Fotó: facebook/Federatia Sanitas din Romania
Tiltakozó megmozdulást tartott hétfőn Bukarestben az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas Szakszervezeti Szövetség. Elsősorban béremelést követelnek, illetve szeretnék elkezdeni a tárgyalásokat az új egységes bértörvény tervezetéről.
2023. február 06., 12:222023. február 06., 12:22
2023. február 06., 14:182023. február 06., 14:18
A tiltakozók a bukaresti Győzelem téren gyülekeztek, ahonnan felvonulásra indulnak, útjukba ejtve több egészségügyi intézményt, köztük a Grigore Alexandrescu gyermekkórházat és a fővárosi járványkórházat.
A tüntetők az Agerpres szerint 15 százalékos béremelést követelnek az egészségügyben és a szociális rendszerben dolgozók számára, illetve kérik a kormánytól, hogy haladéktalanul kezdje meg a tárgyalásokat a társadalmi partnerekkel az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, valamint hogy biztosítsa a szükséges finanszírozást az egészségügyi intézmények számára.
A megmozdulás egy szerdáig tartó tiltakozássorozat részét képezi.
– nyilatkozta hétfőn az Agerpres hírügynökségnek Iulian Pope, a Sanitas Szakszervezeti Szövetség első alelnöke.
Fotó: Facebook/Federatia Sanitas din Romania
Rámutatott, egyik legfontosabb követelésük a valós társadalmi párbeszéd. Elmondta, hogy a munkaügyi minisztérium érvei szerint azért nem hívták őket egyeztetésre, mert még nem készült el az új egységes bértörvény tervezete. „De a társadalmi párbeszédre a jogszabály kidolgozása előtt kellene sort keríteni, különben nincs értelme” – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
A Sanitas azt is felrója a kormánynak, hogy január 1-jétől kevesebb pénzt kapnak az egészségügyi intézmények. Pope úgy véli,
„Néhány kórházban vélhetően összeomlik az ellátás, ha fenntartják ezt a finanszírozási formát” – vélekedett. Azt mondta, követeléseik teljesítése nem kizárólag az egészségügyi minisztériumon múlik, hanem elsősorban a pénzügyminisztériumon és a kormányon általában, ezért vonultak a kormány, nem pedig az egészségügyi tárca épülete elé.
A kormány székhelye előtt tüntetnek szerdán a tanügyi szakszervezek.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
Lázadás tört ki a Mentsétek meg Romániát Szövetségben (USR): a párt több vezető politikusa is arra szólította fel Elena Lasconi pártelnököt, hogy ne induljon el az államfőválasztáson, ehelyett lépjen vissza Nicușor Dan javára.
Nem akar alkotmánybíró lenni Emil Boc, Kolozsvár Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megválasztott polgármestere.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is, hozzátéve, hogy ezt őszintén el kell mondani az embereknek.
EU- és NATO-párti „demokratikus jelölt” támogatását javasolja híveinek a májusi megismételt államfőválasztáson az erdélyi németeket tömörítő Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház – jelentette be kedden Reinhart Guib püspök.
Húsvét előtt megkapják a jogosultak a nyugdíjukat, a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és más szociális juttatásokat – közölte kedden a munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!