Riválisok. Florin Cîţu Ludovic Orban kihívójaként lép fel a liberálisok elnöki posztjáért
Fotó: PNL/Facebook
Klaus Iohannis és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) néhány erős embere könnyen irányítható politikusnak tartja Florin Cîţu kormányfőt, ezért látnák őt szívesebben a pártelnöki pozícióban – véli a Krónikának nyilatkozó elemző. Pászkán Zsolt szerint ugyanakkor Ludovic Orban hatékonyan használhatja ki a PNL kiskirályai közötti belső harcot, valamint az esetleges Erdély–Regát-feszültséget.
2021. június 02., 07:562021. június 02., 07:56
Elemzők komoly harcra számítanak a legnagyobb kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői tisztségéért. Eldurvulhat-e az őszi kongresszust megelőző kampány? – kérdeztük Pászkán Zsoltot, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzőjét. Szerinte ez elsősorban a kormányzás és a PNL belső erőviszonyainak dinamikáján múlik. „Jelenleg még minden forgatókönyv lehetséges, a nyugodt, konszolidált elnökcserétől az egymásnak feszülő és öv alatti ütésektől sem visszariadó szekértáborok kialakulásáig.
– fogalmazott a nagybányai születésű Románia-szakértő.
Az esélyeket firtató kérdésünkre Pászkán az mondta, amennyiben Florin Cîţunak a következő hónapokban sikerül legalább azt a látszatot kelteni, hogy a költségvetési számok „kreatív értelmezésén” kívül is képes hatékony lépéseket tenni egy körvonalazódó gazdasági válság elkerüléséhez, és elegendő forrást tud biztosítani a PNL-s kiskirályok számára fontos – földrajzi és ágazati – területeken, akkor elég erős alapot biztosíthat magának egy erőteljes ütközés vállalásához a pártelnöki tisztségre jelentkező másik vagy többi jelölttel.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos tanácsa vasárnap eldöntötte: szeptember 25-én tartják a párt kongresszusát. A szervezőbizottságot Theodor Stolojan vezeti.
„Esélyeit növeli, hogy elsősorban Klaus Iohannis, valamint a párt olyan erős emberei, mint Emil Boc kolozsvári polgármester, Ilie Bolojan Bihar megyei tanácselnök vagy Rareş Bogdan európai parlamenti képviselő könnyen kézben tartható, párton belüli beágyazottsággal, saját természetes hátországgal nem rendelkező politikusnak tartják, és reményeik szerint úgy irányíthatják majd, ahogy azt a Szociáldemokrata Pártban Liviu Dragnea pártelnök is remélte Viorica Dăncilával kapcsolatban” – hangsúlyozta az elemző. Úgy véli,
Hozzátette ugyanakkor, hogy a volt kormányfő Cîţunál sokkal erőteljesebb hadállással rendelkezik a párton belül, és kihasználhatja a PNL „kiskirályai” közötti belső harcot, valamint az esetleges Erdély–Regát-feszültséget.
„Tovább bonyolíthatja a helyzetet, és akár Orban felé is billentheti a mérleg nyelvét, ha megjelenik egy harmadik jelölt is a versenyben, amennyiben az képes megosztani a jelenlegi pártvezetéssel elégedetlenek táborát. A pártelnökről döntő őszi kongresszust viszont megelőzi majd a területi szervezetekben tartott tisztújítás, ennek eredménye pedig meghatározó lesz a kongresszusi fejleményeket illetően” – emelte ki Pászkán Zsolt.
Kérdésünkre, miszerint a párton belüli csata elvesztése esetén lemond-e a miniszterelnökségről Cîţu, a szakértő azt mondta, a kormányfő túlságosan hiú személyiség egy ilyen lépéshez. „Már azt is nehezen viselte, amikor a Ludovic Orbant érintő kormányválság idején az utolsó pillanatban mégsem lett kormányfő, így nem valószínű, hogy most hajlandó lenne önként kiadni a hatalmat a kezéből. De támaszkodhat arra, hogy a koalíciós társak is könnyebben irányítható politikusnak tartják őt Ludovic Orbannál” – vázolta a PNL-kongresszuson történtek várható utóéletét a politikai elemző.
Florin Cîțu kormányfő versenybe száll a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért – a miniszterelnök ezt vasárnap jelentette be.
Pászkán Zsolt szerint nehéz ma még egyértelmű választ adni arra, milyen irányt venne egy Florin Cîţu vezette PNL. „Az egészségügyi válság bizonyos értelemben kegyelmi időszak volt a Cîţu-kabinet számára, hiszen csak korlátozott mértékben derült ki, mire képes politikusként és irányítóként Cîţu. A kép felemás, és a jelenlegi kép alapján inkább a már említett Viorica Dăncilă pályaíve jósolható meg számára, mintsem egy jelentős reformeré, de ez akár meg is változhat, amennyiben a jelenlegi, tájba simuló profiljáról kiderül, hogy az egy stratégia része, nem pedig a valóságos helyzet” – mondta lapunknak a szakértő.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
szóljon hozzá!