Victor Costache egészségügyi miniszter
Fotó: Gov.ro
Lemondott tisztségéről csütörtökön az új típusú koronavírus-járvány kellős közepén Victor Costache román egészségügyi miniszter. A tárcavezető távozását Ludovic Orban kormányfő elfogadta.
2020. március 26., 10:232020. március 26., 10:23
2020. március 26., 12:462020. március 26., 12:46
Ludovic Orban miniszterelnök csütörtökön délelőtt bejelentette, hogy elfogadta a tárcavezető lemondását. A kormányfő nem szolgált magyarázattal a távozás okaival kapcsolatban; elmondta, hogy sajnálja Costache lemondását, de megérti a lépést. A miniszterelnök közölte: Nelu Tătaru jelenlegi államtitkár ideiglenes egészségügyi miniszterré történő kinevezését javasolja Klaus Johannis államfőnek.
„Az államtitkár a tárca csapatának tagja, a koronavírus elleni küzdelem első vonalában harcol. Nagyon jól ismeri az eljárásokat, a teljes intézkedéstervet. Jelenleg Suceaván tartózkodik, de felhívtam, tájékoztattam a szándékomról, miszerint javasolni fogom az egészségügyi miniszteri tisztségbe, így visszatér Bukarestbe, és megbeszéljük a részleteket” – jelentette ki Orban.
Victor Costache lemondása egy nappal korábbi kijelentésével állhat összefüggésben, miszerint Bukarest teljes lakosságát tesztelni fogják a koronavírusra. Az egészségügyi miniszter szerdán az Adevărul Live-nak adott interjúban rámutatott, egy aznap aláírt megállapodás értelmében a dél-koreaihoz hasonló „innovatív programot” készülnek alkalmazni a román fővárosban,
A miniszter reményét fejezte ki, hogy jövő hétre „nagyon sok koronavírusteszt” lesz elérhető az országban. Állítása szerint legkevesebb kétmillió és legtöbb ötmillió tesztre lenne szükség, ennyit akarnak beszerezni. Érdekes egyébként, hogy a miniszterelnök által az egészségügyi tárca ideiglenes irányításával megbízott Nelu Tătaru nem ellenezte a tömeges tesztelés ötletét. Szerdán a Digi 24 hírtelevíziónak úgy nyilatkozott, hogy ezt több szakaszban valósítanák meg: először az egészségügyi dolgozokat, második hullámban az időseket, majd a krónikus betegeket, végül pedig a teljes lakosságot. Sőt az államtitkár arról is beszélt, hogy a kísérleti jelleggel végrehajtandó bukaresti akció után ugyanígy tesztelnék a többi romániai nagyváros lakosságát is.
A bejelentés indulatos közvitát váltott ki a hazai médiában. Több megszólaltatott szakember szerint sürgősebb lenne az első vonalban harcoló egészségügyi személyzet védelme, hiszen Romániában szerdáig már több mint száz egészségügyi dolgozónál mutatták ki a koronavírust, és számos kórházi részleget kényszerültek karantén alá helyezni. A kórházi fertőzések jelentős része annak tulajdonítható, hogy egy-egy, más okokból beutalt betegről napokkal később derült ki, hogy koronavírussal is fertőzött.
Costachénak egyebek között azt rótták fel, hogy nem szervezte meg idejében a – nem járványkórházban dolgozó – orvosok ellátását megfelelő védőfelszerelésekkel. Egyebek mellett ennek tulajdonítják, hogy a „Románia Lombardiájának” nevezett Suceaván a több mint 1300 alkalmazottat foglalkoztató megyei kórházban alakult ki az ország legnagyobb fertőző góca. A Kínából kiindult Covid-19-ben csütörtök reggelig elhunyt 17 áldozat közül 7 innen került ki, a vírus romániai megjelenése óta eltelt egy hónapban megfertőződött mintegy ezer ember közül 200 is a suceavai megyei kórház alkalmazottja vagy páciense volt.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!