Fotó: Presidency.ro
Ötezer lejes pénzbírsággal sújtotta Klaus Iohannis román államelnököt az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) az „Erdély kiárusításáról” tett nyilatkozata miatt. A szerdán közzétett határozatot az államfő „nyilvánvalóan politikainak” tartja, és megfellebbezi a közigazgatási bíróságon.
2020. május 20., 13:282020. május 20., 13:28
2020. május 20., 18:292020. május 20., 18:29
Az Asztalos Csaba vezette testület egy ellenszavazat mellett úgy ítélte meg, hogy az államfő kijelentése hátrányos megkülönböztetésnek minősül, és sérti az etnikai/nemzetiségi hovatartozáson alapuló emberi méltósághoz való jogot. Asztalos Csaba, a CNCD elnöke az MTI-nek elmondta: ilyen esetekben nem a bírság mértéke számít, hanem az a tény, hogy egy állami intézmény megállapította a kihágást. „Joga van az államelnöknek fellépni minden olyan esetben, amikor az állam területi épsége és szuverenitása van veszélyben, de ezt úgy kell megtegye, hogy mellőzze a gyűlöletbeszédet” – jelentette ki a CNCD elnöke.
A bukaresti elnöki hivatal a diszkriminációellenes tanács határozatára úgy reagált: Iohannis tudomásul vette a döntést. Az államelnök azonban „teljességgel politikainak” nevezte a bírságról szóló ítéletet, és megfellebbezi az erről szóló döntést a közigazgatási bíróságon.
A román elnök kijelentése ügyében a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat megkeresése alapján kezdett vizsgálódni az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD), amelyhez ugyanakkor az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) is panasszal fordult a kijelentés miatt. Iohannis április 29-én azzal kapcsolatban mondott televíziós beszédet a bukaresti Cotroceni-palotában, hogy a román parlament alsóháza nem sokkal korábban hallgatólagosan elfogadta Székelyföld területi autonómiájának a törvénytervezetét, amelyet két magyar képviselő, Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt nyújtott be tavaly decemberben és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki.
„Jó napot, Ciolacu! Vajon mit ígért Orbán Viktor, a budapesti vezető cserébe ezért a megegyezésért?” – intézte a szónoki kérdést Marcel Ciolacunak, a PSD elnökének, a „jó napot” köszöntést magyarul mondva. Az államfő beszédében kijelentette: míg a román hatóságok a világjárvány ellen küzdenek, a PSD „a parlament titkos irodáiban azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Az államfő televíziós nyilatkozatában észbontónak találta, hogy hova jutott a PSD, és milyen megállapodások köttetnek a román parlamentben.
Iohannis kirohanását szinte valamennyi politikai párt, valamint román politikus bírálta, kivéve a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőit. Marcel Ciolacu PSD-elnök reagálásában olyan alávaló megnyilvánulásnak minősítette az államfő nyilatkozatát, amelyik teljes mértékben diszkvalifikálja őt az elnöki tisztségben. Iohannis állásfoglalását követően a szenátus elutasította a Székelyföld területi autonómiáját célzó törvénytervezetet.
Heves bírálatokkal illették magyarellenes kirohanása miatt magyarországi kormányzati illetékesek is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt kérte Klaus Iohannistól, hogy adjon több tiszteletet a magyaroknak, a Fidesz pedig ugyancsak határozottan elítélte a román államelnök magyarellenes nyilatkozatát, felszólítva, hogy kérjen bocsánatot a magyaroktól. Orbán Viktor kormányfő úgy fogalmazott: értetlenséggel figyeli a történteket, mert ilyen mondatokat „a legrosszabb antidemokratikus, zavaros időszakokban sem hallottunk Romániából”. „Várok egy kicsit, hogy letisztuljon a helyzet, és megértsük, mi történt. (...) Ha persze rákényszerülünk, majd felvesszük a kesztyűt, de most nem javaslom, hogy az elénk dobott kesztyűért lehajoljunk” – mondta a miniszterelnök május elsején, jelezve: nem tudni, provokációról, „balesetről” vagy egy hosszabb távú román nemzetstratégia első mozzanatairól van-e szó.
Kelemen Hunor szerdán az államfőre kiszabott bírságot, valamint Iohannis óvását úgy értékelte: Iohannis kettős mércét alkalmaz, hiszen akkor elégedett volt a CNCD-vel, amikor a testület őt és – az általa korábban vezetett – német kisebbségi szervezetet védte meg egy nacionalista támadással szemben. Az RMDSZ elnöke rámutatott: a diszkriminációellenes tanács elsöprő többséggel kimondta, hogy az államfő hibázott, diszkriminált, megsértette egy etnikai közösség méltóságát. „Klaus Iohannisnak nyilvánosan bocsánatot kell kérnie egy hónappal korábbi megalapozatlan, sértő kijelentéséért” – szögezte le az RMDSZ elnöke.
Marcel Ciolacu véleménye szerint Klaus Iohannisnak nyilvánosan bocsánatot kell kérnie, és meg kell ígérnie a románoknak, hogy többé nem próbálja meg olyan témákkal életben tartani a pártját, amelyek méltatlanok egy európai államfőhöz.
Nicușor Dan az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a megismételt romániai elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójában rá leadott szavazataikért. „Együtt sikerülni fog!” – üzente magyarul.
Kedden kezdődnek a kormányalakítást előkészítő tárgyalások a pártok képviselőivel – jelentette be szombaton Nicușor Dan.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Befolyással üzérkedés gyanúja miatt őrizetbe vették a korrupcióellenes ügyészek az ANAF csalásellenes igazgatóságának egyik ellenőrét. A gyanú: több ízben is pénzt fogadott el egy nőtől, hogy „megvédje” annak vállalkozásait az adóellenőrzések során.
Daniel David oktatási miniszter csütörtök este kilátásba helyezte az iskolákban vagy az egyetemeken áltudományos nézeteket népszerűsítő tanárok szankcionálását.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfői hatállyal lemondott a főpolgármesteri tisztségéből.
Viharos időjárásra figyelmeztető elsőfokú riasztást bocsátott ki pénteken a meteorológiai szolgálat az egész országra.
Nicușor Dan megválasztott államfőcsütörtök este kijelentette, hogy kötelessége tiszteletben tartani Románia szerződésekben rögzített vállalásait, ugyanakkor megjegyezte, hogy Bukarest továbbra is nagyon jó kapcsolatokra törekszik Izraellel.
Az orosz propaganda jegyeit magán viselő, Romániát célzó külföldi információs manipulációs kampányra figyelmeztet a román külügyminisztérium.
Eljárást kell indítani Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă volt miniszterelnökök ellen ahogyan hivatali idejük alatt az állami pénzekkel gazdálkodtak – vélekedik Traian Băsescu volt államfő.
5 hozzászólás