A részvételen múlhat, hogy ki nyeri meg az elnökválasztás második fordulóját
Fotó: Orbán Orsolya
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
2025. május 16., 11:432025. május 16., 11:43
2025. május 16., 15:312025. május 16., 15:31
„Nicușor Dan az első helyre lépett az országban. Az elmúlt 10 napban folyamatosan nőtt, George Simion pedig folyamatosan csökkent. Ezek biztos adatok és nagyon világos trendek, amelyeket egész Romániában összesítettek. A diaszpórából nincsenek adataink. De az első forduló szavazatai alapján reális becslés lehet, hogy ott George Simion fog nyerni” – írta az elnökválasztási esélyeket latolgató pénteki Facebook-bejegyzésében a szociológus.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
„Ez egy hatalmas téttel bíró verseny, egy fordulópont, ahol minden szavazat számít. Mert a részvétel lesz a döntő tényező abban, hogy ki nyeri meg ezt a választást. Az eddigi adatok az első fordulóhoz képest körülbelül 8–10 százalékkal magasabb részvételi arányt mutatnak, de a becslések még képlékenyek” – fogalmazott Remus Ștefureac. Az INSCOP igazgatója
de „ha a választások tisztességesek és mindenféle beavatkozástól mentesek lesznek, magas részvételi arány mellett, akkor legitimitást adnak, amire a leendő elnöknek, bárki is legyen az, a próbára tett demokráciánknak és az ország egészének szüksége van”.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Mint ismeretes, május 18-án, vasárnap tartják a megismételt elnökválasztás második fordulóját, amelyben Nicușor Dan független jelölt, valamint George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje csap össze. Külföldön három napig tart, így már el is kezdődött a voksolás.
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
szóljon hozzá!