Lassul a juhpestis terjedése, de betiltották az állatvásárokat és -kiállításokat az országban

Birkatürelem. A gazdák egyelőre kivárnak, olcsó áron nem értékesítenék a bárányokat •  Fotó: Makkay József

Birkatürelem. A gazdák egyelőre kivárnak, olcsó áron nem értékesítenék a bárányokat

Fotó: Makkay József

Lelassult a kis kérődzők pestisének terjedése, de az új kór júliusi romániai megjelenése óta egyre nagyobb a bizonytalanság a juhtartó gazdák körében. Csökkennek a felvásárlási árak, a gazdaérdekvédelmi szervezetek pedig a kormány gyors közbelépését követelik. Szeptember 3-tól, keddtől valamennyi állatkiállítást és állatvásárt betiltottak az országban, de a konstancai kikötőben a juhexport egyelőre zavartalanul működik. Csutak Nagy László, az Országos Állategészségügyi Hatóság alelnöke számolt be a további lépésekről a Krónikának.

Makkay József

2024. szeptember 03., 18:362024. szeptember 03., 18:36

2024. szeptember 03., 20:042024. szeptember 03., 20:04

A két héttel ezelőtti 56 fertőző gócponthoz képest az Országos Állategészségügyi Hatóság (ANSVSA) augusztus végén közzétett jelentésében 62 fertőzött juh- és kecskeállományban mutatta ki a kis kérődzők pestisét, a kór megjelenése óta ez összesen 234 088 állatot érintett. Az ANSVA friss jelentése szerint továbbra is Tulcea megye a legfertőzöttebb, ahol tíz településen ötven gócpontot tartanak nyilván. A Duna-deltát magában foglaló megyében összesen 202 953 állatot kellett elaltatni. Konstanca megyében 6 település 9 juhállománya van karanténban, itt 4990 állatot öltek le.

Temes megyében a korábban kiiktatott nagyüzemi fertőzött juhállományból a kór átterjedt a település szomszédos állományára, ahol a napokban 623 juhot kellett elaltatni. Ialomița megyében egyetlen településen mutatták ki a fertőzést, a hatóság emberei 593 állatot öltek le.

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság szeptember 3-tól, keddtől az ország teljes területén betiltott valamennyi állatvásárt és élőállat-kiállítást.

Erre legutóbb a 2010-es évek végén, az afrikai sertéspestisnek a sertésállományokban való megjelenése nyomán volt példa, de az elmúlt két-három esztendőben lazult a szigorúság, és a megyei állategészségügyi igazgatóságok döntése alapján engedélyezték az állatvásárok és állatbemutatók, állatkiállítások megtartását. Rendeletével most ezt függesztette fel az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság – tájékoztatta a Krónikát kedden dr. Örsi Csaba Kovászna megyei főállatorvos.

Csökken a bárányok felvásárlási ára

A kis kérődzők pestisének terjedése az utóbbi időszakban jelentősen lelassult – a korábbi százezres nagyságrendű fertőződéssel szemben az elmúlt két hétben kevesebb mint kétezer állatot kellett elaltatni –, azonban a fertőzés továbbra is súlyos következményekkel jár a romániai juhászat jövőjét illetően. Hétfőn a dél-romániai juhtartó gazdák egy csoportja a kormánynak otthont adó bukaresti Victoria-palota előtt tüntetett, azt követelve, hogy a kormány dolgozzon ki átfogó támogatási tervet a romániai juhászat megmentése érdekében.

A gazdák arra panaszkodnak, hogy az egy-két hónappal korábbi 18-19 lejes élősúly-kilogrammonkénti felvásárlási árat az állatkereskedők az ország több részében leszállították 12-15 lejre.

Az élő állatok exportjával foglalkozó cégek képviselői szerint megnehezült a kivitel, sok az ellenőrzés és a tesztelés, ami növeli az élő állatok Konstancára történő szállításával járó költségeket. Ezzel szemben a juhtartó gazdákat tömörítő érdekvédelmi szervezetek egy része azt kéri a kormánytól, hogy a mezőgazdasági minisztérium által 2019-ben alapított Egyesülés Agroélelmiszeri Román Kereskedőház, az Unirea Rt. vegye át a romániai juhexport lebonyolítását, így a haszon a gazdák zsebében maradna. A felvetésnek azonban nincs egyöntetű támogatói tábora, mert a gazdák egy része a központosított állami felvásárlás negatív következményeitől tart, másrészt az állami felvásárlási monopólium kiépítése szembe menne az uniós törekvésekkel.

Marcel Ciolacu kormányfő az ágazat képviselőivel folytatott hétfői megbeszéléseket követően közölte, számos gyors intézkedésben állapodtak meg az állattenyésztőkkel a juhállományt sújtó kór terjedésének feltartóztatása érdekében. A miniszterelnök nem részletezte a konkrét lépéseket, arra kitért ugyanakkor, hogy fő cél az élőállatexport zavartalan folytatásának biztosítása.

