Iohannis politikai döntésnek tekinti a CNCD határozatát
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államelnök megtámadta a bukaresti ítélőtáblánál az 5 000 lejes bírságot, amelyet az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) május 20-án rótt ki rá a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezete, és Erdély vélelmezett „kiárusítása” kapcsán tett nyilatkozata miatt.
2020. június 16., 00:392020. június 16., 00:39
2020. június 16., 07:512020. június 16., 07:51
A fellebbezést, amely a tanács május 20-án hozott 443-as számú határozatának eltörlését kéri, pénteken nyújtották be a bírósághoz. Az ítélőtábla még nem tűzte ki a per elkezdésének időpontját. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vezetősége május 20-án ötezer lejre bírságolta Klaus Iohannis államfőt hátrányos megkülönböztetés és a méltósághoz való jog etnikai/nemzetiségi alapon való megsértése miatt.
Április 29-én, miután a bukaresti képviselőház hallgatólagosan elfogadta Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét, Klaus Iohannis államfő azt mondta: a Szociáldemokrata Párt (PSD) segített az RMDSZ-nek abban, hogy átmenjen a javaslat a képviselőházon. „Jó napot kívánok, PSD! (ezt magyarul mondta az elnök – szerk. megj.) Hihetetlen, kedves románok, hogy mi zajlik Románia parlamentjében. A PSD segített az RMDSZ-nek, hogy átmenjen a képviselőházon egy olyan törvény, amely széles körű autonómiát biztosít Székelyföldnek. Hihetetlen, hova jutottunk ezzel a PSD-vel. Hihetetlen, milyen egyezségekre kerül sor a parlamentben. Miközben jómagam, a kormány és a többi hatóság az emberek életéért küzdünk, azért harcolunk, hogy szabaduljunk meg ettől a járványtól, a nagy PSD azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy adja Erdélyt a magyaroknak. Jó napot, Ciolacu! Vajon mit ígért nektek Orbán Viktor Budapestről e megállapodásért cserében” – fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában adott április 29-i nyilatkozatában.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács véleménye szerint a nyilatkozat diszkriminatív jellegű volt, és etnikai/nemzetiségi hovatartozás alapján megsérti a méltósághoz való jogot. A diszkrimináció tényét a testület 6 tagja állapította meg; a bírságot öten támogatták szavazatukkal. Az államelnöki hivatal még aznap bejelentette, hogy Klaus Iohannis fellebbezni fog az illetékes bíróságon a CNCD vezetősége által hozott határozat ellen, mivel úgy véli, hogy az politikai döntés. „Klaus Iohannis államelnök tudomásul vette az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) határozatát. Mivel a CNCD határozata politikai döntés, Románia elnöke meg fogja azt támadni az illetékes bíróságon” – idézte az Agerpres hírügynökség a hivatal közleményét.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti legfőbb ügyészség nem indít bűnvádi eljárást Iohannis ellen az „Erdély kiárusításáról” tett kijelentése miatt, a nyomozó hatóság elismerte ugyanakkor, hogy az államfő nyilatkozata kimeríti a gyűlöletbeszéd fogalmát.
Nem indít bűnvádi eljárást a bukaresti legfőbb ügyészség Klaus Iohannis ellen az „Erdély kiárusításáról” tett kijelentése miatt, a nyomozó hatóság elismeri ugyanakkor, hogy az államfő nyilatkozata kimeríti a gyűlöletbeszéd fogalmát.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!