Fotó: Biró István
Laborvizsgálatok és konkrét eredmények hiányában nem tanácsos az élelmiszertermékek biztonságával kapcsolatos nyilatkozatokba bocsátkozni – jelentette ki szerdán az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) alelnöke.
2024. március 27., 20:232024. március 27., 20:23
2024. március 27., 21:112024. március 27., 21:11
Dănuţ Păle az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezetőjének Facebook-bejegyzésére reagált, amelyben Horia Constantinescu arra hívta fel a figyelmet, hogy a fogyasztók egészségét veszélyezteti a színezékkel „sárgított” csirkék forgalmazása. Mint arról beszámoltunk, a főfogyasztóvédő azt írta, visszatérő jelenség Romániában, hogy a kereskedők sárgára „kozmetikázzák” a csirkehúst, mert akkor egészségesebbnek tűnik és kelendőbb a termék. Elmagyarázta, hogy gyakran a csirkék takarmányába kevernek színezéket, ami behatol a szövetekbe, nem lehet kimosni, és a tojások színét is megváltoztatja.
„Sárga csirke azóta létezik, hogy a baromfi megjelent a Földön” – reagált minderre az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság alelnöke. Dănuţ Păle hozzátette, a csirkék takarmányában a kukoricában és lucernában megtalálható természetes pigmentek mellett vannak szintetikus pigmentek is, amelyeknek a használatát jóváhagyták az illetékes hatóságok. „Ezek normális, szabályozott dolgok, de egyes intézmények vélhetően csak most fedezték fel ezt” – fogalmazott.
Hozzátette, ha az ANPC elnöke veszélyt észlelt, el kellett volna rendelnie a mintavételt, és az illetékes intézmények elindították volna az ilyen esetekben alkalmazott eljárást, visszavonták volna a termékeket és ellenőrzéseket rendeltek volna el. Dănuţ Păle szerint laborvizsgálatok és konkrét eredmények hiányában nem szerencsés ilyen nyilatkozatokba bocsátkozni.
Az ANSVSA alelnöke beszélt arról is, hogy az intézmény az uniós és az EU-n kívüli országokból importált, illetve a hazai csirkehúst is rendszeresen ellenőrzi, sőt egy szalmonella-figyelő program is működik, amelynek keretében 2023-ban a csaknem 600 milliós csirkeállományból több mint 20 ezer mintát vettek. „Jó lenne a szakemberek véleményére hallgatni. Akik pedig ellenőrző hatáskörrel rendelkező intézményeknél dolgoznak, és nem szakmabeliek, ne csodálkozzanak, ha sárga csirkét látnak. Ne gondolják, hogy Gallus festékkel festették meg a húsát. Az kizárt” – nyomatékosította az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság illetékese.
Egyes cégek színezik a csirkehúst, hogy szebbnek tűnjön, néha az etetés során végzik el az eljárást, így a festék nem mosható le – figyelmeztetett szerda kora reggeli Facebook-posztjában Horia Constantinescu.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!