Az ország néhány karanténfarmjára gyűjtik össze az exportra szánt élőállatokat •  Fotó: Makkay József Galéria

Az ország néhány karanténfarmjára gyűjtik össze az exportra szánt élőállatokat

Fotó: Makkay József

Konstancáról folytatódik az arab országokba irányuló báránykivitel

Bajkó Zoltán állattenyésztő mérnök, Hargita megyei falugazdász – aki családjával mintegy ezer juhot és bárányt tart Gyergyóban – a Krónikának elmondta, hogy a székelyföldi településeken egyelőre szünetel az élőállat-értékesítés, az utóbbi hetekben nem vásároltak fel exportra szánt juhokat. Az állatkereskedők kapcsán felemás a gazdák tapasztalata, mert aki az elmúlt egy hónapban értékesítette hízott bárányait, még nem kapta meg a vételárat a kereskedőktől. ,,Ha kilónként valóban 12-15 lejért akarnák felvásárolni a bárányokat, a gazdáink nem adják el. Ez nagyon alacsony ár, így nem éri meg értékesíteni. Egyelőre mindenki kivár, a jelenlegi helyzetben mást nem tehetünk” – fogalmazott a Krónikának a székelyföldi állattenyésztési szakember.

A romániai juhexport továbbra is működik a konstancai kikötőből, erről Csutak Nagy László helyettes államtitkár, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) alelnöke tájékoztatta a Krónikát.

,,Az ország minden olyan zónájában működik az állatfelvásárlás, ahol nincs juh- és kecskepestis ellen foganatosított intézkedés. A konstancai kikötőből Jordániába és Szaúd-Arábiába hajózzák be az élő állatokat, és onnan szállítják tovább más arab országok felé. Romániában kötelezően elvégezzük az importáló országok által igényelt teszteket, és csak egészséges állományból származó állatokat exportálunk” – fogalmazott portálunknak Csutak Nagy László.

A szakember arról is beszélt lapunknak, hogy a fertőző gócpontokat tartalmazó megyék – Tulcea, Konstanca, Ialomița és Temes – szomszédságában fekvő Galac, Brăila, Călărași és részben Krassó-Szörény megyében is megszorító intézkedéseket rendeltek el, az adott térségekből nem lehet élő állatot kihozni.

A juhtartó gazdákkal hétfőn tartott kormányfői szintű találkozóról az RMDSZ szakpolitikusa portálunknak elmondta, hogy

az állategészségügyi hatóság a napokban olyan rendeletet tesz közzé, amely megtiltja az élő állatok mozgását az állattelepek között.

Kizárólag erre kijelölt karanténfarmokra lehet juhokat és kecskéket szállítani, ahonnan a megfigyelést és a tesztelést követően a konstancai kikötőbe viszik az exportra szánt élő állatokat. Csutak Nagy László szerint a gazdák részéről is egyetértés van abban, hogy szigorú állategészségügyi intézkedések közepette kell folytatni a bárányexportot, csak ez biztosíthatja a romániai juhágazat jövőjét.

korábban írtuk

Juhpestis: Tulcea megye a legfertőzöttebb, Erdélyben csak egyetlen gazdaságban mutatták ki
Juhpestis: Tulcea megye a legfertőzöttebb, Erdélyben csak egyetlen gazdaságban mutatták ki

Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.

korábban írtuk

Létezik juhpestis elleni védőoltás, de a bevezetésével három évig leállítanák Románia élőállatexportját
Létezik juhpestis elleni védőoltás, de a bevezetésével három évig leállítanák Románia élőállatexportját

Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Mi a teendő villámláskor a hegyen?

A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.

Mi a teendő villámláskor a hegyen?
Mi a teendő villámláskor a hegyen?
2025. július 15., kedd

Mi a teendő villámláskor a hegyen?

2025. július 15., kedd

Hatósági felügyelet alá került egy férfi, aki illegálisan fogott be két medvebocsot

Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.

Hatósági felügyelet alá került egy férfi, aki illegálisan fogott be két medvebocsot
2025. július 15., kedd

Lezuhant egy kisrepülőgép Hunyad megyében, a pilóta életét vesztette

Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.

Lezuhant egy kisrepülőgép Hunyad megyében, a pilóta életét vesztette
2025. július 15., kedd

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását

Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását
2025. július 15., kedd

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn

A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn
2025. július 15., kedd

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette

Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette
2025. július 15., kedd

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta

Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta
2025. július 15., kedd

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján

Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján
2025. július 14., hétfő

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét

Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét
2025. július 14., hétfő

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)

Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)