hihetetlen, kedves románok, hogy mi zajlik Románia parlamentjében. A PSD segített az RMDSZ-nek, hogy átmenjen a képviselőházon egy olyan törvény, amely széles körű autonómiát biztosít Székelyföldnek. Hihetetlen, hova jutottunk ezzel a PSD-vel. Hihetetlen, milyen egyezségekre kerül sor a parlamentben. Miközben jómagam, a kormány és a többi hatóság az emberek életéért küzdünk, azért harcolunk, hogy szabaduljunk meg ettől a járványtól, a nagy PSD azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy adja Erdélyt a magyaroknak. Jó napot, Ciolacu! Vajon mit ígért nektek Orbán Viktor Budapestről e megállapodásért cserében” – fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában tett két évvel ezelőtti nyilatkozatában.
Kirohanása miatt Iohannist az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) hátrányos megkülönböztetés és a méltósághoz való jog etnikai/nemzetiségi alapon történő megsértése miatt 5000 lejre bírságolta egy hónappal később, 2020 májusában. A testület gyűlöletbeszédnek nyilvánította a nyilatkozatot, amely véleménye szerint diszkriminatív jellegű volt, és etnikai/nemzetiségi hovatartozás alapján sérti a méltósághoz való jogot.
Ötezer lejes pénzbírsággal sújtotta Klaus Iohannis román államelnököt az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) az „Erdély kiárusításáról” tett nyilatkozata miatt.
Az államfőt akkori magyarrellenes kirohanása miatt számos román politikus – kivéve az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőit – részéről bírálat érte. Marcel Ciolacu PSD-elnök úgy vélekedett, hogy az államfő nevetségessé tette Romániát, emiatt bocsánatot kell kérnie. Az RMDSZ hasonlóképpen arra az álláspontra helyezkedett, hogy Iohannis bocsánatkéréssel tartozik, mert „etikai és politikai szempontból is elfogadhatatlan nyilatkozatokat tett”. A második mandátumát töltő Iohannis azonban soha nem kért bocsánatot kijelentéséért, sőt fellebbezései alapján nem is tekintette magyarellenesnek, diszkriminatívnak, rágalomnak az általa mondottakat. A Cotroceni-palota a diszkriminációellenes tanács határozatára úgy reagált: Klaus Iohannis „teljességgel politikainak” tartja a bírságról szóló ítéletet, és megfellebbezi azt.
Sőt néhány hónappal azután, hogy Erdély „kiárusításával” vádolta meg a PSD-t, Iohannis 2021 novemberében hatalomra juttatta az általa számtalanszor ostorozott román szociáldemokrata alakulatot azáltal, hogy az államfő kezdeményezésére létrejött a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta nagykoalíció.
Durva magyarellenes kirohanást intézett szerdán délben Klaus Johannis államfő annak kapcsán, hogy a román képviselőház hallgatólagosan elfogadta a Székelyföld számára területi autonómiát biztosító törvénytervezetet.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
4 hozzászólás